Podsumowanie projektu „LibrAfrica w Łomży”
Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 Maja Jarzyło zwyciężyła w konkursie na najciekawszą książeczkę, wykonaną w ramach projektu „LibrAfrica w Łomży”. W jego ramach dzieci ze szkół z Łomży i Konarzyc wykonały edukacyjne książeczki, które trafiły do ich równieśników w Afryce. Inicjatywa Fundacji Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci, realizowana we współpracy z partnerem projektu, Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, ma też wymiar charytatywny: zebranie środków na budowę biblioteki w Magazno w Tanzanii. Podsumowanie projektu oraz wręczenie nagród i certyfikatów uczestnikom oraz ich opiekunom odbyło się w Hali Kultury.
Kalinovski debiutuje solowym albumem
Adam Kalinowski wydał solowy album „Być może ostatnia płyta”. Firmowaną pseudonimem Kalinovski płytę zapowiadały udane single „Solo Act” i „Dzień w dzień”. – Muzycznie jest to mieszanka gatunków rock, alternatywa i pop – mówi Adam Kalinowski. – Chciałem w ten sposób nawiązać do swoich rockowych korzeni, ale jednocześnie pokazać, że polski rock może być świeży, intrygujący, a nawet przebojowy. Potwierdza to dziewięć pozostałych kompozycji z podstawowej wersji albumu; dopracowanych aranżacyjnie, zróżnicowanych stylistycznie, zarówno mocniejszych, jak też bardziej chwytliwych, mogących być kolejnymi singlami.
Bardzo dobry wieczór z piosenką eMDeKu
Trzy pokolenia wokalistek Studia Wokalnego eMDeK zaśpiewały podczas koncertu „Bardzo dobry wieczór z piosenką” w MDK-DŚT. Kalina Luchcińska, Marta Perkowska, Dominika Szabłowska, Oliwia Szmitko, Olga Szymańska, i Magda Sinoff z powodzeniem zmierzyły się z klasycznym polskim repertuarem, wielkimi przebojami artystów tej miary jak Marek Grechuta, Anna German, Grażyna Łobaszewska czy Edyta Geppert. – Muzyka łączy pokolenia, a piosenka jest dobra na wszystko! – podkreśla Magda Sinoff, przygotowująca już kolejne koncerty Studia eMDeK.
Koncert dla Aminy w „Pubie pod Ratuszem”
13-letnia Amina choruje na tyrozynemię, bardzo rzadką i nieuleczalną chorobę genetyczną. W lipcu przeszła w Centrum Zdrowia Dziecka wielogodzinną operację przeszczepienia wątroby i cały czas walczy o życie. Na jej dalsze leczenie i rehabilitację potrzebne są spore środki, którymi rodzice dziewczynki nie dysponują. Stąd liczne inicjatywy: zbiórka na portalu zrzutka.pl, aukcje i akcja „Walczymy dla Aminy!”. Odbędzie się również koncert charytatywny – w sobotę 20 listopada w „Pubie pod Ratuszem” zagra warszawski zespół szantowy Zrefowani.
Łomżyńska orkiestra z kolejną międzynarodową nominacją
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego już po raz trzeci została nominowana w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards. Uznanie grona międzynarodowych ekspertów i krytyków zdobyła w edycji roku 2022 płyta „Harmonia Polonica Nova”, zawierająca koncerty Pawła Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Herdzina, zarejestrowane po raz pierwszy w historii fonografii i z udziałem wybitnych solistów. Nominację w innej kategorii zdobył album „Władysław Żeleński Chamber Music” Trio Lontano z udziałem pianistki Anny Marii Kamińskiej, nauczycielki łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej oraz gościnnym altowiolisty Adriana Stanciu, muzyka Filharmonii Kameralnej.
Piotr Lemańczyk w Jazzowym Domu Kultury
Trio wybitnego kontrabasisty Piotra Lemańczyka zagrało w MDK-DŚT. Lider zaprezentował z równie dobrze znanymi w Łomży muzykami-wirtuozami, pianistą Dominikiem Kisielem i perkusistą Adamem Golickim, materiał z albumu „In Simplicity”, dopełniony premierowymi kompozycjami oraz zaskakującym bisem. Zaskoczył też swych fanów, zmieniając w połowie koncertu kontrabas na elektryczną gitarę basową, w dodatku sześciostrunową, która daje mu dodatkowe możliwości, nie tylko brzmieniowe.
Z Torunia do Łomży
Dr Edyta Kasperkiewicz, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pedagog, nauczyciel akademicki, autorka obrazów i instalacji prezentowanych na licznych wystawach, jest od niedawna specjalistą do spraw wystawiennictwa Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Do jej obowiązków należy również prowadzenie Galerii Pod Arkadami i przygotowywanie w niej wystaw. Opowiada nam o swej twórczej przygodzie i planach związanych z galerią, w której planuje łączyć edukację z wydarzeniami artystycznymi.
Śpiewająca Zosia z Łomży doceniona w Warszawie
19-letnia Zofia Trojanowska zdobyła 3. miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Firoliza – Reakcja Wokalna 2021 w Warszawie. Przesłuchania konkursowe i gala finałowa odbywały się w sobotę i niedzielę, 12. i 13. listopada 2021 r., na Scenie Kocjana w Dzielnicy Bemowo.
Pamiątki rodziny Kossaków w rejestrze zabytków podlaskiego
Obrazy: „Portret Zofii Kossak Gałczyńskiej” oraz „Majątek Stawiski”, dywan, krzesło, stoliczek wraz z kolekcją 3 sztuk książek zostały wpisane przez konserwatora zabytków do rejestru.
Wystawa „Ślady dawnych lat” w Hali Kultury
Prace plastyczne, wykonane przez uczniów łomżyńskich szkół podczas warsztatów „Ślady dawnych lat”, wciąż można oglądać na wystawie w Hali Kultury. Wernisaż odbył się 11 listopada w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, będąc częścią podsumowującego projekt Miejskiego Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych wydarzenia „Łomżyńskie drogi do Niepodległej”. – Rok 1918 to dla Polski bardzo ważna data i nasza wystawa to pokazuje – podkreśla Anna Bureś, instruktorka prowadząca Pracownię Plastyczną MDK-DŚT, w której odbywały się warsztaty.
Mały Książę w weekend w TLiA
"Mały Książę" w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka powraca na naszą teatralną scenę w sobotę 13.11.2021 o godz. 17:00 i w niedzielę 14.11.2021 o godz. 11:00. „Mały Książę” łomżyńskiego teatru
Rozśpiewane „Łomżyńskie drogi do Niepodległej”
Kilka pokoleń mieszkańców Łomży uczestniczyło w wieńczącej obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości imprezie „Łomżyńskie drogi do Niepodległej” w Hali Kultury. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawa prac młodych autorów „Ślady dawnych lat” oraz wykład prof. Krzysztofa Sychowicza na temat niepodległościowej działalności Romana Dmowskiego, a kulminacyjnym punktem wieczoru był koncert patriotyczny. – Dobrze tak sobie pośpiewać, chociaż ta maseczka bardzo przeszkadzała! – mówi jedna z uczestniczek imprezy, zachwycona koncertem sopranistki Edyty Piaseckiej, tenora Sławomira Naborczyka i Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza.
Atom String Quartet w Łomży
Słynny Atom String Quartet zagrał pierwszy koncert w Łomży. Wraz ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski wykonali pieśni Mieczysława Karłowicza we własnych aranżacjach na ten nietypowy skład, kwartety smyczkowy i dęty drewniany. Koncert odbył się w ramach programu Scena Muzyki Polskiej, goszczącego na scenach tylko trzech filharmonii w Polsce, w tym Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i był jedynym występem obu kwartetów w jego tegorocznej odsłonie.
„Łomżyńskie Drogi do Niepodległej” w Hali Kultury
Łomżyńskie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy w czwartkowy wieczór impreza „Łomżyńskie Drogi do Niepodległej”. W Hali Kultury zostanie otwarta wystawa „Ślady dawnych lat”, efekt warsztatów plastycznych dla uczniów łomżyńskich szkół, po czym prof. Krzysztof Sychowicz wygłosi wykład „Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości”. Akcentem finałowym będzie koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza z udziałem sopranistki Edyty Piaseckiej oraz tenora Sławomira Naborczyka.
Piosenki z klasą dla Pani Hanki
Olga Bończyk była gwiazdą dorocznego koncertu „Urodziny Pani Hani”, poświęconego pamięci Hanki Bielickiej. – Dla nas wszystkich Hanka Bielicka jest tą jedną, niepowtarzalną, absolutnie niezwykle utalentowaną artystką, której chyba dzisiaj bardzo brak, bo świat poszedł nam w trochę taką dziwaczną stronę – mówiła Olga Bończyk. Popularna akorka i wokalistka zaśpiewała wielkie polskie przeboje, dopełniając je piosenkami z własnych płyt. Zaskoczyła też publiczność duetem w utworze „Lubię wracać tam gdzie byłem”, a jej cały recital trwał blisko dwie godziny.
Inauguracja Sceny Muzyki Polskiej w Łomży
Pianista Adam Kośmieja rozpoczął cykl koncertów Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Kameralnej. Łomżyńska instytucja uczestniczy w nim razem z Filharmonią Narodową oraz Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Dzięki temu w Łomży do końca sezonu zaplanowano jeszcze dziewięć koncertów z udziałem wybitnych solistów i kameralnych składów. Niektóre, jak ten 10 listopada z udziałem słynnego Atom String Quartet, odbędą się tylko w Łomży.
Bajkał w obiektywie Piotra Malczewskiego
„Fotograficzne wędrówki” zawędrowały nad mistyczny Bajkał. W Galerii Pod Arkadami fotograf i podróżnik Piotr Malczewski zaprezentował pokaz zdjęć „Bajkał. Carstwo lodu”, ukazujący jedno z największych jezior świata w zimowej odsłonie. Promował też swą najnowszą książkę „Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu”, pokazującą nie tylko cudowny świat bajkalskiej przyrody, ale też rolę Polaków w jego odkryciu i popularyzacji.
Kolejny rozdział muzealnej historii
Dr Jerzy Jastrzębski z dniem 28 października przestał być dyrektorem Muzeum Północno-Mazowieckiego. Pełnił tę funkcję od września 1988 roku, przeprowadzając łomżyńskie muzeum przez rafy i mielizny licznych przeobrażeń oraz zmian, by finalnie przenieść je do obecnej siedziby przy ulicy Dwornej. Za jego kadencji w muzeum otwarto aż 668 wystaw czasowych, zbiory placówki wzbogaciły się o ponad 24 tysiące eksponatów, a łącznie z Galerią Sztuki Współczesnej odwiedziło je ponad 1,4 miliona zwiedzających. Przejście na emeryturę nie oznacza jednak końca muzealnej przygody Jerzego Jastrzębskiego, który teraz poświęci się swej największej pasji, pracy w dziale bursztynu.
Sobotni „Poranek z Kulturą” w MDK-DŚT
Spektakl „Trzy świnki” na podstawie baśni braci Grimm Teatru Nemno oraz warsztaty plastyczne „Ciężka praca popłaca” z Anną Bureś zainaugurują nowy cykl wydarzeń „Poranek z Kulturą” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Takie familijne spotkania, obejmujące przedstawienia, koncerty i powiązane z nimi tematycznie warsztaty, rozwijające u najmłodszych uczestników różne umiejętności, będą odbywać się w MDK cyklicznie, raz w miesiącu, zawsze w sobotnie poranki. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują telefoniczne zapisy.
„Od szanty do Okudżawy” w Hali Kultury
Koncert żeglarskich ballad i rosyjskich pieśni w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej zakończył tegoroczny sezon wodniacki w Łomży. – Tam, gdzie istnieje środowisko żeglarskie zaczynamy od szanty, ale coraz częściej z przyjemnością stwierdzamy, że ludzie bardzo chętnie śpiewają z nami ballady Okudżawy, łączymy więc te dwa światy – mówi Andrzej Korycki. Świetnie przyjęty przez słuchaczy koncert zorganizowały zarządy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz Stowarzyszenia Wodniaków Śródlądowych PORT.