Po raz 14. Bursztynowy Kierec dla najlepszych
- Jest mi tak miło, że nie umiem tego wyrazić słowami – mówiła Agnieszka Wysocka odbierając nagrodę Bursztynowego Kierca. To nauczycielka plastyki w łomżyńskich gimnazjach, a doroczną nagrodę przyznawaną przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży otrzymała za podsycanie wśród uczniów zainteresowania sztuką współczesną. - To dzięki Jej pracy uczniowie przychodzą do nas i czują się tu jak u siebie – mówiła Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, która wnioskowała o przyznanie tej nagrody i właśnie w sali wystawowej Galerii odbyło się jej wręczenie.
Nagrodę „Bursztynowego Kierca” Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży przyznaje od 1996 roku. Nagroda jest miniaturą tradycyjnego elementu zdobniczego wnętrza chaty kurpiowskiej wykonanego z dobranych bryłek bursztynu, młodych szyszek sosnowych i słomy.
- Dziękujemy ludziom i instytucjom, które w różny sposób wspierają nasze instytucje – mówił Jerzy Jastrzębski dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, w skład którego wchodzi m.in. Galeria Sztuki Współczesnej.
W tym roku nagrodą Bursztynowego Kierca uhonorowano jedną osobę – Agnieszkę Wysocką i jedną instytucję – OSM Piątnica – niestety przedstawicieli tej firmy na uroczystości nie było.
Pani Agnieszka Wysocka zajmuje się nauczaniem plastyki w łomżyńskich gimnazjach i od lat współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej w Łomży w zakresie wzbogacania szkolnej edukacji plastycznej o różne formy kontaktu uczniów ze sztuką. Polegają one, m.in., na: zwiedzaniu wystaw, uczestniczeniu w lekcjach muzealnych i spotkaniach z artystami plastykami, indywidualnych wizytach na wystawach oraz podejmowaniu przez młodzież samodzielnych prób interpretacji dzieł sztuki. Pełna zaangażowania praca edukacyjna Pani Agnieszki Wysockiej przekłada się na wzrost zainteresowania młodych ludzi sztuką współczesną. Jej wychowankowie są nie tylko częstymi gośćmi w Galerii, ale także aktywnymi odbiorcami sztuki.
Współpraca Muzeum z OSM w Piątnicy datuje się od 2000 roku, kiedy to Spółdzielnia wsparła realizację wystawy czasowej “W kuchni i komorze”. W następnych latach wielokrotnie sponsorowała imprezy folklorystyczne odbywające się na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie (”Skansenowskie Spotkania, “Niedziela św. Rocha”) oraz festyny archeologiczne organizowane w ramach cyklu “Powroty do przeszłości” na dziedzińcu Muzeum w Łomży (rok 2007 i 2008).
Wśród obecnych na wręczeniu nagród był także Wojciech Dzierzgowski wicewojewoda podlaski, który uhonorowanym przez Muzeum przywiózł także własne dyplomy uznania.
- Cieszy mnie fakt, że są tacy ludzie i instytucje które można nagradzać – powiedział Dzierzgowski.