Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Co Gabor Lörinczy pokazał w "Łomży w Dolinie Narwi"

mm so, 14 sierpnia 2021 19:51

80-letni Gabor Lörinczy od prawie 60 lat zajmuje się fotografowaniem ludzi, wydarzeń i miejsc w Łomży, na Kurpiach i Polsce północno-wschodniej. Interesuje go świat zwierząt, piękno przyrody i krajobrazów. Zdjęcia zawodowo publikuje jako fotoreporter w gazetach i periodykach, a wiedziony pasją uwieczniania w kadrach śmiertelności i zmienności ludzkiego losu oraz realiów życia, wydaje albumy, wypełnione zdjęciami ze swego bogatego dorobku. Z okazji 80. urodzin stworzył ciekawą księgę fotografii pt. "Łomża w Dolinie Narwi", pokazującą dzieje i mieszkańców miasta nad rzeką.

Spotkania z kulturą ludową w skansenie

mm so, 14 sierpnia 2021 09:05

Przez dwa dni Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie rozbrzmiewał kurpiowską gwarą i muzyką. Działo się tak dzięki ministerialnemu programowi „EtnoPolska”, realizowanemu przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. W imprezie brali udział ludowi twórcy i artyści z Czesławą Kaczyńską i Adamem Strugiem na czele, a wśród licznych uczestników byli też zagraniczni turyści. – Instytucje kultury, zwłaszcza takie jak skansen, muszą położyć duży nacisk na to, żeby takie imprezy odbywały się jak najczęściej! – podkreśla Magdalena Mucha z Muzeum Północno-Mazowieckiego, inicjatorka i organizatorka imprezy, dodając, że kultura ludowa zanika i trzeba ją promować, a do tego warto odkrywać własną tożsamość i swoje korzenie oraz poznawać ziemię, na której się żyje.

Kurpik dla kapeli Miód Na Serce

JJS cz, 12 sierpnia 2021 15:20

Kapela Miód Na Serce została uhonorowana Kurpikiem 2020 w kategorii Muzyka i taniec. To doroczna nagroda prezesa Związku Kurpiów, przyznawana za szczególne zasługi w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Kurpiów, budzenia tożsamości i rozwoju regionu kurpiowskiego.

Spotkanie z twórcami kurpiowskimi w Skansenie

mm śr, 11 sierpnia 2021 15:13

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na spotkania z twórcami Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W czwartek i piątek w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie na przybyłych gości czekać będzie sporo atrakcji.

Jazzowy finał Café Kultura

mm pon, 09 sierpnia 2021 08:10

Koncert kwartetu Jerzego Małka zakończył tegoroczną edycję Café Kultura. Czworo wybitnych instrumentalistów dało prawdziwy popis, prezentując w sześciu odsłonach jazz najwyższej próby. – Coś wspaniałego! – mówili słuchacze, komplementując nie tylko natchnione improwizacje, ale też wyjątkowe zgranie muzyków. Z powodu niepewnej pogody impreza odbyła się w Hali Kultury, co usatysfakcjonowało nie tylko artystów, ale również publiczność. Na przyszły rok MDK-DŚT zapowiada cały cykl letnich koncertów z muzyką synkopowaną pod hasłem „Jazzowe wieczory“.

Café Kultura różnorodnej muzyki

mm nie, 08 sierpnia 2021 16:03

Wokaliści znani z telewizyjnych talent shows zaśpiewali na Café Kultura. W piątek Izabela Szafrańska z zespołem zaprezentowała program „Żydowska ulica”, a z powodu załamania pogody koncert odbył się w Hali Kultury. Następnego dnia aura już dopisała, dlatego Mateusz Krautwurst i gitarzysta Łukasz Chyliński wystąpili na plenerowej scenie przed Galerią Pod Arkadami. Wykonali autorskie piosenki wokalisty oraz kilka zaskakujących przeróbek znanych kompozycji. Oba występy zostały świetnie przyjęte, a wśród publiczności nie brakowało słuchaczy, którzy byli na wszystkich dotychczasowych koncertach tegorocznej odsłony Café Kultura, chociaż każdy był odmienny stylistycznie.

Lata 60. i paryska miłość na Café Kultura

mm pon, 02 sierpnia 2021 08:09

Najpiękniejsze francuskie piosenki o miłości w wykonaniu Doroty Lanton zakończyły pierwszy weekend plenerowego cyklu imprez MDK-DŚT pod hasłem Café Kultura. W sobotę przed Galerią Pod Arkadami panowały zupełnie inne klimaty, bowiem zespół The Fruitcakes zabrał słuchaczy w czasy największej świetności klasycznego rocka, czyli w lata 60. i 70. To nie koniec atrakcji na Starym Rynku, bo będzie się na nim działo coś ciekawego aż do końca tego tygodnia, z koncertowymi i teatralnymi atrakcjami od piątku do niedzieli włącznie.

Malarstwo tuszowe i muzyczne kolory lat 80. na Café Kultura

mm so, 31 lipca 2021 11:31

Owacją na stojąco zakończył się pierwszy koncert w ramach tegorocznej edycji Café Kultura. Kwartet smyczkowy AQuartet porywająco wykonał polskie i zagraniczne przeboje z lat 80., w tym evergreeny Michaela Jacksona, Survivor, Madonny, The Police, Lady Pank, Republiki i Maanamu. Wcześniej w Galerii Pod Arkadami otwarto wystawę malarstwa tuszowego Agaty Jóźwiak. Prace artystki, zebrane pod tytułem „Góra i rzeka”, ukazują piękno górskiej natury, oddane za pomocą oryginalnej i zarazem bardzo oszczędnej techniki tuszu dalekowschodniego.

Café Kultura startuje już w ten weekend

mm pt, 30 lipca 2021 07:45

Wystawę, koncerty z najróżniejszą muzyką dla młodszych i starszych, spektakle teatralne dla dzieci oraz zajęcia edukacyjno-warsztatowe – to wszystko przygotował Miejski Dom Kultury–Dom Środowisk Twórczych w ramach tegorocznej odsłony Café Kultura. Wszystko to odbędzie się w dwa kolejne weekendy na przełomie lipca i sierpnia przed Galerią Pod Arkadami na Starym Rynku. Wstęp na wszystkie wydarzenia Café Kultura jest wolny. Koncerty i inne wydarzenia będą odbywać się zgodnie z obowiązującymi obecnie ograniczeniami i zasadami bezpieczeństwa.

Co na weekend

mm pt, 23 lipca 2021 14:57

W nadchodzący weekend wiele działo się będzie w Parku Jana Pawła II i na Fortach w Piątnicy. Szczególnie sobota obfituje w wydarzenia godne uwagi. Szkoda, że wiele odbywa się o podobnej porze. Pogoda raczej dopisze, choć możliwe są przelotne opady deszczu. Zapraszamy.

Jubileuszowa wystawa Gabora Lörinczego

mm pon, 19 lipca 2021 08:15

Dzień 80. urodzin Gabor Lörinczy świętował w Galerii Sztuki Współczesnej. Wciąż aktywny nestor łomżyńskich fotoreporterów otworzył tam wystawę „Retrospekcje fotograficzne”, podsumowującą jego dotychczasowy, niebagatelny dorobek. Promował też najnowsze wydanie albumu „Łomża w Dolinie Narwi”, który dzięki szczodrości wydawcy, drukarni Libra-Print, uczestnicy wernisażu otrzymali w prezencie. – Liczę, że z tych 80 przeżytych lat jakieś 57 spędziłem z aparatem przy oku! – mówi niezmordowany Gabor Lörinczy, zapowiadając kolejne albumy i wystawy.

Dominika Szabłowska Laureatką Piosenki Wakacyjnej

mm so, 17 lipca 2021 18:25

Dominika Szabłowska ze Studia eMDeK znalazła się w finale regionalnego "Konkursu Piosenki Wakacyjnej 2021". Siedemnastu młodych artystów z regionu województwa podlaskiego zaprezentowało piosenki o tematyce lata i wakacji.

Propozycje na weekend

mm pt, 16 lipca 2021 13:39

Mimo dynamicznej pogody, jaką zapowiadają meteorolodzy, na nadchodzący weekend organizatorzy przygotowali kilka imprez. Przejrzeliśmy propozycje wydarzeń, które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę.

Zakończenie festiwalu Drozdowo-Łomża

mm pon, 12 lipca 2021 08:45

Plenerowy koncert „Wielka gala w pałacu” zakończył XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2021. W parku Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Jacek Szymański i jego goście wykonali repertuar operowy, operetkowy, musicalowy i rozrywkowy. – Niejako wróciliśmy do normalności, choć nas bez przerwy straszą i trzeba mieć się na baczności! – podkreśla Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Przygotowaliśmy w tym roku prawdziwy kalejdoskop form muzycznych, żeby każdy znalazł w programie festiwalu coś dla siebie.

Miłosne przeboje i tarapaty

mm nie, 11 lipca 2021 12:52

Artyści Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu zaprezentowali publiczności XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża komediowe widowisko muzyczne „Brunetki, blondynki czyli tenor w opałach“. Tytułowy bohater, Marek Szymański, poprzednio goszczący na festiwalu w roku 2018, był kuszony przez zmysłową blondynkę Barbarę Gutaj-Monowid i demoniczną brunetkę Joannę Horodko, ale koniec końców i tak potulnie wrócił do żony. Wszystko to odbyło się w rytmie wielkich operetkowych i musicalowych przebojów w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, z akompaniamentem i komediową rolą pianisty Jakuba Czerskiego.

„Pod cieniem czereśni” z Dariuszem Wójcikiem

mm so, 10 lipca 2021 12:25

Dariusz Wójcik zachwycił publiczność XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża koncertem złożonym z perełek muzyki żydowskiej. – Postanowiłem zaprezentować ten program również w Łomży, tym bardziej, że jest to jubileuszowy rok Teatru Otwartego, istniejącego od 25 lat, mojego kolejnego dziecka – mówi Dariusz Wójcik. Koncertowi w Hali Kultury towarzyszyła wystawa fotografii „Chasydzi“ artystki z Częstochowy Joanny Sidorowicz. – Ta wystawa, podobnie zresztą jak i koncert Dariusza Wójcika, miała być w ubiegłym roku – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Z wiadomych powodów nie mogliśmy tych pomysłów zrealizować, ale przenieśliśmy je na rok bieżący!

Pavarotti w kinie, wirtuozi w katedrze

mm cz, 08 lipca 2021 09:20

Trwa XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W poniedziałek melomani mogli obejrzeć w kinie „Millenium” dokumentalny film „Pavarotti”, przybliżający postać wybitnego tenora i ikony popkultury. W środę w katedrze odbył się koncert „Taniec instrumentów”. Przed liczną publicznością wystąpili organista archikatedry lubelskiej Stanisław Maryjewski oraz łomżyńskie, akordeonowe Art Of Trio w składzie: Piotr Komorowski, Jakub Kozłowski i Michał Olchowik, perfekcyjnie wykonujący program złożony głównie z arcydzieł muzyki klasycznej.

Utalentowani młodzi wokaliści

mm wt, 06 lipca 2021 11:13

Łomżyńscy wokaliści, wychowankowie Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży z powodzeniem wzięli udział w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "PIKuś" zorganizowanym przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

Sukces kapeli Miód Na Serce

mm pon, 05 lipca 2021 13:44

Kapela Miód Na Serce zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie podczas Etno Festiwalu „sKraj Kultury” w Chełmie. – Już sam fakt, że zostaliśmy zakwalifikowani do finału jako jedna z sześciu z blisko 30 zgłoszonych kapel, był dla nas sporym wyróżnieniem, a nagroda cieszy tym bardziej! – mówi Agnieszka Zielewicz. Niebawem kapela Miód Na Serce zagra podczas potańcówki w ramach „Podlaskiej Oktawy Kultur”; muzycy zapraszają też na warsztaty wokalno-ceramiczne w Nowogrodzie.

„Panie Lutosławskie” Tomasza Szymańskiego

mm pon, 05 lipca 2021 12:18

– Chciałem opowiedzieć historię rodu Lutosławskich z punktu widzenia kobiet i pokazać, że ich rola była niezwykle istotna, bo nie brakowało wśród nich postaci europejskiego formatu – mówi Tomasz Szymański, kustosz w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Stąd pomysł, wydanej przez drozdowskie muzeum, książki „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci”, przybliżającej dzieje choćby wybitnej poetki Sofii Casanovy Lutosławskiej, lekarki Marii Lutosławskiej, matki kompozytora Witolda czy Marii z Lutosławskich Niklewiczowej, dzięki której dwór Lutosławskich przetrwał, by w roku 1984 stać się siedzibą muzeum.

« · «« · 45 · 46 · 47 · 48 · 49 · 50 · 51 · 52 · 53 · 54 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę