Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Przedsiębiorcza Łomża – otwarci na Biznes”

Główne zdjęcie
Przedsiębiorcy z Łomży uhonorowani za prowadzenie firm od 25 lat.

To tytuł konferencji jaka w czwartek odbyła się na Sadowej - w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich - ale także tytuł programu rozwoju przedsiębiorczości, jaki chce wprowadzić w Łomży prezydent Mariusz Chrzanowski. - Już rok temu zapowiadałem opracowanie programu – mówił prezydenty na wstępie konferencji zapowiadając, że w jej trakcie zostaną zaprezentowane założenia do tego programu. - Chcemy, by program był realny, a nie wirtualny – deklarował prezydent Chrzanowski zapowiadając, że po wakacjach program zostanie przedstawiony do zatwierdzenia przez Radę Miejską, a wcześniej będzie szeroko konsultowany z przedsiębiorcami. W trakcie konferencji prezydent i marszałek województwa „listami gratulacyjnymi” nagrodzili 22. przedsiębiorców z Łomży, którzy od 25 lat prowadzą firmy i zatrudniają co najmniej 20 osób.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza list gratulacyjny Elżbiecie Gadomskiej, właściciele firmy Okruszek
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza list gratulacyjny Elżbiecie Gadomskiej, właściciele firmy Okruszek
Marszałek województwa Jerzy Leszczyński
Marszałek województwa Jerzy Leszczyński

Na sali poza przedsiębiorcami byli także m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa Jerzy Leszczyński (obaj się spóźnili), posłowie: Bernadeta Krynicka, Lech Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski (szybko opuścili uroczystość), a także m.in. Leszek Dec prezes Suwalskiej  Specjalnej Strefy Ekonomicznej, i kilku miejskich radnych.
Prezydent Chrzanowski deklarował, że jemu, jego współpracownikom, i partii PiS zależy na rozwoju przedsiębiorczości także w Łomży. Mówił, że dziś przedsiębiorczy z miasta z tytuły podatków odprowadzają do budżetu Łomży ok. 21 milionów złotych rocznie, co stanowi blisko 8% dochodów miasta. 
- Państwa działalność buduje prestiż Łomży – chwalił  zebranych w auli przedsiębiorców prezydent Chrzanowski. - Chcemy być miastem otwartym na biznes – deklarował, zapowiadając, że założenie nowego programu rozwoju przedsiębiorczości przedstawi jego zastępca Andrzej Garlicki.

O polityce, silnikach i pomnikach...
Nim to nastąpiło głos zabrali goście. Wojewoda Bohdan Paszkowski, który jesienią został wybrany senatorem łomżyńsko-suwalskim, po czym zrezygnował z mandatu,  mówił, że „spowodował  mimowolnie”, że do Łomży w ostatnim czasie przyjechało wielu czołowych polityków PiS i składało deklaracje dotyczące rozwoju miasta, budowy obwodnicy i całej Via Baltica.
- Jestem przekonany, że te deklaracje będą spełnione, niemniej pewnie musimy uzbroić się w cierpliwość – mówi Paszkowski. 
Jako reprezentant rządu wskazywał, że probiznesowy jest plan wicepremiera Morawieckiego i mówił, że ma przekonanie najbliższe lata to będzie dobry czas dla rozwoju gospodarczego Polski. 
Poseł Bernadeta Krynicka zapewniała przedsiębiorców wsparciu. 
- Dzięki Państwu nasze rodziny mają prace, mają na chleb – mówiła, a dziękując rządowi PiS i prezydentowi miasta za działania na rzecz przedsiębiorczości dodawał: Mam nadzieję, że w końcu Łomża zacznie tętnic życiem i my mieszkańcy zaczniemy godnie zarabiać. 
Leszek Dec, prezes Suwalskiej  Specjalnej Strefy Ekonomicznej, chwalił prezydenta Łomży za decyzję o znaczącej przecenie działek inwestycyjnych w Podstrefie Łomża SSSE, a jego zastępca po krótkiej prezentacji możliwości inwestycyjnych w podstrefie zwracał uwagę samorządowcom na różnice pomiędzy „silnikami” a „pomnikami”. Tymi pierwszymi są te inwestycje, które po zrealizowaniu przynoszą zysk do budżetów gmin przez kolejne lata, a „pomnikami” na których utrzymanie trzeba później płacić. 

„Przedsiębiorcza Łomża”
O otwartości władz miasta na biznes zebranych zapewniał także wiceprezydent Andrzej Garlicki, przedstawił – jak podkreślał – wypracowane w efekcie wielu spotkań – założenia nowego programu rozwoju gospodarczego w Łomży. Ma on trzy priorytety woków haseł: Łomża przyjazna przedsiębiorcom, innowacyjność i konkurencyjność, oraz edukacja na rzecz przedsiębiorczości.
Pod pierwszy z nich kryje się m.in. system ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – od nieruchomości i transportu. Wiceprezydent mówił, że są przygotowane konkretne stawki zwolnień, ale tu ich nie przedstawił.
- Nie może to być tylko zmniejszenie daniny – mówił zapowiadając, że ulgi będą powiązane z rozwojem firm, zatrudnianiem nowych pracowników czy inwestycjami.
W ramach pierwszego priorytetu są także lokalne inicjatywy inwestycyjne – czyli możliwości partycypacji przedsiębiorców w przydatne im inwestycje miejskie przyspieszające ich realizację, oraz punkt informacyjny w ratuszu. 
Pod hasłem innowacyjność i konkurencyjność kryje się „smart city”, czyli rozbudowa sieci szerokopasmowej w Łomży, aplikacja miejska ułatwiająca kontakt z ratuszem, rozwój e-usług administracji oraz „platforma obrazująca zasoby miasta”.
Edukacja na rzecz przedsiębiorczości ma zaś odwrócić „zapaść” szkolnictwa zawodowego w Łomży,  budować świadomość przedsiębiorcza wśród młodzieży i stworzyć na bazie miejskich instytucji centrum doradztwa edukacyjnego, które we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami będzie organizowało m.in. staże i praktyki w zakładach.     
Wiceprezydent Garlicki zapowiadał, że nowy program rozwoju przedsiębiorczości będzie jeszcze szeroko konsultowany, a spotkania te rozpoczną się już 19. kwietnia.  

25-lat w biznesie
Na zakończenie konferencji prezydent Chrzanowski i marszałek Leszczyński wręczyli „listy gratulacyjne” 22. przedsiębiorców z Łomży, którzy od 25 lat prowadzą firmy i zatrudniają co najmniej 20 osób. Wśród nich byli m.in. Elżbieta Gadomska, właścicielka firmy „Okruszek” oraz Wojciech Dąbrowski, prezes firmy „Edpol”, którzy krótko przybliżyli zebranym swoje przedsiębiorstwa.
- Przez 14 lat byłam nauczycielką klas 1-3 i gdyby nie ten czynnik ekonomiczny, to bym pewnie tego nie zmieniała – mówiła Gadomska podkreślając, że bardzo lubiła swoją pracę. - To, że weszłam do piekarni, to był czysty przypadek. 
Przedsiębiorcza kobieta mówiła, że nie żałuje tamtej decyzji, choć początki były bardzo trudne, a dziś ma jedną z najnowocześniejszych piekarni w województwie podlaskim. 
Wojciech Dąbrowski, prezes „Edpol Food & Innovation” prezentował firmę i jej wyroby. 
- Naszych produktów nie można znaleźć na półkach w sklepach, ale są tam w takich marakach jak choćby Hortex – mówił Dąbrowski tłumacząc, że firma zajmuje się produkcją przypraw, mieszanek przypraw, panier czy sosów dodawanych do produktów w przemyśle mięsnym, rybnym czy owocowo-spożywczym. - My nie produkujemy chemii spożywczej – zaznaczał podkreślając, że produkcja opiera się na bazie naturalnych przypraw importowanych z wielu państw świata. Także 30% produkcji firmy jest eksportowane poza granice Polski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę