Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wodny świat nie tylko z makulatury

Uczniowie łomżyńskich szkół: Paulina Bąkowska, Paweł Łada, Karolina Nieciecka i Wiktoria Wasilewska zdobyli nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Makulatura to nie śmieć – woda”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęły 724 prace z całego kraju. Jury doceniło 37 z nich, a na wystawę pokonkursową w Galerii Bonar zakwalifikowało aż 93 prace. – Chcemy, aby uczestnicy mieli na uwadze, że zasoby wody na ziemi ubożeją, w Afryce dzieci umierają z jej braku, a w Polsce też mamy jej niedobory – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, ciesząc się z bardzo wysokiego poziomu wielu prac.

Organizowany od dziewięciu lat łomżyński konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Kilkaset prac to norma, zdarza się też, tak jak choćby przed dwoma laty, że jest ich znacznie ponad tysiąc. Dzieje się tak z racji tego, że konkurs w bardzo oryginalnej formie łączy światy ekologii i plastyki, a uczestnicy każdego roku mogą wykazać się talentem i kreatywnością w innym temacie.
– To dziewiąta edycja i taki dziewiąty kroczek, który stawiamy razem z każdym dzieckiem uczestniczącym w naszym konkursie – podkreśla Anna Bureś. – Ten krok przyczynia się do naszego lepszego jutra, do tego, aby następne pokolenia mały zdrowe otoczenie i mogły korzystać z wody, słońca i powietrza oraz z tego, co ziemia urodzi. Jest to więc edukacja nie tylko plastyczna, ale też ekologiczna, pierwotnie zresztą w tytule konkursu mieliśmy zwrot plastyczno-ekologiczny, jest to więc ściśle ze sobą powiązane. 
Tym razem tematem wiodącym była „Woda” i odzew na owo hasło były ogromny – z 87 placówek oświatowych i kulturalnych z całej Polski nadesłano aż 724 prace.  
– Bardzo jestem zadowolona  z takiej ilości prac – mówi Anna Bureś. – Jest to jednak związane z tematem, bo jeśli jest łatwy, to wtedy wpływa więcej prac. Jeżeli jednak trzeba było zrobić kukiełkę z papier-mâché cz prace przestrzenne, było ich już jednak mniej. Cieszy mnie również to, że wpływają na nasz konkurs prace ze znaczących placówek w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie czy Krakowie, a do tego ciągle jestem podpytywana o kolejną edycję i nowy temat – zainteresowanie jest i nie słabnie! W tym roku zabrakło mi jednak prac łomżyńskich, bo było ich mniej niż zwykle, a pod względem poziomu też były słabsze niż zazwyczaj.
Dlatego konkursowa komisja w składzie: scenograf, plastyk i kierownik „Galerii Pod Arkadami”  Przemysław Karwowski, plastyk Anna Zuzga i instruktor plastyki MDK-DŚT oraz siła sprawcza konkursu  Anna Bureś, doceniła tylko czworo uczniów łomżyńskich szkół.
W kategorii „Szkoła specjalna” nagrody zdobyli: Paulina Bąkowska ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 1 w Łomży, podopieczna Beaty Przestrzelskiej; Wiktoria Wasilewska z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży, podopieczna Beaty Szczecińskiej oraz Paweł Łada z tej samej szkoły,  podopieczny Emilii Sadowskiej. W kategorii „Klasa VII,VIII- liceum” wyróżnienie otrzymała  Karolina Nieciecka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży i Agnieszki Wysockiej.
–  Na wystawie pokonkursowej mamy bardzo ładny zestaw prac – cieszy się Anna Bureś. 
– W naszej galerii zrobiło się zielono-niebiesko: woda, trawa, liście, dużo zwierząt; środowisko wodne, bez którego ani ludzie, ani zwierzęta i rośliny nie poradziłyby sobie. Dzięki naszemu konkursowi kształtujemy postawy proekologiczne w stosunku do środowiska. Poza tym za każdą z tych prac kryje się młody, wrażliwy człowiek. Chciałabym bardzo, żeby takich młodych ludzi, którzy są nieobojętni na środowisko, na losy przyrody, było więcej!
Poza ogłoszeniem wyników konkursu i wręczeniem nagród w Galerii Bonar odbyły się też warsztaty z Katarzyną Swoińską, nauczycielką Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka, na których można było zaprojektować konkursowy plakat, dotyczący nie tylko obecnej, ale również wcześniejszych edycji konkursu. 
– Ekologia jest tak obszerną dziedziną, że wystarczy nam tych tematów jeszcze przez długie lata – mówi Anna Bureś, zapowiadając już na przyszły rok jubileuszową edycję konkursu z wiodącym hasłem „Las”, bo jego fauna i flora też jest przebogata.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę