Walizka z pieniędzmi od ministra
Łomżyński Teatr Lalki i Aktora otrzymał 153 000,00 zł. dofinansowania z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w ramach tegorocznego programu z zakresu teatru. Ministerstwo opublikowało dziś wyniki naboru.
Daniela Frąckiewicza służba miastu
Jeden z największych zbiorów publikacji regionalnych w północno-wschodniej Polsce znajduje się w dziale Informacyjno-Bibliograficznym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Od 2003 roku kieruje nim Daniel Frąckiewicz, bibliotekarz z 32-letnim stażem – człowiek, który nawet jeśli dziwnym trafem czegoś nie wie, to orientujący się doskonale, gdzie można znaleźć nawet najtrudniej dostępną informację.
Otwarta Scena w Opolu dla The BL Blues Band
Łomżyńska grupa bluesowo-rockowa zagrała i nagrała koncert na scenie w stolicy polskiej piosenki Opolu. - Wybraliśmy scenę kameralną, bo w amfiteatrze festiwalowym było zbyt zimno - opowiada śpiewający poeta i kompozytor z gitarą Mariusz Brzostowski. - Nie mieliśmy dotąd okazji zagrać w całości materiału z nowej płyty "Na co dzień" na żywo, dlatego zdecydowaliśmy się zarejestrować 12 piosenek "na setkę” i w tej formie udostępnić publiczności naszą twórczość. Prezentujemy utwór "Flower fr" jako zapowiedź koncertu, na którym przedstawimy całą płytę nagraną pod koniec 2020 r.
Ojca Bońkowskiego ślady przedwojennej Łomży
Ukazała się kolejna książka kapucyna Jana Bońkowskiego. Tym razem pasjonat lokalnej historii pochylił się nad przeszłością swego rodzinnego miasta, przygotowując publikację „Ślady przedwojennej Łomży”. – Chciałem pokazać, co z tej przedwojennej Łomży zostało, jej dawne piękno, obiekty ocalone z wojennych zniszczeń, z piękną katedrą na czele! – mówi Jan Bońkowski, zapowiadając już swe kolejne wydawnictwa wspomnieniowo-historyczne.
Cinema Boogie z Łukaszem Lipskim
Łukasz Lipski wziął udział w nagraniu płyty „Cinema Boogie” Chopin University Big Band. Pochodzący z Łomży 26-letni wokalista perfekcyjnie zaśpiewał słynną kołysankę Krzysztofa Komedy z filmu „Rosemary’s Baby” Romana Polańskiego, potwierdzając, że jazzowe ballady to jego specjalność. Inne filmowe przeboje wykonują na tej płycie Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Myrczek czy Łukasz Zagrobelny, a Łukasz jest w ich towarzystwie najmłodszy. – To zaszczyt znaleźć się w takim towarzystwie – mówi Łukasz Lipski. – Big Band wykonywał wcześniej instrumentalną wersję tej kompozycji w aranżacji Wojciecha Kostrzewy. Kiedy pojawił się pomysł zrobienia kołysanki z wokalem oraz tekstem Wojciecha Młynarskiego, dostałem propozycję jej zaśpiewania i uznałem, że może to być ciekawe doświadczenie, bo ten utwór wykonują zwykle wokalistki.
Pisarz z duszą jazzmana
Mariusz Czubaj zdobył sławę jako autor poczytnych powieści kryminalnych, których bohaterami są profiler Rudolf Heinz oraz Marcin Hłaska, ekspert od poszukiwań osób zaginionych. Na co dzień jest jednak profesorem antropologii kultury w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz muzykiem jazzowym, saksofonistą znanym ze współpracy z Marcinem Świetlickim w zespole Zgniłość. Ostatnio połączył te dwie pasje: wydał kryminał „Około północy”, osadzony w jazzowych realiach PRL-u lat 60., a do tego z Kornetem Olemana, zespołem z kart tej książki, płytę łączącą jej kryminalną fabułę z free jazzem. Opowie o tym wszystkim czytelnikom z Łomży już dzisiaj, dzięki spotkaniu autorskiemu online, zorganizowanemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
Karkonosze Tomasza Olszewskiego
Wystawę wybitnego fotografika Tomasza Olszewskiego pt .„Karkonosze - kraina wichrów i mgieł” można już oglądać w foyer Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. To jedno z najsłynniejszych dokonań zmarłego w roku ubiegłym w wieku 90 lat zasłużonego nestora polskiej fotografii, przez ponad 60 lat członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego wystawa trafiła do Łomży dzięki kontaktom i przyjaźni z jeleniogórskimi fotografikami Jerzego Chaberka, łomżyńskiego mistrza obiektywu i członka ZPAF.
Cudowny wieczór z wirtuozem
Wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek oczarował łomżyńską publiczność podczas koncertów z orkiestrą Filharmonii Kameralnej. Artyści zaprezentowali program „Nie tylko Piazzolla”, wykonując nie tylko utwory argentyńskiego mistrza tanga, ale też Carlosa Gardela i Antonio Vivaldiego, a do tego autorskie kompozycje solisty, czerpiące z polskiego i bałkańskiego folkloru. Oba koncerty zakończyły bisy, ale ten drugi był znacznie dłuższy, ku radości kompletu publiczności, a Marcin Wyrostek podkreślał, że był to cudowny dzień i z takimi muzykami można pójść w tango.
Wirtuoza skrzypiec powrót do Łomży
Stanisław Słowiński ponownie wystąpił w Łomży. Jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków młodego pokolenia, znany lokalnym fanom muzyki improwizowanej dzięki Novum Jazz Festival, zagrał w MDK-DŚT tylko z towarzyszeniem pianisty i kontrabasisty. Franciszek Raczkowski i Justyn Małodobry, również znani łomżyńskiej publiczności, okazali się godnymi partnerami lidera, prezentując jazz najwyższej próby. Artyści poza materiałem znanym z płyt wykonali też utwory premierowe, ale nawet te już znane brzmiały zupełnie inaczej, nie tylko z racji kameralnego składu.
Jubileuszowa wystawa Marity Benke-Gajdy
Wystawę podsumowującą 40-lecie pracy artystycznej wybitnej twórczyni ceramicznych rzeźb Marity Benke-Gajdy można już oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. – Nie wyobrażałam sobie sytuacji, że ta wystawa nie odbyłaby się w Łomży, z racji mojej wielkiej miłości do tego miasta i sympatii do ludzi, których tu poznałam – mówi Marita Benke-Gajda. – Jubileusz 35-lecia w Łomży rozpoczynałam, a 40-lecie miała zamknąć tu wystawa „...Jak jeden dzień” w grudniu ubiegłego roku. Pandemia pokrzyżowała te plany, ale mimo tego, że z opóźnieniem udało się ją jednak zorganizować, z czego bardzo się cieszę.
Barwny świat Agnieszki Piotrowskiej
Agnieszka Piotrowska zaprezentowała w Galerii Pod Arkadami wystawę „Wiatr we włosach”. To akwarele i nowość w dorobku artystki, nie pokazywane wcześniej publicznie prace na jedwabiu, ukazujące piękno przyrody w bardzo wszechstronnym ujęciu. – W czasie, kiedy mamy takie brzydkie przedwiośnie, pani Agnieszka przywiozła do nas kolorowe tkaniny i akwarele, głównie z motywami związanymi z naturą – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do zwiedzania efektownej, rozjaśniającej ponurą rzeczywistość wystawy, trwającej przez najbliższy miesiąc.
Koncert Stanisława Słowińskiego w MDK
Koncerty na żywo wracają do MDK-DŚT. Jako pierwszy w jazzowym domu kultury zagra po kilkumiesięcznej przerwie z racji pandemicznych ograniczeń fenomenalny skrzypek młodego pokolenia Stanisław Słowiński. To klasycznie wykształcony muzyk i jazzman w jednym, komplementowany przez krytyków i zdobywający coraz większą popularność laureat licznych konkursów, w tym łomżyńskiego Novum Jazz Festival. 15. marca zagra w Łomży w akustycznym składzie, prezentując nowe wersje kompozycji znanych z płyt oraz premierowe.
Kolejny muzyczny prezent na Dzień Kobiet
Po raz pierwszy od ponad czterech miesięcy Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zagrała koncert z udziałem publiczności. Orkiestrę w dedykowanym paniom programie „O sole mio” poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a słynne neapolitańskie pieśni i tenorowe arie wykonali wybitny śpiewak Adam Zdunikowski i jego bardzo uzdolniony dyplomant Nazarii Kachala z Ukrainy. Publiczność dopisała, było około 90 osób.
Filmowy Dzień Kobiet w MDK
Życie i problemy kobiet z różnych stron świata zaprezentowano w MDK-DŚT podczas pokazu filmów krótkometrażowych z zasobów Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Nieprzypadkowo akurat 8. marca okazało się, że „Świat kobiet” XXI wieku wcale nie jest tak idealny, jak mogłoby się wydawać – nie tylko w Arabii Saudyjskiej czy Indiach, ale też w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Wśród sześciu zaprezentowanych filmów była też polska produkcja Kariny Paciorkowskiej „Nie masz dystansu”, również z powodu której minister Piotr Gliński zawiesił niedawno festiwal online „Herstorie na Dzień Kobiet” oraz odwołał Dariusza Wieromiejczyka, dyrektora Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego.
Wiatr we włosach - wernisaż wystawy Agnieszki Piotrowskiej
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na wernisaż wystawy prac Agnieszki Piotrowskiej - akwareli i prac wykonanych na jedwabiu. Ekspozycja pt. „Wiatr we włosach” udostępniona jest dla publiczności w Galerii Pod Arkadami w Łomży, a jej otwarcie zaplanowane jest na godz. 18.00 w dniu 12 marca. Wstęp bezpłatny.
Koziołek Matołek XXI wieku
Koziołek Matołek po wielu latach wrócił do Teatru Lalki i Aktora. Autorem adaptacji i reżyserem nowego spojrzenia na klasyczne przygody popularnego koziołka jest Jarosław Antoniuk, a główną rolę kreuje Michał Kucharski. Łomżyńscy twórcy, bo autorem scenografii jest Przemysław Karwowski, a muzyki Bogdan Szczepański, nadali „Koziołkowi Matołkowi” bardzo współczesny charakter, łącząc wartką akcję z humorem, liryzmem i uniwersalnym spojrzeniem na ważne sprawy.
Jubileuszowa Radość spod kapelusza doby pandemii
Aleksandra Czaplicka z Grajewa zdobyła Grand Prix XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Jury pod przewodnictwem prof. Jana Zdziarskiego doceniło również pięcioro reprezentantów Łomży, z których w kategorii piosenka zwyciężyła Oliwia Piotrowska, a w kategorii monolog/wiersz Eryk Karol Wojtkowski.
Premiera Koziołka Matołka i pierwsza zapowiedź Walizki
Teatr Lalki i Aktora przygotował kolejną premierę. To uwielbiany przez kilka pokoleń Polaków „Koziołek Matołek” na motywach kultowych historyjek obrazkowych autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, spopularyzowanych również w animowanym serialu. Autorem adaptacji i reżyserem jest Jarosław Antoniuk, scenografii Przemysław Karwowski, muzyki Bogdan Szczepański, a główną rolę gra Michał Kucharski. – Myślę, że zaproponowana przez nas konwencja w jakiś sposób ujmie młodego widza, chociaż nie jest to świat kolorowy: bardziej sepiowany, momentami szary, ale mimo to bardzo interesujący! – mówi Jarosław Antoniuk
Wspomnienie poety
Postać i twórczość Henryka Gały okolicznościowym koncertem przypomniała Filharmonia Kameralna. „Wspomnienie poety” to jedyne w swoim rodzaju połącznie poezji i muzyki, zarejestrowane przez łomżyńską orkiestrę pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego i z udziałem Dariusza Szady-Borzyszkowskiego w roli lektora. – Henryk Gała był – jest – człowiekiem, który zasługuje na takie upamiętnienie, ze względu na to jaki było, co i jak tworzył! – podkreśla Dariusz Szada-Borzyszkowski. Premiera koncertu będzie miała miejsce w środę 3. marca o godzinie 18:30 na stronie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Orły odleciały...
Osoby odwiedzające kiedyś Urząd Wojewódzki w Łomży czy uczestniczące w koncertach, obecnie użytkującej ten budynek, Filharmonii Kameralnej, pamiętają zapewne fresk z foyer. „Polskie orły” to dzieło Sławomira Chudzika (1934-1993), wybitnego malarza urodzonego w Łomży. Niedawno okazało się, że po tym monumentalnym, jednym z ostatnich tego typu, jeszcze zachowanym dziele Chudzika, nie zostało śladu – zostało zniszczone podczas przebudowy siedziby orkiestry. Urząd Miejski w Łomży podaje, że przed realizacją inwestycji sprawdzono, czy w obiekcie nie występują „obiekty zabytkowe lub przejawiające wartość artystyczną”, ale chyba nieskutecznie. Urząd Miejski nie zwrócił się też z zapytaniem do konserwatora zabytków, czy dzieło Chudzika znajduje się w ich rejestrze, ani nie wystąpił z inicjatywą, by tam trafiło.