Inauguracja festiwalu Drozdowo-Łomża
Poświęcony św. Janowi Pawłowi II koncert „Najchętniej grał na bramce“ w wykonaniu Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego, Dariusza Wójcika i Rafała Lewandowskiego rozpoczął 27. edycję Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Artyści zaśpiewali ulubione pieśni i piosenki Papieża Polaka, z „Barką“ i „Góralu, czy ci nie żal“ na czele, dopełniając ich słowa fragmentami jego tekstów i wspomnień innych osób, dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II w latach 1978-2005. – Cieszę się, że Drozdowo jest wciąż stolicą tego festiwalu i ponownie go tutaj zaczynamy! – mówił Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny imprezy, zapraszając słuchaczy na kolejne festiwalowe koncerty w sobotę i w niedzielę oraz w kolejny weekend.
Z racji stulecia urodzin Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego i późniejszego papieża, Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem świętego Jana Pawła II. Znalazło to odbicie również w programie tegorocznego festiwalu Drozdowo-Łomża, ponieważ Jacek Szymański przygotował z przyjaciółmi kameralny koncert z muzyką, którą Karol Wojtyła lubił oraz pieśniami mu poświęconymi lub zainspirowanymi przez jego papieską posługę. Do udziału zaprosił sopranistkę Annę Kingę Osior, basa i współtwórcę festiwalu od jego początków Dariusza Wójcika oraz pianistę Rafała Lewandowskiego. A skoro za klawiaturą w salonie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie zasiadł prawdziwy wirtuoz nie mogło obyć się bez otwierających koncert Chopinowskich fraz; dopiero potem rozległy się pieśni i piosenki. Śpiewane zwykle jednocześnie przez troje solistów, bądź dzielących pomiędzy siebie poszczególne zwrotki z zespołową kulminacją w refrenie. Ulubiona pieśń papieża „Barka” popłynęła jako pierwsza; po niej zabrzmiała refleksyjna „Miasto moje Wadowice” oraz podniosły hymn „Błogosław Boże Papieża”.
Wśród piosenek chętnie śpiewanych przez Karola Wojtyłę jeszcze w młodzieńczych latach była XIX-wieczna „Góralu, czy ci nie żal”; lubił też wywiedziony z tekstu św. Tomasza z Akwinu hymn „Panis Angelicus” Césara Francka, tak więc tych utworów również nie mogło zabraknąć. Repertuarową ciekawostką była z kolei pieśń „Janie Pawle teraz przyjdź” do słów biskupa Józefa Zawitkowskiego, a koncert zwieńczyły dwa słynne utwory, „Czarna Madonno” i „Abba Ojcze”, hymn VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze, ze słowami dominikanina Jana Góry.
Pieśni były dopełniane narracyjnymi fragmentami papieskich dzieł i poświęconych mu wspomnień czy memuarów, układających się w życiorys naszego wielkiego rodaka, uwzględniający nie tylko momenty dziejowe, jak konklawe w roku 1978 czy zamach Ali Ağcy, ale też pokazujące Jana Pawła II jako zwykłego człowieka, miłośnika narciarstwa czy krajoznawczych wycieczek.
Słuchało tego wszystkiego na żywo kilkadziesiąt osób w salonie, na tarasie i w dworskim parku.
Jeszcze dzisiaj artyści i organizatorzy zapraszają na na godzinę 19:00, na koncert wokalno-organowy do łomżyskiej katedry. W niedzielę 26. lipca odbędą się dwa koncerty: na żywo w Dąbrówce Kościelnej i online z siedziby ROK, gdzie zespół Grzegorza Sekmistrza z wokalistką
Agnieszką Żemek-Pawczyńską wykona piosenki Witolda Lutosławskiego pisane pod pseudonimem Derwid. Na weekend 31. lipca- 2. sierpnia również zaplanowano cztery koncerty organowo- wokalne, w tym pamięci biskupa Stanisława Stefanka z udziałem Jerzego Kukli, Dariusza Wójcika i Jacka Szymańskiego w łomżyńskiej katedrze oraz finałem festiwalu w Stawiskach.
Wojciech Chamryk