Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Bożonarodzeniowe szopki i barwne stroiki jak spod ręki artysty

Takie mnóstwo wzruszającego, autentycznego i dopracowanego w szczegółach piękna zgromadzili na poddaszu organizatorzy konkursu na szopki i stroiki w Zespole Szkół im. Satnisława Staszica w Łomży, że zabraknie słów na opis pomysłów dzieci i nastolatków, jak ukazać dzisiaj Cud Narodzin i okoliczności, w których przyszedł na świat Jezus. W grocie skalnej, stodółce z deseczek, szopie z dachem z kory, szałasie z mchu...? Mogły być przy Maryi, Józefie i Dzieciątku w Boże Narodzenie renifery, niedźwiedzie polarne i bałwany...? - Do konkursu przystąpiło 14 szkół gimnazjalnych i 20 podstawowych, a uczestnicy naszego konkursu świątecznego zrobili ponad 200 szopek i stroików – ukazuje skalę i różnorodność wyobraźni religijnej Justyna Brzóska, wicedyrektor Zespołu Szkół.

Gdy oglądamy tak rozliczne nawiązania plastyczne do tradycji świąt Bożego Narodzenia, widzimy obok szopek z płotkiem i daszkiem z listewek, mini dachóweczek czy gontu, także palmową. Dobór i wykorzystanie materiałów były brane pod uwagę przy ocenie, tak jak motywy regionalne: kamyki na ścieżkach wiodących do Żłóbka jak żwirek w ogródkach, strumyki z czysto błękitną wodą i małe figurki Kurpiów i pasterzy z Mazowsza. Ludność miejscowa zwykle białoskóra, lecz zdarza się, że i Arab w turbanie, i Murzyn z fryzurą afro z włóczki czuwają przy Maleństwie. Podziwiamy efekty starań twórców, estetykę, staranność, wkład pracy. Raz urzeka nas nowatorstwo – Żłóbek wewnątrz kuli ziemskiej z prętów na kształt południków i równoleżników, raz kompozycja i kolorystyka – na płaskiej Gwieździe złotej na nieba tle szopka stoi, a nie pod niebem i Gwiazdą nad Świętą Rodziną. Czasami oryginalne dodatki: choineczki bez pnia, bo z czerwonej i zielonej spiralki zwężającej się ku górze albo z krążków drewnianych. Postacie i zwierzątka zwykle lepione z plasteliny, modeliny, gipsu lub gliny i malowane. Z pocztówek wycięte czy malowanek, przyniosą wrażenia artystyczne, ucieszą oko oryginalnym pomysłem. Zachęcą widzów do refleksji nad swoim Bożym Narodzeniem.

Z wystawy na aukcję dla hospicjum dziecięcego
- Nie robię szopki na święta... Są tak ładne, że chętnie kupię na aukcji – mówi Izabela Czerwińska, czwartoklasistka SP nr 7 w Łomży. W czwartek, 22. grudnia, o godz. 18. zacznie się aukcja na rzecz hospicjum dla dzieci w  Białymstoku. Z perspektywy rodzin pacjentów opieka jest bezpłatna, także w Łomży, więc każdego dnia trzeba pieniędzy na leki, opiekę medyczną i socjalną, dojazdy, sprzęt, zaplecze techniczne i logistyczne. Ludzie wrażliwi jak Iza na cierpienie chorych dzieci znajdą żółty gmach przy Wojska Polskiego 113, niedaleko kościoła św. Brunona, gdzie na święta przeniesie się wystawa konkursowa. Rówieśniczka Izy Karolina Piotrowicz robiła szopki w domu co roku, cztery.  Magda Jemielita współpracuje z tatą, co wycina figurki z drewna, mamą podpowiada kolory, córka maluje. - Dowiaduję się, jak się żyło dawniej, bez telewizora, komputera i komórki, jak wyglądały święta dziadków i pradziadków. Rozmowy w rodzinie pomagają rozumieć mi świat tu i świat Boży.
Karolina potrafiłaby wykonać z szyszki świerkowej i choinkę, i figurkę pasterza czy króla. Zdaniem dziewczynki, to kwestia chęci, wyobraźni i decyzji, żeby oderwać się na kilka dni od nużącej rutyny codziennej... Słucha dziewczynek kolega z klasy Michał Macieboch i szóstoklasiści: Igor Paduch i Krzysztof Szałkowski. Choć z uznaniem oceniają szopki, nie robią ich w domu, zajęci porządkami, sprzątaniem w pokoju, ozdabianiem mieszkania, pomocą rodzicom i ubieraniem zielonej choinki.  

W nagrodę pod choinkę tablety i mp4
W kategorii gimnazjów jury najwyżej oceniło szopki (ex aeguo): Luizy Lubowickiej z Wysokiego Mazowieckiego i Natalii Skrodzkiej z Miastkowa. Drugie miejsce ortrzymali Grzegorz Suchodolski i Kacper Pukilowski z Wąsosza, a trzecie, równorzędnie: Agnieszka Szymańska z PG nr 9 i Klaudia Twardowska z PG 8 w Łomży. Nagrodę specjalną odebrał Maciej Bućkowski z Gimnajum SWEiRP w Łomży. Wśród uczniów podstawówek triumfowali Roksana Plona i Kacper Plona z Kisielnicy, ex aequo z Amelią Nasiadko i Patrycją Skrodzką z Miastkowa. Drugie miejce - Aleksandra Lemańska z Lemanu, trzecie – Kacper Zając z SP nr 9 i Anna Wolińska ze Śniadowa. Najpiękniejsze stroiki z gimnazjów: Dawid Zakrzewski (Szumowo), Sylwia Mieczkowska (Wąsosz) i Magda Jankowska (PG 1 Łomża), natomiast z podstawówek: Natalia Bałdyga (Leman), Sandra Chełstowska (Jarnuty), równolegle trzecie: Zuzanna Zorczykowska (SP 5) i Weronika Kotara (Przytuły). Zdobywcy miejsc „na podium” zostali obdarowani tabletami i odtwarzaczami mp4, pozostali wyróżnieni głośnikami i albumami. Doceniła dzieci komisja z proboszczem parafii św. Brunona ks. Dariuszem  Nagórskmi: Justyna Brzóska – wiceprzewodnicząca,  ks. Piotr Ogrodowicz, Ewa Sobczyńska oraz Iwona Polak.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę