Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Galerystka, ksiądz i podpułkownik z kulturą

Laureatami tegorocznej nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury zostali: galerystka Karolina Skłodowska (kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej), ks. kanonik Andrzej Godlewski (proboszcz parafii pw. Krzyża Św., gdzie działa Centrum Katolickie) i ppłk Ryszard Matuszewski (kierownik Klubu Garnizonowego). Zasłużone nagrody – 4 tys. zł brutto, czyli po 3 600 zł pod choinkę - otrzymali podczas spotkania opłatkowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W atmosferę uroczystego spotkania przy strojnej  choince, które rozpoczęła dyrektor MBP Krystyna Sobocińska, wprowadził twórców i animatorów kultury kwartet Alla Breve Jana Zugaja. Pięknie wykonane utwory na skrzypce, wiolonczelę i fortepian stworzyły pogodny nastrój, zaś później jak zwykle elegancki i elokwentny Józef Babiel z biura kultury Urzędu Miejskiego rozpoczął wygłaszanie laudacji, do czego upoważniła go siedmioosobowa kapituła pod przewodnictwem wiceprezydenta Krzysztofa Choińskiego. O każdym z szacownych laureatów miał wiele dobrego do powiedzenia, ale o tym za chwilę. Oddajmy najpierw głos wyróżnionym w piątej edycji nagrody prezydenta Łomży – Jerzy Brzeziński osobiście wręczał im dyplomy, jego zastępca Krzysztof Choiński - grube koperty z gotówką, natomiast przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała - przepiękne bukiety kwiatów.
- Nagroda prezydenta to duże zaskoczenie i wielka radość – dziękowała za uznanie Karolina Skłodowska, którą zgłosił zasiadający w kapitule dyr. Jerzy Jastrzębski z Muzeum Północno-Mazowieckiego, w skład którego wchodzi Galeria Sztuki Współczesnej. - Funkcjonujemy zarówno w świadomości władz, jak i naszych widzów.
Nieoczekiwanym wyróżnieniem wydawał się wzruszony także ks. Andrzej Godlewski, którego kandydaturę zgłosił Zygmunt Zdanowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
- Może i coś się dzieje w dziedzinie kultury na wzgórzu Krzyża Św., ale to zasługa wszystkich, którzy tam przychodzą i chcą, żeby coś się działo – mówił ks. Andrzej Godlewski. - Moja rolą jest, że im nie przeszkadzam.
Ze zdumienia nie posiadał się również ppłk Ryszard Matuszewski, którego zgłosił prezes Klubu Fort ppłk Ludwik Zalewski.
- Przyjmuję tę nagrodę z przeogromnym zaskoczeniem, tym większym, że dokoła mam wielu przyjaciół, którzy, jak teraz wnioskuję, o tym wiedzieli – żartował ppłk Ryszard Matuszewski. - Wczoraj byliśmy obaj w Warszawie i spędziliśmy razem w jednym samochodzie siedem godzin! Wdzięczność moja jest ogromna i na ile będę mógł, będę się odwdzięczał!
Gościem przedwigilijnego spotkania ludzi łomżyńskiej kultury był również ks. bp Tadeusz Bronakowski, który pobłogosławił opłatki i podzielił się z twórcami także Dobrą Nowiną.
O Karolinie Skłodowskiej można powiedzieć słowami Józefa Babiela: „Z mówienia o sztuce uczyniła sztukę”. I rzeczywiście, absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego dała się poznać jako mistrzyni przemyślanych i piękną polszczyzną opowiadanych historii ze świata artystów i ich dzieł. Podziw budzi zarówno wśród dorosłych na comiesięcznych wernisażach w Galerii Sztuki Współczesnej, jak i wśród uczniów, uczestników pogadanek i lekcji muzealnych, połączonych z pokazami technik plastycznych. Galeria pod jej światłym kierunkiem zgromadziła już 900 podarowanych dzieł i stała się miejscem prestiżowym, gdzie prezentują się nie tylko twórcy z Łomży i z Polski, ale z całego świata.
Ks. Andrzej Godlewski to „wzór nowoczesnego, współczesnego kapłana”. Proboszcz parafii pw. Krzyża Św. stworzył ze współpracownikami Centrum Katolickie im. Jana Pawła II, tętniące codziennie życiem od rana do nocy. W pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu został wybrany  Proboszczem Roku, m.in., dlatego że organizuje festyny na Dzień Dziecka, koncerty znakomitych artystów i Konkurs Krasomówczy „Radość spod kapelusza” w hołdzie Hance Bielickiej. Budowana pod jego przewodem świątynia to „najokazalszy znak kultury materialnej przełomu wieków” i wotum na 1000-lecie chrześcijaństwa w Łomży.
Ppłk. Ryszarda Matuszewskiego przez długie lata nazywano Majorem i od razu było wiadomo, że chodzi o kierownika Klubu Garnizonowego: pierwszego i po 25 latach do dziś prowadzącego Galerię N (czyli twórców Nieprofesjonalnych) wespół z Regionalnym Ośrodkiem Kultury. Oprócz cieszących się świetną frekwencją wernisaży, zawdzięczamy mu setki konkursów, plenerów, warsztatów twórczych oraz koncertów Filharmonii Narodowej i Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska.

Relacja: Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę