Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Sukcesy uczennic liceum plastycznego w Ogólnopolskim Biennale Wklęsłodruku

Zuzanna Kononczuk, z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka w Łomży, zdobyła I miejsce w starszej kategorii wiekowej 4. Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku dla uczniów średnich szkół plastycznych, a jej druga praca została wyróżniona. W młodszej kategorii II miejsce zajęła Zuzanna Bloch, kolejna reprezentantka łomżyńskiej szkoły. Jest ona, wraz z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, organizatorem tego konkursu, jednego z dwóch tego typu w Polsce. Nagrodzone i nadesłane na konkurs prace zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego.

– Cieszymy się, że pomimo pandemii, bo trudno było pracować, mając pewne ograniczenia, wielu osobom udało się wziąć udział w konkursie i nadesłać prace graficzne – mówiła wicedyrektor Gabriela Horosz, dodając, że w 4. edycji biennale wzięło udział osiem szkół z Bielska-Białej, Bydgoszczy, Dąbrowy Górniczej, Krosna, Nysy, Supraśla, Wodzisławia Śląskiego i Łomży, z których wpłynęło łącznie 77 prac. Dotyczyły tematu „Po horyzont”, a ich poziom był tak wysoki, że jury w składzie: prof. Rafał Strent, prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) i dr hab. Alicja Habisiak-Matczak (Akademia Sztuk Pięknych w Łódzi) przyznało aż 15 nagród i wyróżnień, a na pokonkursową wystawę zakwalifikowało wszystkie nadesłane prace. 

– Komukolwiek w branży mówiłem o tym, że przyjeżdżam do Łomży i tutaj co dwa lata odbywa się ogólnopolska impreza dotycząca grafiki wklęsłodrukowej, czyli głównie akwaforty, akwatinty, itd., ludzie wręcz nie chcieli w to wierzyć – podkreślał prof. Rafał Strent, od lat zaprzyjaźniony nie tylko z łomżyńskim liceum plastycznym, ale również z Galerią Sztuki Współczesnej, w której miał dwie wystawy, gratulując uczestnikom konkursu „tych wszystkich wspaniałości”, pomysłów oraz sprawności ręki. Znowu dał się zauważyć brak prac uczniów szkół z dużych ośrodków, choćby Warszawy, Łodzi, Poznania czy Krakowa, a najwięcej nagród i wyróżnień zdobyli w tegorocznym biennale reprezentanci Supraśla (4), Dąbrowy Górniczej i Łomży (po 3) – tym samym łomżyńskie liceum po raz drugi z rzędu odnotowało na nim znaczący sukces.

W kategorii klas I-III LSP zwyciężyła Lidia Bartoszewicz (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, uczennica Marty Muszyńskiej-Józefowicz i Małgorzaty Józefowicz), doceniona za grafikę „Bez tytułu”; II nagrodę otrzymała Zuzanna Bloch (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka w Łomży, podopieczna Katarzyny Swoińskiej) za „Pomiędzy nami”, zaś III nagrodę Emilia Hercog (Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim, nauczycielka Monika Kołodziej-Mrosek) za pracę „Po horyzont”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Monika Łabędzka (PLSP w Supraślu, również uczennica Marty Muszyńskiej-Józefowicz i Małgorzaty Józefowicz) za „Kogucie oko”, Jagoda Tomkowicz (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, nauczycielka Joanna Topolska-Uliasz) za „Królestwo zjaw”, Róża Wiktoria Jaroszewicz za „W głuchym lesie” i Dawini Dürschlag (PLSP w Supraślu, podopieczni tych samych nauczycielek) za pracę „Bez tytułu”oraz Milena Kapaj (Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, uczennica Agnieszki Budny i Edyty Kubik) za „Miau”.

Wśród uczniów klas III i IV LSP oraz VI klasy OSSP najlepsza okazała się tegoroczna maturzystka Zuzanna Kononczuk (PLSP w Łomży, podopieczna Katarzyny Swoińskiej ), autorka „Fireflies”, dodatkowo wyróżniona za drugą pracę „Przestrzeń I”. II nagrodę otrzymała Patrycja Wojtas (ZSP w Dąbrowie Górniczej, uczennica Agnieszki Budny i Edyty Kubik) za „Krok”, zaś III Marcin Jurczyk (LSP w Wodzisławiu Śląskim, nauczycielka Monika Kołodziej-Mrosek) za „Odejście”. Z wyróżnień cieszyli się również: Wiktoria Świerc, autorka pracy „Wiara, nadzieja, miłość” i Zuzanna Lijewska, autorka „Fuel To Fire” (obie z Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczólkowskiego w Bydgoszczy, podopieczne Jarosława Nowaka i Agaty Ciesielskiej) oraz Jakub Herbik (ZSP w Dąbrowie Górniczej, uczeń Łukasza Kawki i Edyty Kubik) za „The World The Never Was”. 

– Cieszy fakt, że łomżyńskiego biennale na dobre „zadomowiło się” w środowisku średnich szkół plastycznych w Polsce i w znaczący sposób przyczynia się do propagowania tradycyjnych technik graficznych – podkreśla kierownik galerii Karolina Skłodowska, zachęcając do zwiedzenia tej bardzo interesującej i zróżnicowanej wystawy.

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
śr, 19 października 2022 08:15
Data ostatniej edycji: pt, 21 października 2022 17:34:11

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę