Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łomżyńscy uczniowie wśród najlepszych

Pięć nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w IV Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych. Złożone z wybitnych muzyków i pedagogów jury doceniło: Dominika Góralczyka, Anielę Wojciechowską, Izabelę Janusz, Alicję Chomontowską i Pawła Rogalewskiego. W dwudniowym konkursie w łomżyńskiej szkole rywalizowało 123 uczniów z 21 miejscowości północno-wschodniej Polski.

Makroregionalne Spotkania Instrumentów Dętych odbywają się w Łomży co dwa lata i z każdym rokiem przyciągają coraz więcej uczestników, uczniów szkół muzycznych I stopnia z województw podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. 
– Mieliśmy ponad 150 zgłoszeń, ale zakwalifikowaliśmy ponad 120 osób, czyli i tak dwa razy tyle, niż w pierwszej edycji konkursu – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Jest to konkurs makroregionalny, tak więc musieliśmy ze względów proceduralnych odrzucić zgłoszenia z innych miejscowości; były też względy czasowe, bo uczestnicy i tak grali od rana do wieczora.
Ich grę na flecie, klarnecie, oboju, puzonie, saksofonie, sakshornie barytonowym, waltorni i trąbce oceniali prawdziwi wirtuozi: puzonista Zdzisław Stolarczyk, waltornistka Maryla Limanowska, flecistka Maria Peradzyńska i klarnecistka Dorota Żołnacz. Przesłuchania trwały przez dwa dni od wczesnych godzin porannych, a pomimo tego, że część uczniów gra od niedawna, większość sięgała po bardzo ambitny repertuar – nie tylko mistrzów klasyki jak Mozart, Brahms czy Händel,  ale też kompozycje współczesne,  w tym jazzowe, popularne przeboje, a nawet utwory autorstwa swych nauczycieli. 
– To bardzo wartościowa impreza, bo daje możliwość konfrontacji umiejętności uczniów – mówi nauczyciel łomżyńskiej szkoły Wiesław Wasik. – A jak posłuchają innych, to motywuje do dalszej pracy i chętniej ćwiczą; można też ocenić, na jakim poziomie jesteśmy.
– To znakomita impreza, której celem jest doskonalenie warsztatowe młodzieży i podsumowanie całorocznej pracy – wtóruje przewodniczący jury Zdzisław Stolarczyk. – Jest więc okazja zaprezentowania postępów, nauczenia się czegoś nowego, wymiany doświadczeń, a nauczyciele mogą zorientować się jaki jest poziom i co mają do poprawienia. 
Z 12. reprezentantów łomżyńskiej PSM nagrody i wyróżnienia zdobyło pięcioro. W kategorii I
miejsce II zajęła klarnecistka  Aniela Wojciechowska, uczennica Henryka Marszałka. W kolejnej pierwszy był, grający na sakshornie barytonowym, Dominik Góralczyk, podopieczny Waldemara Borusiewicza, a trzecia saksofonistka Izabela Janusz, uczennica Wiesława Wasika. Były też dwa wyróżnienia dla Alicji Chomontowskiej, klarnecistki ćwiczącej pod kierunkiem Henryka Marszałka oraz saksofonisty Pawła Rogalewskiego, ucznia Urszuli Gosk.
– Liczba uczestników świadczy o tym, że takie spotkania są potrzebne – ocenia dyr. Mirosław Korona. – Cieszą mnie też nagrody dla naszych uczniów, bo to znak, że będzie z nich pociecha w przyszłości. Poza tym nie jest to konkurs mistrzowski dla najlepszych, ale taki, gdzie mogą szlifować swe umiejętności dobrzy uczniowie, a często nawet pojechać na swój pierwszy konkurs. Kolejny odbędzie się za dwa lata, prawdopodobnie w innej formule; być może trzydniowej, każdego dnia z inną kategorią, bo przy tej ilości uczestników często bywa tak, że nauczyciele czy akompaniatorzy muszą przyjeżdżać dwa dni pod rząd. 
– Takiej dyrekcji, jak tu jest, to ze świecą szukać! – podsumowuje Zdzisław Stolarczyk. – Trzeba się cieszyć, że panu Koronie chce się za tym wszystkim biegać, tak to organizować, bo konkurs stoi na najwyższym poziomie – życzmy mu, żeby tych sił starczyło mu jeszcze na długo!

Wojciech Chamryk



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę