Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

O szczepienia w Internecie… zapytaj eksperta!

Główne zdjęcie
Małgorzata Ponikowska

W odpowiedzi na chaos informacyjny wywołany pandemią oraz rosnącą liczbę odmów szczepień, akcja informacyjno-edukacyjna „Zaszczep się Wiedzą” przedstawia nową inicjatywę. Teraz o szczepionki, bezpieczeństwo, niepożądane odczyny poszczepienne i fake newsy będzie mógł zapytać każdy, nie wychodząc przy tym z domu. Na pytania internautów odpowie lekarz Małgorzata Ponikowska, prowadząca w mediach społecznościowych profil „Lekarz na tropie zdrowia”.

W ramach inicjatywy „Zapytaj Eksperta” każdy może przesłać pytanie związane ze szczepieniami. To ogólnodostępna możliwość weryfikacji informacji znalezionych w internecie lub zasłyszanych od znajomych czy rodziny. Celem jest przede wszystkim walka z fake newsami oraz szerzenie rzetelnej wiedzy medycznej.  Odpowiedzi na pytania internautów udzieli dr Małgorzata Ponikowska – lekarz POZ oraz doktorantka w dziedzinie biotechnologii molekularnej. Znana na Instagramie jako dr_malgorzata oraz na Facebook’u jako „Małgorzata Ponikowska – lekarz na tropie zdrowia”. 

- Szczepionki wzbudzają wiele skrajnych emocji. Dlaczego? Paradoksalnie właśnie dlatego, że dzięki ich wysokiej skuteczności ludzie od dawna nie widzieli cierpienia wywołanego chorobami zakaźnymi – przybliża Małgorzata Ponikowska. I, co wyjątkowo ciekawe w dobie pandemii koronawirusa, wydaje się, że niektórzy chcieliby poczuć chorobę na własnej skórze, by nabyć pewność, co do jej istnienia. Dlatego będę jak najwięcej wyjaśniać i tłumaczyć, by rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Formularz do zadawania pytań dotyczących szczepień dostępny jest online: zaszczepsiewiedza.pl/zapytaj-eksperta

Infodemia – choroba XXI wieku

Światowa Organizacja Zdrowia już w marcu alarmowała o błyskawicznym tempie rozprzestrzeniania się fake newsów, w szczególności związanych z koronawirusem. Pamiętajmy, że fałszywe wiadomości dotyczące szczepień mają znacznie dłuższą historię. Ruchy antyszczepionkowe istnieją tak długo, jak same szczepionki, a ich argumenty od początku bazowały na niewiedzy i wywoływaniu strachu. 

–  Niestety szerzeniu dezinformacji sprzyjają mechanizmy social-mediów – tłumaczy Małgorzata Ponikowska. – Obserwujemy niesamowity wysyp fałszywych informacji i teorii spiskowych, które bazując na ludzkim strachu, oferują proste odpowiedzi na trudne pytania – w tym tkwi cała ich atrakcyjność. Udowodniono, że fake newsy szerzą się 6 razy szybciej niż informacje prawdziwe! Zresztą wcale mnie to nie dziwi, bo nagłówki typu „obnażamy spisek!” i „tego lekarze ci nie powiedzą!” zawsze wywołają większe zaciekawienie niż suche, naukowe informacje, które dodatkowo często są niezrozumiałe dla laika. 

Społeczno-informacyjna kampania „Zaszczep się Wiedzą” walczy z dezinformacją już od ponad pięciu lat. Jej celem jest  dostarczanie wiedzy opartej na rzetelnych badaniach na temat szczepień oraz walka z fałszywymi wiadomościami dotyczącymi profilaktyki chorób. Od 2015 roku portal kampanii stał się ważnym źródłem informacji dotyczących szczepień. Akcja współpracuje z cenionymi ekspertami, instytucjami publicznymi, organami administracji rządowej oraz licznymi partnerami, w tym: Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Naczelną Izbą Lekarską, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny, Centrum Zdrowia Dziecka czy Polską Akademią Nauk. 

 

materiał nadesłany

mm
pon, 05 października 2020 17:42
Data ostatniej edycji: pon, 05 października 2020 17:44:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę