„Dorosłe dzieci mają żal, a ja nie...” - mówi Grzegorz Kupczyk, wokalista Turbo i Ceti
Słynny w całej Polsce balladowo-rockowy song grupy Turbo z początku lat 80. zabrzmiał w oryginale w sali Pensjonatu Retro w Łomży. 50-letni wokalista Grzegorz Kupczyk, który występował z tą na poły hardrockową grupą od pamiętnego roku 1980 do upragnionego roku 1989, zaśpiewał w środowy wieczór 22 kwietnia na żywo poruszający hymn pokolenia stanu wojennego. Jak przed blisko 30 laty – długowłosy, choć z przerzedzoną i posiwiałą czupryną, z mocnym elektryzującym głosem i z charakterystyczną chrypką, ale... Ale po koncercie w wypowiedziach i poglądach o niebo dojrzalszy. Przy tym skromny, pogodny i wyrazisty.
- “Dorosłe dzieci mają żal”, jak śpiewam o tylu Polakach, którym komuna zwichrowała życie, a ja... a ja już nie mam żalu – powiedział mi Grzegorz Kupczyk. - Ja mam zdrowie i wokół siebie wspaniałych ludzi...
Z dwoma z przyjaciół (“Nie gram z obcymi”) przyjechał do Łomży. Towarzyszyli mu znakomicie na gitarach akustycznych współzałożyciel zespołu Non Iron Janusz Musielak z Poznania, gdzie powstało Turbo, i Bartek Sadura z Gdańska. Dobrze zgrani, skupieni na muzyce, obaj pokazali, że instrument mają opanowany mistrzowsko.
- Na mieście mamy co dzień dużo hałasu, więc przyda się trochę kameralnego klimatu – wyjaśnił słuchaczom, którzy gęsto obsiedli wszystkie stoliki w sali kamiennej, w podziemnym aneksie na antresoli. Różni to byli słuchacze. Niektórzy świetnie wykształceni, sporo po czterdziestce, z pozycją w mieście, dobrze ubrani i odżywieni. Inni starsi o dekadę, wyłysiali I zasępieni nad szklanką piwa, z twarzami zmęczonymi alkoholem i niejedną troską wpisaną w biografię. Do tego młodzi, dwudziestokilkuletni, dopiero wstępujący w dorosłe życie fani rockowego brzmienia, jakie nieczęsto się słyszy w grodzie nad Narwią.
- Wydaje mi się, że dawno temu występowaliśmy z Turbo w Łomży kilka razy, ale kiedy dokładnie, nie pamiętam – zastanawia się Grzegorz Kupczyk. - Do '85 czy '86 roku miałem zwyczaj zapisywać dokładnie w notesach miast, liczbę koncertów, ile zarobiliśmy i hotel, w którym nocowaliśmy. Tamte notesy jeszcze gdzieś przetrwały, ale zwyczaj notowania się nie ostał...
Jednak – mimo deklaracji – na dnie szklanki whisky z colą, którą sączy powoli artysta pobrzmiewa jakaś nuta żalu. Że marna jest ta polska demokracja po dwóch dekadach, te ciągłe żenujące walki o koryto, a nie służba dla dobra narodu. Że brak edukacji patriotycznej i historycznej młodzieży. Że rządzący zupełnie nie interesują się kulturą, ktora stanowi podstawę naszej tożsamosci wśród narodów Europy.
- Ryba psuje się od głowy – konstatuje gorzko Grzegorz Kupczyk. - I prezydent, i premier, i miliony palantów kompromitują ideę demokracji. Polska nie zdała egzaminu z wolności...
Nie zawiódł się na klasyce zachodniego i polskiego rocka. Wciąż ceni takie piosenkarki starej daty jak Sława Przybylska i Irena Santor, którą uważa za niedościgły wzór osobowości estradowej i artystycznej. Twierdzi, że serce dla muzyki miał i ma zawsze otwarte.
- Kiedy wychodzę na scenę, nie ma śmierci, choroby, zmęczenia – oświadcza z uśmiechem. - Nie ma, że boli, póki na moje koncerty przychodzą kolejne pokolenia, które jako nieustannie aktualny traktują cytat z utworu “Dorosłe dzieci mają żal za kiepski przepis na ten świat...”.
Gratką dla miłośników ambitnego ostrego grania spod znaku Grzegorz Kupczyk i Ceti będzie na pewno płyta CD i DVD koncertowe z symfonią rockową “Akordy słów”, która powstała we współpracy z Filharmonią Kaliską. Jak brzmi rock, hard i metal na chór i orkiestrę szeroka rzesza fanów dowie się z chwilą publikacji 22 maja. Jej fragmenty można już poznać na www.myspace.com/kupczykcetisymfonicznie. Przypuszczam, że nie będziecie zawiedzeni!
Tekst: Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski / 4lomza.pl