Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łomżyńska kultura w roku jubileuszu

Główne zdjęcie
Cafe kultura

Obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich miały ogromny wpływ na ilość i jakość wydarzeń kulturalnych w mijającym roku. Nie brakowało wśród nich zarówno spektakularnych występów plenerowych w tym Perfectu, Juli czy Pięknych i Młodych, jak też bardziej kameralnych, jak koncert muzyki polskiej orkiestry Filharmonii Kameralnej. Również Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało na jubileusz dwie arcyciekawe wystawy dotyczące Łomży; wpisały się weń także międzynarodowe festiwale: teatralny Walizka oraz muzyczne, Novum Jazz Festival oraz Sacrum et Musica. Dzięki sukcesom młodych tancerzy, wokalistów i instrumentalistów Łomża mogła zaistnieć w Polsce, Europie i Świecie.

Narzekania malkontentów, że „w Łomży nic się nie dzieje” w jubileuszowym roku straciły rację bytu. Samych koncertów w mieście i w jego najbliższej okolicy było grubo ponad sto, od dużych imprez z udziałem gwiazd do kameralnych występów niszowych, ale ciekawych wykonawców, od muzyki klasycznej, poprzez jazz, bluesa, rock, folk, pop aż do disco polo. Największym echem odbił się wśród nich świetny koncert legendarnego Perfectu w czerwcu, ale również i inne gwiazdy chętnie odwiedzają Łomżę, czego potwierdzeniem są wizyty Nocnej Zmiany Bluesa, Boys, Michała Szpaka, Adama Struga, Mietka Szcześniaka, Trzeciej Godziny Dnia, Katarzyny Groniec, Believe, Moskwy, Grażyny Łobaszewskiej, Leszka Cichońskiego, Zbigniewa Zamachowskiego, Arki Noego, Janusza Laskowskiego i wielu innych artystów. Wydarzeniem bez precedensu był też niezwykły koncert orkiestry Filharmonii Kameralnej w katedrze na 600-lecie, gdzie zagrali i zaśpiewali artyści z Łomży, w tym premierowe utwory „600 lat w koronie Polski” i „Piękna nasza Polska/Łomża cała” napisane/opracowane specjalnie na tę okazję. Zauważalny jest też rozwój Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, w ramach którego wystąpił w tym roku choćby Hadrian Filip Tabęcki, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, aranżerów i kompozytorów, wykonujący filmowe przeboje z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Novum Jazz Festival, imprezy słynącej w kraju nie tylko za sprawą konkursu dla młodych talentów, ale i świetnych koncertów: w tegorocznej edycji grup Q Ya Vy oraz Loud Jazz Band. 
Łomża ma również atuty w dziedzinie fonografii, bowiem Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego poszerzyła swą dyskografię o dwie kolejne, bardzo udane płyty: „Polish Contemporary Concertos” z koncertami współczesnymi w wykonaniu wybitnych wirtuozów Marcina Dylli, Pawła Gusnara, Jakuba Jakowicza i Tomasza Strahla oraz „Łomża Chamber Players”, na której kameralne utwory klasyczne i współczesne, w tym „Życie nasze” Henryka Gały i Marii Pokrzywińskiej, wykonują łomżyńscy artyści, wspierani przez pochodzących stąd Jacka Szymańskiego i klarnecistę Kornela Wolaka.
Z kolei honoru łomżyńskich rockmanów broni płytą „Nie ma bluesa w Łomży” Holy Water, grupa hołdująca tradycyjnemu rockowi i bluesowi, doceniana nie tylko w kraju, ale też za granicą. 
Międzynarodowe sukcesy to już rzecz jasna norma dla młodych tancerzy ze Studia Tańca B.K. Step, bowiem podopieczni Marka Kisiela, Adrianny Rajkowskiej, Krystiana Pielocha i Macieja Brzostowskiego brylują na licznych turniejach – tylko z niedawnych mistrzostw świata World Dance Championship federacji WADF przywieźli aż siedem medali. W międzynarodowym konkursie zabłysła też wokalistka Paulina Porowska, absolwentka Studia Wokalnego ROK, wyróżniona w finale V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German za wykonanie arcytrudnej piosenki „Tańczące Eurydyki”. Na scenie krajowej zabłyśli z kolei Ula Sulkowska i Łukasz Lipski (MDK-DŚT), którzy wzięli udział w nagraniu płyty „Piosenki Katarzyny Gaertner” oraz w koncercie piosenek wybitnej kompozytorki w radiowym studio im. Agnieszki Osieckiej.
Rok 2018 był też bardzo udany dla wybitnie utalentowanych skrzypaczek Ingi Wawrzynkowskiej i Natalii Wojciechowskiej, uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, triumfujących w licznych krajowych i zagranicznych konkursach. 
W każdym miesiącu w Łomży otwierane są też trzy-cztery wystawy, prezentujące sztukę klasyczną, współczesną oraz twórczość amatorską w trzech galeriach oraz innych placówkach, w tym w spełniającym tu wiodącą rolę, również w organizacji łomżyńskiej odsłony „Nocy Muzeów”,  Muzeum Północno-Mazowieckim. W tym roku ogromnym powodzeniem, poza wystawami stałymi, cieszyły się w nim dwie ekspozycje czasowe: „Ocalone od niepamięci”, prezentująca najciekawsze eksponaty ze zbiorów placówki w roku nie tylko 600-lecia nadania praw miejskich, ale też 70-lecia  jej istnienia oraz „Dawna i teraźniejsza Łomża”.
Marką samą w sobie jest też już Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, którego 31. edycja zgromadziła tłumy publiczności na spektaklach plenerowych oraz licznych miłośników teatru na spektaklach konkursowych aż 18. zespołów z całego świata. Cieszy więc, że organizujący tę imprezę Teatr Lalki i Aktora zwyciężył w konkursie Podlaska Marka Roku w kategorii kultura, co zaowocuje jeszcze szerszą promocją łomżyńskiego teatru w kraju. Warto też odnotować fakt, że od lutego Filharmonia Kameralna jest prowadzona przez dwa podmioty – nie tylko jak dotąd miasto Łomża, ale też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu na konto orkiestry przez trzy lata będzie wpływać rocznie co najmniej 405 tysięcy złotych więcej. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę