Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

16 lipca- Uroczystość Matki Bozej Szkaplerznej.

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej z góry Karmel W naszym kościele o godz 6.30 i 17.00 odbyły się Msze św. odpustowe. Podczas nich zostały poświęcone i nałożone szkaplerze Matki Bożej z góry Karmel. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej poprzedziła 9 - dniowa nowenna odmawiana codziennie przez wszystkich wiernych po Mszy św. porannej.

 

 

 

Matka Boża Szkaplerzna


Szkaplerz Karmelitański


Słowo "szkaplerz" pochodzi od łacińskiego słowa scapulae (plecy, barki), co oznacza szatę, która okrywa plecy i piersi. Szkaplerz Karmelitański, jeśli nie jest częścią habitu składa się z dwóch prostokątnych kawałków brązowego sukna z naszytymi wyobrażeniami Matki Bożej Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, połączonymi ze sobą tasiemkami. Papież Pius X, w 1910 r.  zezwolił na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym. Szkaplerz należy do sakramentaliów, czyli jest widzialnym i świętym znakiem zatwierdzonym przez Kościół.

Z historią szkaplerza karmelitańskiego związana jest postać św. Szymona Stocka. W prywatnym objawieniu 16 lipca 1251 r. otrzymał od Matki Bożej szkaplerz. Maryja  rzekła do niego:

" Przyjmij Najmilszy Synu Szkaplerz Twego Zakonu jako znak mego braterstwa, przywileju dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze nie zazna ognia piekielnego, oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania"

Łaski, które poczęły płynąć przez Dar Szkaplerza przekonały wszystkich o jego boskim pochodzeniu. Kościół dając wyraz temu nabożeństwu zatwierdził 16 lipca jako dzień ku czci Matki Bożej z Góry Karmel zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Do przywileju szkaplerza św. dodany został przywilej sobotni. Na polecenie Matki Bożej, potwierdził go 3 marca papież Jan XXII w Bulli Sobotniej. Przywilej ten polega na obietnicy Matki Bożej wybawienia z czyśćca, w sobotę po śmierci tych, którzy nosili pobożnie szkaplerz, zachowywali czystość według stanu i modlili się modlitwą Kościoła.

Wielokrotnie przywileje Szkaplerza Karmelitańskiego były potwierdzane przez Kościół.

Papież Pius XII w 1950 roku w liście apostolskim napisał: "... jak wiele przyczynia się miłość ku Najświętszej Maryi Pannie do ożywienia katolickiej wiary i poprawy obyczajów, szczególnie dzięki formom nabożeństwa, które zdają się posiadać wyższą ponad inne moc oświecania umysłów niebieską nauką i zapalania dusz do doskonalenia chrześcijańskiego. Najpierw należy do nich zaliczyć nabożeństwo Szkaplerza Karmelitańskiego (...) nie chodzi tu o rzecz małej wagi, lecz o zdobycie wiecznego zbawienia, według obietnicy podanej przez Najświętszą Maryję Pannę. Bez wątpienia szkaplerz jest nijako Świętą Szatą Maryjną, znakiem i gwarancją opieki Bożej Rodzicielki" (AAS 42  s 390).

Liczne świadectwa osób noszących szkaplerz potwierdzają Wierność Maryi danym obietnicom.

Matka Boża kończąc swe objawienia w Lourdes (16 lipca 1858r.) oraz w Fatimie (3 października 1917 r.) ukazała się w szatach karmelitańskich jako Matka Boża Szkaplerzna, co staje się znakiem przypomnienia wartości i wagi Miłości do wszystkich dzieci, okrytych Jej Szatą Opieki.

Wszystkie osoby noszące Szkaplerz Karmelitański mają udział w duchowych dobrach Zakonu Karmelitańskiego. Stają się naszymi braćmi i siostrami.

Przyjęcie szkaplerza, to nie tylko pobożna ceremonia, ale zewnętrzny wyraz głębokiej więzi z Ikoną Maryi, noszoną w sercu. To pragnienie, by wyrazić swoją wdzięczność Maryi i radość z Jej opieki w dążeniu do zjednoczenia z Bogiem. Jej czciciele dawali temu wyraz w licznej ikonografii Jej wizerunku. Jednym z nich jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej. Obraz został namalowany według wzoru bizantyńskiej Madonny Salus Populi Romani z Bazyliki S. Maria Maggiore w Rzymie. Jest kopią pierwotnego obrazu pod względem wymiarów i kompozycji Madonny z Dzieciątkiem. Matka Boża przedstawiona jest na tle renesansowej kraty, złożonej z kwadratów o układzie skośnym, w które wpisano czterolistne kwiaty stylizowanej lilii w kształcie krzyża greckiego. Od dołu postać wynurza się z obłoków. Na lewej ręce podtrzymuje Chrystusa-Pantokratora. Madonna trzyma białą chustę w lewej dłoni, na której krzyżuje się prawa, ujmująca palcami chustę w geście spieszenia z pomocą, oraz karmelitański szkaplerz na serdecznym palcu. Na czole opadającego maforionu złocony krzyż grecki, a na prawym ramieniu siedmioramienna gwiazda. Ikona Matki Bożej Szkaplerznej doznaje czci i wdzięczności. Gromadzi wiernych, Jej wizerunek przyciąga ludzkie serca.

Niech Maryja, Matka Boża Szkaplerzna, staje się nam Przewodniczką na naszych drogach życia.

Załączniki

S. Stefania OSB
nie, 01 sierpnia 2010 16:17
Data ostatniej edycji: so, 05 marca 2011 12:40:56

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę