Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Z protokółu

Komisji ds. Oceny Prac Magisterskich i Dyplomowych nadesłanych na II edycję konkursu ogłoszonego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Komisja została powołana uchwałą prezydium ZG TPZŁ 19 listopada 2002 r. w składzie: prof. dr hab. Adam Dobroński – przewodniczący, prof. dr hab. Halina Święczkowska, prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski, mgr Jan Borawski. Celem komisji była ocena zgłoszonych do konkursu prac pod kątem ich zgodności z kryteriami konkursu (związek tematyczny z Ziemią Łomżyńską i walory poznawcze oraz popularyzatorskie), a także przedstawienie propozycji prac do naród ZG TPZŁ. Ogółem do konkursu zgłoszono siedem prac. Komisja stwierdziła, że wszystkie spełniają kryteria konkursowe. Zakres tematyczny prac jest obszerny, obejmuje problematykę historyczną, filologiczną, ekonomiczną, społeczną i kulturoznawczą. Tylko jedna praca pochodzi z uczelni woj. podlaskiego; pozostałe zostały obronione na uczelniach w Gdańsku, Olsztynie, Warszawie i Pułtusku. Na posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2004 r. Komisja dokonała podsumowania działalności i stwierdziła co następuje: 1.Najlepszą pracą zasługującą na pierwszą nagrodę w konkursie jest praca magisterska Grzegorza Narewskiego z Łomży „Działalność Zespołu Pieśni i Tańca »Łomża« w latach 1977–2003” obroniona na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Akademii Muzycznej w Białymstoku. Podstawą tej oceny jest szerokie zaprezentowanie historii i dorobku zespołu, a także popularyzacja kultury regionu łomżyńskiego. 2. Drugą pracą proponowaną do nagrody jest praca magisterska Grażyny Charubin „Jan Kulka – poeta, organizator życia literackiego, regionalista”, obroniona na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na powyższą ocenę składa się wyeksponowanie kulturotwórczej działalności poety w Łomży oraz prezentacja jego twórczości, silnie związanej z Ziemią Łomżyńską. Prof. Halina Święczkowska i prof. Adam Dobroński zaproponowali do wyróżnienia pracę Mariusza Nowika – „Holokaust na Ziemi Łomżyńskiej 1941–1943”, obronioną na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Prezydium ZG zaakceptowało propozycję komisji i postanowiło przyznać nagrodę główną Prezydenta Łomży Grzegorzowi Narewskiemu, nagrodę Starosty Łomżyńskiego Grażynie Charubin, a nagrodę Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej – Mariuszowi Nowikowi. Ponadto na konkurs wpłynęły następujące prace: „Małżeństwa mieszane wyznaniowo w Łomży w latach 1840–1914”, obroniona przez Natalię Zabadałę na Uniwersytecie Gdańskim, „Sytuacja społeczno-gospodarcza miasta Łomży w latach 1898–1910 i 1999–2002 na podstawie artykułów prasowych”, obroniona przez Piotra Owczarzaka na Wyższej Szkole Humanistycznej im. prof. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i na tej samej uczelni (studia podyplomowe) „Sylwetka ks. Tadeusza Ciborowskiego i kulturotwórcze znaczenie jego działalności” obroniona przez Marię Żelazną, a także „Polityka władz lokalnych w dziedzinie kultury fizycznej i sportu” obroniona przez Tadeusza Czubowskiego na Uniwersytecie Warszawskim. ***

ZARZĄD GŁÓWNY TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ SERDECZNIE DZIĘKUJE DYREKCJI PRZEDSIĘBIORSTWA USŁUGOWO-ASENIZACYJNEGO „ASTWA” W BIAŁYMSTOKU ZA NIEOCENIONĄ POMOC W ORGANIZACJI KONKURSU. DZIĘKUJEMY TAKŻE PREZYDENTOWI ŁOMŻY ORAZ STAROŚCIE ŁOMŻYŃSKIEMU.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę