Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Bibliotekarze czytają online w MPK

Na Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowali literacką niespodziankę. W autobusie MPK numer 198, kursującym na linii nr 10, można słuchać i oglądać nagranie fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”, przygotowane przez pracowników biblioteki. – Bardzo fajny pomysł! – ocenia jedna z pasażerek. – Jadę praktycznie do samego końca, więc chętnie popatrzę i posłucham – może ktoś dzięki temu zachęci się też do przeczytania całości, bo do arcydzieł literatury zawsze warto wracać.

Łomżyńscy bibliotekarze uznali, że realizowana przez nich od lat akcja głośnego czytania w autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, powinna być kontynuowana mimo pandemii, chociaż w dostosowanej do obecnej sytuacji, bezpiecznej formie. 

– Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i my również rokrocznie je obchodzimy – mówi Elżbieta Ziółkowska. – Dlatego uznaliśmy, że warto tę akcję przeprowadzić również teraz, chociaż w nieco innej formie. Dlatego dzisiaj na pasażerów autobusu linii nr 10 czeka niespodzianka, nagranie fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego w interpretacji pracowników naszej biblioteki, które przygotowaliśmy na tegoroczne Narodowe Czytanie – zrezygnowaliśmy z udziału bibliotekarzy, którzy w latach wcześniejszych czytali pasażerom na żywo. A data, 29 września, to data nieprzypadkowa, bo właśnie dziś obchodzimy urodziny Janiny Porazińskiej, znakomitej pisarki i autorki książek dla dzieci.

Przygotowany przez bibliotekarzy film z nagraniem sceny 3 aktu I oraz sceny 1 aktu II dopełniają zdjęcia z tegorocznej edycji Narodowego Czytania, przygotowanego przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej i z udziałem licznych gości, w tym aktorów Teatru Lalki i Aktora. 

– To atrakcja – mówi pani Helena. – Jak się jeździ tą samą trasą od lat, to i wyglądać przez okno nawet się nie chce, a tu coś się dzieje – mogłoby częściej!

Nagranie będzie odtwarzane w „10“ aż do końca dnia, kiedy autobus zjedzie do zajezdni. Na Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania bibliotekarze przygotowali też inne atrakcje: na blogu Filii nr 2 czyta online Grażyna Wysocka z Biblioteki Pedagogicznej, a na blogu Filii nr 6 odbywa się maraton czytania online, przygotowany we współpracy z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży. 

– Warto czytać! – podsumowuje Elżbieta Ziółkowska. – Nie tylko dzieciom, ale też dorosłym, bo czytanie to nie tylko przyjemność czy zdobywanie wiedzy, bo uczeni twierdzą, że głośne czytanie, czy czytanie w ogóle, stymuluje rozwój i rozluźnia mięśnie, więc prawdopodobnie dzięki temu, że czytamy nie starzejemy się, zawiązują się też relacje w rodzinach czy między rówieśnikami. Zachęcam więc łomżyniaków do odwiedzania naszej strony, mediów społecznościowych, kanału YouTube czy blogów, aby posłuchali fragmentów różnych powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę