Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży po raz kolejny upamiętnił ofiary katyńskiego ludobójstwa. Uroczystość odbyła się w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony na 13 kwietnia i jest obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Przygotowany przez uczniów program  przypomniał  i pogłębił wiedzę młodzieży na temat tragicznych wydarzeń  z okresu II wojny światowej.  Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej z 5.03.1940 r.,  policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów  i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.   
W szkolnej auli uczniowie zaprezentowali widowisko historyczno-poetyckie „Katyń- w nim cała groza potwornego Zła”. Pozwoliło ono przybliżyć młodzieży  tło historyczne i cały ogrom tej nierozliczonej zbrodni. Wypowiedzi uczniów przeplatane były  utworami muzycznymi Czesława Niemena, Jacka  Kaczmarskiego czy Lecha Makowieckiego oraz utworami poetyckimi Zbigniewa Herberta i Feliksa Konarskiego w ekspresyjnym wykonaniu: Elizy Niedźwiedzkiej i Izy Małachowskiej. Mimo ogromu zła, które się dokonało, optymistycznie zabrzmiała  piosenka „Miejcie nadzieję” w interpretacji Katarzyny Mroczkowskiej. 
Kluczowym punktem programu było wystąpienie kustosza Muzeum Katyńskiego w Warszawie pana doktora Tomasza Szczepańskiego. W swojej prelekcji przedstawił  Katyń jako świadectwo wierności Rzeczypospolitej. Podkreślił on, że kłamstwo o Zbrodni Katyńskiej było kłamstwem funkcjonującym w PRL. Przedstawił też  trudną drogę do  ujawnienia całej prawdy o Katyniu. Prezentując zbiory muzealne, przybliżył   młodzieży misję  Muzeum- kultywowanie  pamięci polskich elit zamordowanych wiosną 1940 przez NKWD. Kustosz podkreślił też, że  stanowi ono międzypokoleniowy pomost łączący świadków zbrodni z młodym pokoleniem. Dla rodzin  Ofiar jest to miejsce dotknięcia swej przeszłości, natomiast młodzież może się tu zetknąć nie tylko z historią ale i z ponadczasowymi wartościami patriotycznymi.
Na zakończenie programu poetycko-historycznego uczestnicy mogli obejrzeć  szkolną wystawę „Katyń-ocalona pamięć” ,przygotowaną przez uczniów w oparciu o fotografie pochodzące z wyjazdu młodzieży do Katynia w 2012r. oraz materiały z Muzeum Katyńskiego. Kontynuacją uroczystości była lekcja historii przeprowadzona przez pana doktora Tomasza Szczepańskiego, który przybliżył uczniom działania władz ZSRR i PRL  zmierzające do upowszechniania kłamstwa katyńskiego. Podkreślił, że tak skonstruowana narracja obowiązywała oficjalnie do 1990 roku.
Aktywne włączenie się społeczności naszej szkoły w obchody „Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” przyczynia się niewątpliwie do uczczenia i utrwalenia pamięci o polskich elitach zamordowanych przez sowieckich oprawców w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wyrazem tej pamięci było złożenie przez delegację uczniów wiązanki  biało-czerwonych kwiatów i zapalenie  znicza przy szkolnym miejscu pamięci  łomżyńskich ofiary Katynia.
Inicjatorami uroczystości byli nauczyciele: Elżbieta Wiśniewska, Jolanta Chojnowska, Wiesław Czupryński oraz Kamil Galanek.

materiał ZSTiO
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę