U podlaskich przedsiębiorców pesymizm
Podlascy przedsiębiorcy branży przemysłowej z coraz większym niepokojem patrzą na koniunkturę. Z grudniowego badania wynika, że oceniają ją najbardziej pesymistycznie w kraju. Co więcej, wskaźnik przewidywalnego zatrudnienia jest i na minusie i najniższy w kraju.
Niepokojący obraz podlaskiej branży przemysłowej przedstawia raport wojewódzki koniunktury gospodarczej (R-BCI) przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny. „W grudniu 2024 r. przedsiębiorcy z województwa podlaskiego prowadzący działalność w przetwórstwie przemysłowym ocenili koniunkturę gospodarczą najbardziej pesymistycznie spośród wszystkich województw w kraju. Jednocześnie ich oceny koniunktury pogorszyły się w skali miesiąca w największym stopniu, w porównaniu z innymi regionami”.
Szczególnie niepokoić może to, że „w województwie podlaskim odnotowano największą w kraju przewagę odsetka przedsiębiorstw deklarujących spadek zatrudnienia nad odsetkiem przedsiębiorstw deklarujących jego wzrost”.
„Na tle wszystkich województw, podlaskie wyróżniało się także największym pogorszeniem ocen (w skali miesiąca) dotyczących przewidywań w zakresie: zatrudnienia, sytuacji finansowej przedsiębiorstw, portfela zamówień oraz przewidywanej produkcji. Ponadto, spośród wszystkich województw w kraju, w województwie podlaskim problemy finansowe były najczęściej wskazywaną barierą ograniczającą działalność gospodarczą”.
Wskaźnik R-BCI (Regional business climate indicator – Regionalny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury) w budownictwie spadł do – 16,7 (minus), czyli po lubelskim (-16,8) drugi najniższy w Polsce. Rok wcześniej, w grudniu 2023 roku, wynosił -7,4. „We wszystkich regionach kraju przedsiębiorcy prowadzący działalność w budownictwie sygnalizowali spadek liczby zamówień oraz spadek produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym. Co więcej, w najbliższych trzech miesiącach spodziewają się oni dalszego spadku zamówień, co będzie miało wpływ na dalszy spadek produkcji”.
Pesymizm widać także w innych obszarach. W przypadku handlu wskaźnik wyniósł -9,9, a usługach -12,5. GUS zauważa, że w kraju „największe pogorszenie nastrojów gospodarczych zaobserwowano w handlu, gdzie przewaga pesymistycznych opinii nad optymistycznymi wzrosła najbardziej”.
źródło: GUS