Muzyczny monodram Śpiewającego Czesława
Czesław Mozil wystąpił solo w GOK Piątnica, prezentując jedyne w swoim rodzaju połączenie monodramu, stand-upu i koncertu, obejmującego największe przeboje artysty i premierowe utwory. – Moi koledzy mówią, że gdybym grał tyle na akordeonie i pianinie co na Atari i Nintendo, to nie musiałbym dzisiaj w Piątnicy grać! – żartował Czesław Mozil, a jego niekonwencjonalne poczucie humoru i żywiołowe zachowanie na scenie rozbawiły publiczność do łez.
Glogerowska nagroda dla pasjonata
Wawrzyniec Kłosiński laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Zygmunta Glogera Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” im. S. Zagórskiego. Wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, wcześniej dziennikarz Polskiego Radia Białystok, został doceniony za „popularyzowanie ziemi łomżyńskiej oraz redagowanie i wydawanie publikacji regionalnych” co wiąże się z ogromną pracą, wykonaną w ostatnich 20 latach. Dzięki niej biblioteka wydawnictw regionalnych rokrocznie powiększa się o kolejne pozycje, bezcenne nie tylko dla historyków, ale też czytelników, lubiących zgłębiać przeszłość Łomży i jej okolic.
Pionierska praca Elżbiety Chojnowskiej
Różne aspekty dziedzictwa kulturowego w miastach ziemi łomżyńskiej w Polsce okresu międzywojnia przywołuje w swej pierwszej książce łomżynianka Elżbieta Chojnowska. Praca „Kultywowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców miast ziemi łomżyńskiej w okresie Drugiej Rzeczypospolitej” przybliża Łomżę, Kolno, Ostrołękę i Zambrów tamtych lat oraz ludzi, dzięki którym działo się w nich tak wiele. – To temat bardzo istotny, a takiego opracowania jeszcze nie było – mówi dr Elżbieta Chojnowska, zapowiadając już kolejne publikacje.
Podwójne stereo na Off Road
Porywający koncert Vincenta, czyli pochodzącego z Łomży wokalisty Marcina Wincenciaka, zakończył drugi dzień spotkań z kulturą niezależną Off Road. – Cieszę się bardzo, że mogłem w końcu przyjechać do Łomży ze swoim zespołem i autorskim materiałem, jest to dla mnie bardzo ważne! – mówi Marcin Wincenciak, zapowiadając, że jego kolejny koncert w rodzinnym mieście będzie już związany z premierą debiutanckiego albumu.Wcześniej w Galerii Pod Arkadami odbyło się otwarcie wystawy trójwymiarowej fotografii „CHIŃSKIE stereoTYPY” Tomasza Bielawskiego, jednego z największych pasjonatów i znawców stereoskopii w Europie.
Co na weekend
Kolejny weekend obfituje w wiele wydarzeń, w których warto uczestniczyć. Trwa OFF ROAD, w Piątnicy szykuje się Festiwal Smaków, a w łomżyńskiej Hali Kultury wydarzenie jakiego w Łomży jeszcze nie było. Tancerze powalczą o Mistrza Polski Federacji Breaking.
Kabaret Czesuaf z nowym programem „PRZYJĘCIE” zaprasza do Centrum Kultury Katolickiej
02.10.2021r. o godz. 20:00 w Centrum Kultury Katolickiej mieszczącym się przy ul. Sadowej 12 odbędzie się występ Kabaretu Czesuaf. Już dziś zapraszamy do zakupu biletów – póki jeszcze są!
Filmowa inauguracja festiwalu Off Road
Pokazy jedynego w swoim rodzaju spektaklu Adama Walnego, wykorzystującego autorską technikę kina manualnego, rozpoczęły czterodniowy cykl imprez Off Road. Na offie kultury MDK-DŚT. Nie była to jedyna atrakcja dla miłośników teatru, ponieważ w Galerii Pod Arkadami wyświetlono dokument „Kathakali – sztuka indyjskiego teatru”, odbyło się też spotkanie z jego autorami, Elżbietą Dziuk-Renik i Krzysztofem Renikiem. Kolejne wydarzenia w ramach Off Road – wystawa, spektakle, koncerty i warsztaty – będą odbywać się przez trzy najbliższe dni, a finałem imprezy będzie niedzielny występ legendy polskiego el-rocka, Władysława „Gudonisa” Komendarka.
Off Road z legendą muzyki i bogatym programem
Bardzo ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja Spotkań z Kulturą Niepopularną Off Road Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Przez cztery dni pod hasłem „Na offie kultury” zaplanowano wiele spektakli, projekcji filmowych i koncertów. Oprócz młodych talentów, w tym pochodzącego z Łomży Vincenta - Marcina Wincenciaka, wystąpią też wielkie gwiazdy: Adam Walny zaprezentuje animowane kino manualne nawiązujące do twórczości Andrzeja Waligórskiego, a legenda elektronicznego rocka Władysław „Gudonis” Komendarek zagra wyjątkowy koncert, jaki podczas ponad 35 lat kariery solowej jeszcze mu się nie przydarzył.
Pinkasy łomżyńskie
We wtorek w Hali Kultury, dla ludzi interesujących się historią, szykuje się ciekawe spotkanie. Zaprezentowane będą, niedostępne do tej pory w języku polskim, pinkasy z Łomży, Stawisk, Zambrowa i Ciechanowca.
„Kultura w zasięgu ręki”
Warsztaty artystyczne dla ponad 40 dzieci i młodzieży rozpoczęły realizację zadania „Kultura w zasięgu ręki”. Poza umiejętnościami, jakie szlifowały dzieci w Nowogrodzie, czekają jeszcze wyjazdy do miejsc kultury, opery czy teatru.
Koniec drozdowskiej misji Anny Archackiej
Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie, z dniem 28 września przechodzi na emeryturę. W długiej rozmowie wspomina i podsumowuje 13-letnią pracę w drozdowskim muzeum, pełną sukcesów i osiągnięć. Dementuje też plotki, że została ze swego stanowiska odwołana oraz wyjaśnia sytuację związaną ze złym stanem technicznym kaplicy Lutosławskich, bezpodstawnie łączonej z muzeum przez niezorientowanych w temacie.
Laureat nagrody Grammy na festiwalu Sacrum et Musica
Kwintet Baltic Neopolis Virtuosi zagrał podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Jednym z wiolonczelistów tego zespołu wirtuozów jest Adam Klocek, wcześniej kilkakrotnie prowadzący orkiestrę Filharmonii Kameralnej jako dyrygent, jeden z nielicznych Polaków-zdobywców nagrody Grammy, tak zwanego muzycznego Oscara.
Łomżyński Dzień Bluesa
Zespoły Holy Water, Lucky Loser, The BL Blues Band i Cotton Wing zagrały w ramach ósmej odsłony Polskiego Dnia Bluesa w Łomży. Lokalne i przyjezdne grupy zaprezentowały różne spojrzenia na bluesa i blues rocka, nie tylko w autorskim wydaniu. Liczną publiczność zachwycił też gościnny występ z Holy Water 10-letniego trębacza i nie była to jedyna niespodzianka tego typu. Bernard Krasuski i Mariusz Brzostowski zadedykowali utwory swoich zespołów tragicznie zmarłemu pod koniec września przed jedenastu laty Dariuszowi Gałczykowi.
Poetyckie Mosty Kultury
Miłośnicy poezji w różnym wieku wzięli udział w piątkowym wieczorku poetyckim w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Impreza odbyła się w ramach zainicjowanego przez Annę Adamiak i Maję Śmiechowską projektu „Międzypokoleniowe Mosty Kultury”, mającego integrować młodszych i starszych ludzi na płaszczyźnie kultury. – Młodzież jest cudowna, a ten projekt to bardzo pozytywna idea! – mówi 78-letnia pani Barbara. – 60 lat temu właśnie tu zdawałam maturę, więc dziś wróciły wspomnienia, a niektóre te wiersze aż chwytały za serce. To były głębokie, wzruszające przemyślenia – tylko im gratulować, że tak pięknie piszą!
Laureat Grammy i inne atrakcje na weekend
Obecny weekend w Łomży i w jej okolicach upłynie pod znakiem muzyki. Gwiazdą XVII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica będzie wiolonczelista Adam Klocek, zdobywca prestiżowej nagrody Grammy, który z zespołem Baltic Neopolis Virtuosi zagra w Kupiskach. Bluesa i blues rocka nie zabraknie podczas sobotniej odsłony Polskiego Dnia Bluesa. Będą też inne koncerty, wydarzenia i imprezy z wolnym wstępem, łącznie z kinem samochodowym i komediowym spektaklem „Kiedyś to było” performerów z grupy Fair Play Crew.
TLiA jedzie do Niemiec
Łomżyński Teatr Lalki i Aktora w ostatni weekend września jedzie na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalki i Przedmiotu Osthafen IX organizowanym przez Theater des Lachens z Frankfurtu w Niemczech.
Teatr Dramatyczny z Białegostoku w Hali Kultury w Łomży rozpoczął nowy sezon teatralny
Kultowym spektaklem „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczął w Hali Kultury nowy sezon teatralny. Kreujący główną i jedyną rolę Krzysztof Ławniczak perfekcyjnie pokazał ogłupionego komunistyczną ideologią, typowego homo sovieticusa, oszołomionego tym, że można kupić bez kartek chleb czy mieć porządne buty. Są już plany cyklicznego prezentowania w Hali Kultury kolejnych spektakli białostockiego teatru, który przez najbliższe dwa lata będzie częściej grać wyjazdowo z powodu remontu swej siedziby.
Szukają dyrektora dla Muzeum w Drozdowie
Do końca września chętni kandydaci mogą ubiegać się o zwalniane stanowisko Dyrektora Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Starostwo powiatowe właśnie ogłosiło konkurs na to stanowisko.
Michał Rusinek w Łomży
Jest pisarzem, poetą, tłumaczem, felietonistą i literaturoznawcą, autorem tekstów piosenek i librecistą musicali dla dzieci oraz dorosłych. Jego popularne książki również adresowane są do różnych grup wiekowych, od „Wierszyków domowych” i „Limeryków” do „Dobrej zmiany, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów”. Do tego przez wiele lat był sekretarzem literackim Noblistki Wisławy Szymborskiej, o której też napisał książkę. To wszystko sprawiło, że poniedziałkowe spotkanie z Michałem Rusinkiem w Hali Kultury, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Jego bohater opowiadał o swej twórczości, wspominał panią Wisławę, sypał anegdotami i mówił o tym, czego na co dzień się nie usłyszy – na przykład dlaczego Łomża dotąd kojarzyła mu się farmaceutycznie.
Mistrzowski koncert dla Prymasa Tysiąclecia
Wirtuoz organów Roman Perucki ponownie wystąpił w Łomży. W katedrze zagrał dwa koncerty Jerzego Fryderyka Haendla, ale na pozytywie, to jest przenośnych organach oraz wystąpił w duecie z wirtuozem skrzypiec Mateuszem Kasprzakiem-Łabudzińskim. – Muzyka organowa jest niezwykle bogata i właściwie dotykając, jakiego by nie było kompozytora, możemy nasycić się pięknem minionych czasów i kunsztem tych twórców – mówi Roman Perucki. Solistom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą włoskiego dyrygenta Manfredo di Crescenzo. Koncert odbył się w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica i był poświęcony przez artystów pamięci Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego w dniu jego beatyfikacji.