Dar dla Galerii Sztuki Współczesnej
Kilkanaście cennych obrazów wzbogaciło zbiory Galerii Sztuki Współczesnej. To dar od Ireny Józefowicz-Gały i Aleksandry Gały-Pourer, głównie prace lokalnych malarzy, przez lata zdobiące dom Gałów w Drozdowie. – Są to obrazy miejscowych artystów, dawane Henrykowi z serca, przy różnych okazjach, więc wydaje mi się, że nie powinny opuścić miejsca gdzie powstały; on pewnie też z chęcią poparłby ten pomysł – mówi Irena Józefowicz-Gała.
Henryk Gała (1938-2020) nie interesował się tylko poezją i muzyką, malarstwo również wchodziło w zakres jego rozlicznych pasji. Dlatego przez lata zgromadził sporą kolekcję obrazów i grafik.
– Są to obrazy, które wybrał sam Henryk – wspomina Irena Józefowicz-Gała. – Czasem kupił, czasem wyprosił od autorów czy dostał w prezencie, więc tematyka tych obrazów czy sposób ich namalowania były dla niego ważne – jest w nich również dusza Henryka. Bywało też, że dobierał je pod wpływem chwili, kiedy spodobało mu się coś niedokończonego, tak jak w przypadku obrazu jego kuzyna Czesława Gały, który wyrwał mu spod pędzla i autor nawet nie zdążył go podpisać.
Teraza część tej kolekcji wzbogaci zbiory Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Kontynuująca tradycje, założonego w 1975 roku, Biura Wystaw Artystycznych placówka posiada obecnie ponad 1000 prac polskich i zagranicznych artystów, w tym wielu związanych kiedyś lub obecnie z Łomżą, choćby Jana Dobkowskiego, Gyárfása Jenö Lörinczego, Henryka Osickiego, Teresy Adamowskiej, Iwony i Wiesława Sielskich, Andrzeja Cwaliny, Romana Borawskiego, Grażyny i Stanisława Kędzielawskich czy Mieczysława Mazura.
– Pewne obrazy były dawane przy jakichś okazjach czy rocznicach, albo podczas spotkań, które rodzice mieli w domu – mówi Aleksandra Gała-Pourer. – Ich autorzy byli często przyjaciółmi, takimi przybyszami, których tato uwiódł, żeby też przyjechali do Łomży i tworzyli tę łomżyńską kulturę. Były też takie obrazy, że spodobały się tacie od razu i sobie je zarezerwował – jest to taka kolekcja, że każdy obraz z niej ma jakąś historię, są z nim związane emocje i wspomnienia. Chciałyśmy więc, żeby to żyło, a obraz żyje wtedy kiedy jest oglądany, stąd myśl o przekazaniu ich do galerii. – Przyjaciół nie wystawia się na sprzedaż! – puentuje Irena Józefowicz-Gała.
– Dzisiejszy dar, przekazany przez panie Irenę Gałę i Aleksandrę Gałę-Pourer, ma dla mnie podwójną wartość – podsumowuje kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska. – Po pierwsze emocjonalną ze względu na postać Henryka Gały – wielkiego miłośnika sztuki oraz przyjaciela artystów – zaprzyjaźnionego także z Galerią Sztuki Współczesnej. Po drugie stanowi interesujące uzupełnienie naszego zbioru muzealiów. Autorami większości tych prac są twórcy łomżyńscy: Przemysław Karwowski, Mieczysław Mazur, Antoni Mieczkowski, Henryk Osicki, Andrzej Szufarski, Czesław Dzieweczyński, Jerzy Swoiński. Bardzo mnie cieszy, że pochodzące z lat 80. i 90 XX wieku obrazy i grafiki wzbogacą artystyczny wizerunek naszego środowiska. Ten dar na pewno podtrzyma także pamięć o Poecie.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk