Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dobro ma różne oblicza

Główne zdjęcie
Ks. Jacek Czaplicki

Od kilku miesięcy w kompleksie sakralno-kościelnym parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży działa Dobrodzielnia prowadzona przez Fundację MIRD. Kolejnym przejawem parafialnych dzieł miłosierdzia stała się Jadłodzielnia, a niedawno miało miejsce otwarcie Centrum Edukacji. Ostatniej niedzieli przyszedł czas na "kroplę miłosierdzia".

Jeszcze jedną formę miłosierdzia w praktyce, obok pracy Dobrodzielni, dzielenia się żywnością i szeroko rozumianą edukacją, zaproponowano w parafii w minioną niedzielę, 23 czerwca 2024 roku. Przed główne wejście do kościoła podjechał krwiobus – specjalistyczny autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pod hasłem „Kropla miłosierdzia” przy sanktuarium zorganizowana została akcja honorowego oddawania krwi.

Z możliwości ofiarowania potrzebującym cząstki samych siebie chciało skorzystać ponad 25 osób, ale po kwalifikacji medycznej 20 spośród nich mogło dopełnić szczytnego dzieła zasiadając na specjalistycznych fotelach w ambulansie. Efektem ich życzliwości stało się dziewięć litrów bezcennego życiodajnego płynu. Każdej i każdemu z dawców wyrażamy naszą wdzięczność. Dziękujemy też pracownikom publicznej służby krwi za ich zaangażowanie i poświęcenie.

Wszyscy wiemy, jak ważną rolę w ludzkich organizmach pełni krew. Bez niej życie nie jest możliwe. W wielu schorzeniach oraz przy zabiegach chirurgicznych, czy w sytuacjach rozległych urazów krew jest bezcennym, niezastąpionym lekiem ratującym zdrowie i życie. Dla chrześcijan krew jest także symbolem najwyższej ofiary złożonej przed niemal dwoma tysiącami lat przez Jezusa Chrystusa.

Wśród honorowych dawców, którzy wzięli udział w akcji „Kropla miłosierdzia” znalazł się także ks. Jacek Czaplicki – proboszcz parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, któremu dodatkowo należą się podziękowania za zorganizowanie i promowanie tego szlachetnego wydarzenia.

Dobro ma różne oblicza. Można tak powiedzieć nie tylko w przenośni. Dobro świadczone przez honorowych dawców krwi ma konkretne oblicze: życzliwą twarz kobiety lub mężczyzny gotowych poświęcić swój czas oraz własną krew dla ratowania zdrowia i życia nieznanych im osób.

Krwiodawcą może zostać zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów. Każdorazowo przez zakwalifikowaniem dawca wypełnia stosowną ankietę o stanie zdrowia oraz przechodzi podstawowe badania (poziom hemoglobiny, ciśnienie krwi, wywiad i ogólne badanie lekarskie). Kobieta może oddawać pełną krew max. 4 razy w roku, a mężczyzna max. 6 razy w roku, nie częściej niż co 8 tygodni.

Tekst i foto Tadeusz Babiel

 

Foto: Ks. Jacek Czaplicki
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę