Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Presoterapia – dla zdrowia i urody

Presoterapia jest nieinwazyjnym zabiegiem stosowanym w terapii wielu dolegliwości, w tym zaburzeń cyrkulacji limfy. Bez względu na to, że jej korzenie sięgają lat 60. ubiegłego stulecia, to właśnie ostanie lata sprawiły, że odkryto nieznane dotąd korzyści płynące z zastosowania presoterapii. Z kolei rozwój nowoczesnych technologii pozwolił udoskonalić sprzęt stosowany podczas zabiegów tak, aby zapewniał pacjentom jak najlepsze rezultaty i bezpieczeństwo stosowania. Na czym dokładnie polega presoterpia? W jakich przypadkach można ją stosować, a kiedy lepiej zrezygnować z zabiegu?

Presoterapia – na czym polega?

Presoterapia jest mechaniczną odmianą drenażu limfatycznego, czyli masażu umożliwiającego pozbycie się zastojów limfy. Początkowo była stosowana u kobiet po mastektomii, borykających się z opuchlizną w okolicach kończyn górnych. Z biegiem czasu odkryto też szereg innych zalet presoterapii, polegającej na odpowiednim uciskaniu poszczególnych partii ciała. W tym celu pacjent zakłada specjalne mankiety na różne części ciała – najczęściej na kończyny górne i dolne, a czasami również na brzuch, uda i pośladki. Mankiety są połączone do urządzenia do presoterapii, po uruchomieniu którego wypełniają się powietrzem, wywierając nacisk na ciało. Urządzenia do presoterapii posiadają kilka programów pracy, dzięki czemu pozwalają dopasować przebieg zabiegu do potrzeb określonej osoby. Warto także wspomnieć, że komory w mankietach wypełniają się powietrzem kolejno, w kierunku węzłów chłonnych. Dla przykładu – w presoterapii kończyn dolnych masaż przebiega od palców w kierunku pachwin.

Zalecenia do presoterapii – w jakich dolegliwościach sprawdzi się najlepiej?

Zadaniem presoterapii jest przede wszystkim redukcja zastojów limfatycznych, pojawiających się zwykle po zabiegach chirurgicznych, a także po przeprowadzeniu liposukcji [1]. Na zaburzenia cyrkulacji chłonki skarżą się ponadto osoby prowadzące mało aktywny tryb życia oraz borykające się z cukrzycą czy otyłością. Wiele godzin spędzanych przy komputerze może prowadzić do obrzęków kończyn dolnych, wywołując uczucie ciężkości i dyskomfort. Presoterapię zaleca się więc w celu redukcji obrzęków kończyn dolnych [2]. Na tym jednak nie koniec, ponieważ jej możliwości są o wiele szersze. Zabieg doskonale wzmacnia naczynia krwionośne, co powoduje, że jest polecany w profilaktyce żylaków [3]. Ponieważ pobudza krążenie krwi, zapewnia lepsze odżywienie i dotlenienie komórek, co ma niebagatelny wpływ na ich regenerację. Z tego względu presoterapia jest także zalecana po intensywnych treningach. Świetnie redukuje zakwasy.

Presoterapia w kosmetyce i odnowie biologicznej

Presoterapia znajduje też zastosowanie w zabiegach kosmetycznych i w odnowie biologicznej. Pobudzając krążenie, doskonale wpływa na kondycję skóry. Zwiększa jej jędrność, poprawia gęstość i likwiduje siniaki. Pozwala odprowadzać szkodliwe produkty przemiany materii, sprawiając, że skóra jest bardziej promienna. Spowalnia też procesy starzenia się komórek. Znakomicie zdaje egzamin w walce z cellulitem. Regularne zabiegi presoterapii zwalczają skórkę pomarańczową i zapobiegają jej ponownemu powstawaniu [4]. Świetnie sprawdzają się jako sposób na nieinwazyjne modelowanie sylwetki. Warto pamiętać o tym, że presoterapia niesie odprężenie. Dodatkową korzyścią płynącą z zabiegu jest jednoczesna relaksacja ciała i umysłu, przywracająca energię i niwelująca uczucie zmęczenia.

Presoterapia – jak się przygotować? Jak długo trwa zabieg?

Zaletą presoterapii jest jej nieinwazyjność, dzięki czemu jest bezpieczna dla pacjenta. Nie powoduje także dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Presoterapia nie wymaga również specjalnego przygotowania. Zaleca się jedynie, aby osoba poddawana zabiegowi założyła cienką odzież, dobrze przylegającą do ciała, ponieważ ze względów higienicznych nie jest wskazane zakładanie mankietów na gołą skórę. Optymalnym rozwiązaniem są bezszwowe getry oraz koszulki z długim rękawem. Istnieje też możliwość nałożenia jednorazowych foliowych osłon na kończyny czy tułów pacjenta. Czas zabiegu waha się w granicach od 20 do 30 minut. Należy jednak pamiętać, że u osób rozpoczynających presoterapię powinien być nieco krótszy i ulegać stopniowemu wydłużaniu. Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej lub półleżącej. W przypadku drenażu kończyn można lekko unieść je, podkładając specjalną poduszkę lub klin. Ostatnie lata przyniosły błyskawiczny rozwój nowoczesnych technologii, gwarantując dostępność urządzeń do presoterapii. A to z kolei sprawiło, że wiele osób, zwłaszcza cierpiących na przewlekłe dolegliwości, decyduje się na ich zakup. Rozwiązanie takie daje możliwość korzystania z presoterapii w zaciszu własnego domu i o dowolnej, dogodnej porze dnia.

Przeciwwskazania do presoterapii

Bez względu na to, że presoterapia nie jest związana z jakąkolwiek ingerencją, istnieją przeciwskazania do jej stosowania. Zabiegu nie zaleca się pacjentom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: nadciśnienie tętnicze, zakrzepowe zapalenie żył, niewydolność serca czy miażdżycę. Nie jest wskazana przy stanach zapalnych naczyń limfatycznych bądź stawów. Ponadto powinny z niej zrezygnować osoby cierpiące na padaczkę, schorzenia nerek, choroby zakaźne czy schorzenia o podłożu autoimmunologicznym. Presoterapii nie należy też poddawać kobiet w ciąży lub kobiet w okresie menstruacji. Należy podkreślić, że nawet u osób zdrowych decyzję o udaniu się na zabieg presoterapii należy skonsultować z lekarzem.

Presoterapia łączy w sobie korzyści płynące z drenażu limfatycznego oraz nowoczesne technologie, pozwalające na komfortowe przeprowadzenie zabiegu. Sprawdza się zarówno w okresie rekonwalescencji po zabiegach czy urazach, jak i w celu poprawy ogólnej kondycji organizmu. Jest zalecana sportowcom. Nieinwazyjna i odprężająca, pomaga zadbać o ciało i zrelaksować umysł.

Bibliografia:

  1. Sadick N., Rothaus K. O., Aesthetic applications of radiofrequency devices, "Clin Plast Surg" 2016

  2. Zaleska M., Olszewski W. L., Durlik M., The effectiveness of intermittent pneumatic compression in long–term therapy of lymphedema of lower limbs, "Lymphat Res Biol" 2014

  3. Taradaj J., Kucharzewski M., Halski T. i in., Effect of pressure and duration of a single intermittent pneumatic compression to reduce the primary lymphedema in patient lower extremities with venous insufficiency, "Wound Manage" 2013, nr 10

  4. Społowicz B. Cellulit. Jak się pozbyć cellulitu? Warszawa, 2015.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę