Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Koronkowa robota oszustów i młoda straciła 18 tys. zł

Główne zdjęcie
Fot. Policja

Zapalenie się „czerwonej lampki” nie ustrzegło pewnej łomżynianki sprzedającej swoją suknię ślubną przed oszustwem. Straciła duże pieniądze, a pozostałym uzmysławia, młodych podobnie jak starszych można oszukać.

W środę do łomżyńskich policjantów zgłosiła się 25-letnia mieszkanka naszego miasta, którą oszukano na 18 tysięcy złotych. O metodzie przestępców wielokrotnie pisaliśmy, ale jak widać, nadal skuteczna. Kobieta postanowiła sprzedać swoją suknię ślubną, więc jak czytamy w komunikacie Policji, na jednym z portali aukcyjnych zamieściła ogłoszenie o sprzedaży.

Co charakterystyczne w relacjach poszkodowanych, już chwilę późnej za pośrednictwem komunikatora otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej zakupem. Wynikało z niej, że kupująca zamówiła już kuriera na jej adres i opłaciła zakup. Kupująca (w praktyce oszust) oczekuje „tylko” potwierdzenia transakcji i kliknięcia w przesłany link. 

To w rzeczywistości jest zastawieniem pułapki. Policjanci i specjaliści przypominają, że nie klika się w linki od nieznajomych osób, szczególnie gdy chodzi o pieniądze. 

Łomżanka kliknęła i została przekierowana na stronę łudząco podobną do bankowości elektronicznej jej banku. Tam wpisała hasło i login potrzebne do logowania, ... i tu kobiecie zapaliła się czerwona lampka – piszą policjanci -  bo przecież to ona czekała na umówione 2300 złotych ze sprzedaży sukni. W tym samym momencie odebrała telefon od rzekomego pracownika banku, który jakby potwierdził jej przypuszczenia. Podający się za pracownika banku, który w istocie jest oszustem informuje o próbie włamania i, by ochronić oszczędności, proponuje przesłać je na inny rachunek. Polecił jej zainstalować aplikację, za pomocą której zrobi to bez większych problemów. Kobieta wierząc, że rozmawia faktycznie z konsultantem swojego banku wykonała 6 przelewów po 3000 złotych każdy.

Zaniepokojona całą tą sytuacją 25-latka raz jeszcze zalogowała się na swoje konto i zobaczyła, że pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym są na rachunku głównym. Aby wyjaśnić całą sprawę pojechała do banku i tam niestety usłyszała, że chwilę wcześniej z jej rachunku zostało wypłacone 18000 złotych. 

O profesjonalnym zorganizowaniu oszustów świadczy wiele rzeczy m.in. spreparowana strona zgodna ze stroną banku ofiary, telefon w chwili zalogowania i wiedza o zalogowaniu. Żeby było jasne, nie pochodzi ona z banku, a ze spreparowanej strony. 

Ciekawe jest tło psychologiczne, o którym mówią specjaliści. Szybka reakcja kupującego pobudza emocje, które w pewien sposób wyłączają racjonalizm myślenia. Działa to w ten sposób, że szybkie spełnienie, „pozbycie się” problemu uruchamia ośrodek przyjemności czasem tak silnie, że wyłącza inny ośrodek logicznego myślenia i podejmowania decyzji.

Jak widać z powyższego opisu policjantów, w pewnym momencie przyszła refleksja, ale „telefon z banku” wyjaśnił sprawę i oszust nadal kontrolował sytuację.

Aby nie paść ofiarą oszustów -policjanci radzą:

  • Nie klikaj w nieznajome linki do stron;
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory;
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce;
  • Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę;
  • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych;
  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów;
  • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę