Śpiewająca Zosia z Łomży doceniona w Warszawie
19-letnia Zofia Trojanowska zdobyła 3. miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Firoliza – Reakcja Wokalna 2021 w Warszawie. Przesłuchania konkursowe i gala finałowa odbywały się w sobotę i niedzielę, 12. i 13. listopada 2021 r., na Scenie Kocjana w Dzielnicy Bemowo.
Pamiątki rodziny Kossaków w rejestrze zabytków podlaskiego
Obrazy: „Portret Zofii Kossak Gałczyńskiej” oraz „Majątek Stawiski”, dywan, krzesło, stoliczek wraz z kolekcją 3 sztuk książek zostały wpisane przez konserwatora zabytków do rejestru.
Wystawa „Ślady dawnych lat” w Hali Kultury
Prace plastyczne, wykonane przez uczniów łomżyńskich szkół podczas warsztatów „Ślady dawnych lat”, wciąż można oglądać na wystawie w Hali Kultury. Wernisaż odbył się 11 listopada w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, będąc częścią podsumowującego projekt Miejskiego Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych wydarzenia „Łomżyńskie drogi do Niepodległej”. – Rok 1918 to dla Polski bardzo ważna data i nasza wystawa to pokazuje – podkreśla Anna Bureś, instruktorka prowadząca Pracownię Plastyczną MDK-DŚT, w której odbywały się warsztaty.
Mały Książę w weekend w TLiA
"Mały Książę" w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka powraca na naszą teatralną scenę w sobotę 13.11.2021 o godz. 17:00 i w niedzielę 14.11.2021 o godz. 11:00. „Mały Książę” łomżyńskiego teatru
Rozśpiewane „Łomżyńskie drogi do Niepodległej”
Kilka pokoleń mieszkańców Łomży uczestniczyło w wieńczącej obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości imprezie „Łomżyńskie drogi do Niepodległej” w Hali Kultury. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawa prac młodych autorów „Ślady dawnych lat” oraz wykład prof. Krzysztofa Sychowicza na temat niepodległościowej działalności Romana Dmowskiego, a kulminacyjnym punktem wieczoru był koncert patriotyczny. – Dobrze tak sobie pośpiewać, chociaż ta maseczka bardzo przeszkadzała! – mówi jedna z uczestniczek imprezy, zachwycona koncertem sopranistki Edyty Piaseckiej, tenora Sławomira Naborczyka i Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza.
Atom String Quartet w Łomży
Słynny Atom String Quartet zagrał pierwszy koncert w Łomży. Wraz ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski wykonali pieśni Mieczysława Karłowicza we własnych aranżacjach na ten nietypowy skład, kwartety smyczkowy i dęty drewniany. Koncert odbył się w ramach programu Scena Muzyki Polskiej, goszczącego na scenach tylko trzech filharmonii w Polsce, w tym Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i był jedynym występem obu kwartetów w jego tegorocznej odsłonie.
„Łomżyńskie Drogi do Niepodległej” w Hali Kultury
Łomżyńskie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy w czwartkowy wieczór impreza „Łomżyńskie Drogi do Niepodległej”. W Hali Kultury zostanie otwarta wystawa „Ślady dawnych lat”, efekt warsztatów plastycznych dla uczniów łomżyńskich szkół, po czym prof. Krzysztof Sychowicz wygłosi wykład „Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości”. Akcentem finałowym będzie koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza z udziałem sopranistki Edyty Piaseckiej oraz tenora Sławomira Naborczyka.
Piosenki z klasą dla Pani Hanki
Olga Bończyk była gwiazdą dorocznego koncertu „Urodziny Pani Hani”, poświęconego pamięci Hanki Bielickiej. – Dla nas wszystkich Hanka Bielicka jest tą jedną, niepowtarzalną, absolutnie niezwykle utalentowaną artystką, której chyba dzisiaj bardzo brak, bo świat poszedł nam w trochę taką dziwaczną stronę – mówiła Olga Bończyk. Popularna akorka i wokalistka zaśpiewała wielkie polskie przeboje, dopełniając je piosenkami z własnych płyt. Zaskoczyła też publiczność duetem w utworze „Lubię wracać tam gdzie byłem”, a jej cały recital trwał blisko dwie godziny.
Inauguracja Sceny Muzyki Polskiej w Łomży
Pianista Adam Kośmieja rozpoczął cykl koncertów Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Kameralnej. Łomżyńska instytucja uczestniczy w nim razem z Filharmonią Narodową oraz Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Dzięki temu w Łomży do końca sezonu zaplanowano jeszcze dziewięć koncertów z udziałem wybitnych solistów i kameralnych składów. Niektóre, jak ten 10 listopada z udziałem słynnego Atom String Quartet, odbędą się tylko w Łomży.
Bajkał w obiektywie Piotra Malczewskiego
„Fotograficzne wędrówki” zawędrowały nad mistyczny Bajkał. W Galerii Pod Arkadami fotograf i podróżnik Piotr Malczewski zaprezentował pokaz zdjęć „Bajkał. Carstwo lodu”, ukazujący jedno z największych jezior świata w zimowej odsłonie. Promował też swą najnowszą książkę „Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu”, pokazującą nie tylko cudowny świat bajkalskiej przyrody, ale też rolę Polaków w jego odkryciu i popularyzacji.
Kolejny rozdział muzealnej historii
Dr Jerzy Jastrzębski z dniem 28 października przestał być dyrektorem Muzeum Północno-Mazowieckiego. Pełnił tę funkcję od września 1988 roku, przeprowadzając łomżyńskie muzeum przez rafy i mielizny licznych przeobrażeń oraz zmian, by finalnie przenieść je do obecnej siedziby przy ulicy Dwornej. Za jego kadencji w muzeum otwarto aż 668 wystaw czasowych, zbiory placówki wzbogaciły się o ponad 24 tysiące eksponatów, a łącznie z Galerią Sztuki Współczesnej odwiedziło je ponad 1,4 miliona zwiedzających. Przejście na emeryturę nie oznacza jednak końca muzealnej przygody Jerzego Jastrzębskiego, który teraz poświęci się swej największej pasji, pracy w dziale bursztynu.
Sobotni „Poranek z Kulturą” w MDK-DŚT
Spektakl „Trzy świnki” na podstawie baśni braci Grimm Teatru Nemno oraz warsztaty plastyczne „Ciężka praca popłaca” z Anną Bureś zainaugurują nowy cykl wydarzeń „Poranek z Kulturą” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Takie familijne spotkania, obejmujące przedstawienia, koncerty i powiązane z nimi tematycznie warsztaty, rozwijające u najmłodszych uczestników różne umiejętności, będą odbywać się w MDK cyklicznie, raz w miesiącu, zawsze w sobotnie poranki. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują telefoniczne zapisy.
„Od szanty do Okudżawy” w Hali Kultury
Koncert żeglarskich ballad i rosyjskich pieśni w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej zakończył tegoroczny sezon wodniacki w Łomży. – Tam, gdzie istnieje środowisko żeglarskie zaczynamy od szanty, ale coraz częściej z przyjemnością stwierdzamy, że ludzie bardzo chętnie śpiewają z nami ballady Okudżawy, łączymy więc te dwa światy – mówi Andrzej Korycki. Świetnie przyjęty przez słuchaczy koncert zorganizowały zarządy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz Stowarzyszenia Wodniaków Śródlądowych PORT.
Zaduszki po polsku pod Arkadami
Wystawę malarstwa Justyny Mańkowskiej otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Próba generalna - czyli zaduszki po polsku” to cykl obrazów nawiązujących do staropolskiej tradycji portretów trumiennych. Artystka poświęciła go założycielom Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, której jest absolwentką, szukając jednak nowych rozwiązań, eksperymentując i dotykając w niespotykany wcześniej sposób „problemu śmierci jako przemiany”.
Ewa Sznejder jest dyrektorem Muzeum - Dworu w Drozdowie
5-osobowy Zarząd Powiatu Łomżyńskiego, ze starostą Lechem Markiem Szabłowskim na czele, postanowił w piątek jednogłośnie, że Ewa Sznejder będzie nowym dyrektorem Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. W ten sposób Zarząd i Starostwo Łomżyńskie potwierdziły jednomyślny werdykt komisji konkursu, w którym wystartowała kulturoznawczyni i dziennikarka.
Tomasz Bogdan Rynkowski doceniony po raz kolejny
Tomasz Bogdan Rynkowski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu. Jury, profesjonalne, w składzie: Anita Nowak, Tomasz Mościcki i Zbigniew Krzywański doceniło jego kreację jako Judasza w spektaklu „Pasja” Teatru Lalki i Aktora w Łomży. To kolejna z wielu krajowych i międzynarodowych nagród w dorobku tego cenionego i bardzo uniwersalnego aktora, absolwenta Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, pracującego w Łomży już od blisko 20 lat.
Światowe prawykonanie łomżyńskich filharmoników
Reminiscencje polskie Mikołaja Hertla zakończyły czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Było to światowe prawykonanie tej kompozycji, dedykowanej przez autora łomżyńskiej orkiestrze i soliście, wybitnemu pianiście Karolowi Radziwonowiczowi. – Uważam, że było to bardzo ciekawe, barwne i wrażliwe wykonanie, ze zmianami kolorów dźwiękowych – ocenia Mikołaj Hertel. – Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie, ponieważ w momencie, kiedy pisze się utwór nigdy nie wiadomo, jak on zabrzmi – tu zabrzmiał wspaniale!
Karolina Skłodowska tymczasowo Dyrektorem Muzeum Północno-Mazowieckiego
Prezydent Mariusz Chrzanowski powierzył Karolinie Skłodowskiej, kierownikowi Galerii Sztuki Współczesnej, pełnienie obowiązków Dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
Śladami Stanisława Lema
Radca prawny Marcin Olszewski, lekarka Anna Bronowicz i nauczycielka Grażyna Kulesza Szypulska to zwycięzcy konkursu literackiego na opowiadanie science-fiction z elementami historii Łomży. Został on zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Roku Stanisława Lema i wymogiem regulaminowym było nawiązanie w treści nadesłanych tekstów do jego twórczości. Każdy z nagrodzonych autorów podszedł do tego wyzwania inaczej, czego efektem są bardzo ciekawe opowiadania, zamieszczone na stronie biblioteki.
Tancerze BKStep na Street Noise
Tancerze Studia Tańca BKStep triumfowali na zawodach Street Noise w Białymstoku. Nie pierwszy raz wracają z tych zmagań z pucharami.