Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Pierwsze wnioski o dotacje z Phare 2002 – w połowie lipca

Już w lipcu małe i średnie przedsiębiorstwa powinny składać wnioski o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych oraz Funduszu Wsparcia na Doradztwo – informuje Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, będąca na Podlasiu Regionalną Instytucją Finansująca, zajmującą się m.in. przyjmowaniem wniosków.

Krajowy Fundusz Dotacji Inwestycyjnych został zaprojektowany jako kontynuacja poprzednich FDI. W edycji Phare 2002 dotacje inwestycyjne będą przyznawane przedsiębiorstwom będącym w trakcie unowocześniania swoich technologii, wdrożenia planu rozwoju przedsiębiorstwa, zwiększających ich konkurencyjność i wydajność z uwzględnieniem unowocześnienia produktu, maszyn, urządzeń, automatyzacji, sprzętu komputerowego i oprogramowania. Planowana całkowita kwota udostępniona w ramach programu wynosi ponad 10,5 mln euro, w tym 8 mln euro pochodzi ze środków unijnych, a 2.670.000 - z budżetu państwa.
W FDI w ramach Phare 2002 zwiększona została kwota możliwej do otrzymania dotacji i tak minimalna wynosi 2 tys. euro, zaś maksymalna 100 tys. Dodatkowo maksymalny udział dotacji w finansowaniu kosztów działań w przypadku województwa podlaskiego wynosi 50% kosztów kwalifikowanych. Sfinansowanie pozostałej części kosztów gwarantuje wnioskodawca ze środków własnych. Może, ale nie musi on skorzystać z kredytu bankowego.
W porównaniu z poprzednimi w obecnej edycji Phare zmienił się zakres przedmiotowy inwestycji. Firmy produkcyjne i usługowe rozwijające swoją działalność w oparciu o rozwiązania innowacyjne i nowe technologie mogą kupować nowe maszyny i urządzenia z określonych grup. Wprowadzono kilka ważnych zmian w regulaminie przyznawania dotacji. Poszerzono listę inwestycji, na które przysługuje dofinansowanie, m.in. o zakup mebli na wyposażenie biura, zakup wartości niematerialnych i prawnych oraz zakup nowego majątku trwałego. Dotacji nie można przeznaczyć na nieruchomości i środki transportu drogowego
W bieżącym roku wyznaczono 3 terminy przyjmowania wniosków do Programu Krajowego FDI: 12 lipca, 16 sierpnia oraz 13 września.
- Warto spieszyć się ze składaniem wniosków, bowiem w przypadku zakontraktowania wszystkich przeznaczonych na ten rok pieniędzy - kolejne terminy zostaną odwołane – informuje prezes PFRR Andrzej Parafiniuk. -Podobnie było w przypadku Funduszy Dotacji Inwestycyjnych w poprzednich edycjach Phare – dodaje Andrzej Parafiniuk. Programy te cieszyły się największą popularnością wśród podlaskich przedsiębiorców. W tym roku przedsiębiorcy z Podlasia dodatkowo będą mogli skorzystać również ze środków Funduszu Dotacji Inwestycyjnych w ramach programu Phare 2002 Spójność Społeczna i Gospodarcza. Nasze województwo znalazło się bowiem w gronie 13 innych polskich regionów, które otrzymają pomoc dla MŚP w ramach tego projektu. W województwie podlaskim dostępna kwota dofinansowania z tego programu to 810 tys. euro. Pierwszy termin składania wniosków wyznaczono na 30 sierpnia.

Natomiast na koniec lipca wyznaczony jest termin składania wniosków o dotacje w ramach Funduszu Wsparcia na Doradztwo Phare 2002.
Z analizy przeprowadzonej w 2002 roku przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego na terenie województwa podlaskiego, wynika, że blisko 90 procent badanych przedsiębiorstw widzi potrzebę skorzystania z usług doradczych. Jednakże, co charakterystyczne, jedynie 25 procent z nich korzystało z płatnej zewnętrznej pomocy doradczej. Co więcej, blisko 70 procent badanych jest zainteresowanych wyłącznie poradami podstawowymi z zakresu dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania działalności gospodarczej oraz porad prawnych i podatkowych. Są to wyniki niepokojące. Jednym z powodów jest niewątpliwie znaczny koszt usług specjalisty. Rzadko jednak firmy traktują ten wydatek jako inwestycję na przyszłość. Najczęściej starają się uzyskać pomoc w zakresie spraw aktualnie je interesujących. Jest to niestety działanie krótkowzroczne. W sytuacji kiedy członkostwo Polski w Unii Europejskiej stało się faktem, przedsiębiorcy stają wobec konieczności planowania swoich działań, z uwzględnieniem specjalistycznej wiedzy o zasadach funkcjonowania firm na wspólnym rynku. Dotyczy to nie tylko aspektów zarządzania przedsiębiorstwem, lecz całokształtu wiedzy na temat funkcjonowania gospodarki w nowych dla nas warunkach.
Naprzeciw tym zagadnieniom wychodzi właśnie projekt Fundusz Wsparcia na Doradztwo wdrażany w ramach programu Phare 2002. W skład tego programu wchodzi pięć projektów przewidujących dofinansowanie specjalistycznych usług doradczych. Wysokość wsparcia została przewidziana na 50 procent poniesionych kosztów i w zależności od rodzaju projektu może wynieść nawet 30 tys. euro. Projekty muszą dotyczyć działalności produkcyjnej lub usługowej. Rozwój działalności handlowej jest tradycyjnie już wyłączony z możliwości ubiegania się o bezzwrotne dotacje. Łączny budżet programu wynosi 4 miliony euro i jest dostępny dla firm z całej Polski.
Projekty w ramach Funduszu Wsparcia na Doradztwo:
1. Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie - o dotację mogą ubiegać się przedsiębiorstwa dążące do wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Projekt przewiduje dofinansowanie kompleksowego doradztwa począwszy od oceny aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa poprzez opracowanie planu rozwoju na wdrażaniu rozwiązań innowacyjnych kończąc.
2. Wstęp do jakości - przewiduje przekazanie dofinansowania dla przedsiębiorstw, które
wdrażają działania mające na celu uzyskanie lub odnowienie znaku jakości, zgodności lub certyfikatu. Projekt musi dotyczyć systemów zarządzania jakością lub badania zgodności wyrobów, surowców, usług lub maszyn i urządzeń z odpowiednimi normami krajowymi i międzynarodowymi.
3. Finansowanie dla wzrostu - to projekt przeznaczony dla przedsiębiorstw poszukujących alternatywnych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Zainteresowane firmy mogą tu uzyskać środki na pokrycie kosztów doradztwa w zakresie emisji i wprowadzenia do obiegu akcji lub obligacji, pozyskania finansowania z funduszy kapitału wysokiego ryzyka, czy znalezienia inwestora strategicznego.
4. Ścieżka od innowacji do biznesu – projekt dla przedsiębiorstw innowacyjnych, poszukujących kompleksowej pomocy ze strony firm doradczych. Przewiduje on finansowanie długoterminowego doradztwa w zakresie prowadzenia działalności, oceny rynku, planowania strategicznego i budowania strategii, poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania, a także kojarzenia partnerów handlowych.
5. Dostęp do innowacyjnych usług doradczych - przeznaczony dla przedsiębiorstw rozwijających działalność opierającą się na wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań w zakresie podnoszenia wydajności i jakości. Dofinansowane projekty mogą dotyczyć m.in.: usług optymalizacji i automatyzacji procesów projektowania i wykonywania prototypów, zmiany jakościowej procesów i oprzyrządowania, usług w zakresie testowania i automatyki oraz zaawansowanych rozwiązań technicznych zastosowanych w prototypach i seriach próbnych, usługi dotyczące parametryzacji i kontroli oraz prowadzące do podniesienia produktywności i jakości.

Aby ubiegać się o dotację w ramach programów doradczych należy korzystać z usług akredytowanych wykonawców, tj. firm doradczych akredytowanych przez jednostkę kontraktującą do realizacji usług na rzecz uczestników programu funduszu dotacji. Lista akredytowanych wykonawców zostanie ogłoszona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pod koniec czerwca. Pierwszy termin składania wniosków w ramach Funduszu Wsparcia na Doradztwo określony został na 30 lipca b.r.


Szczegółowe informacje dotyczące zasad regulujących funkcjonowanie w/w programów dostępne są na stronach internetowych:
www.parp.gov.pl
www.pfrr.bialystok.pl
lub w siedzibie Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku przy ul. Starobojarskiej 15, tel. 740-86-90 lub 740-86-88.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę