Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Z pradziejów Doliny Biebrzy - XIV spotkanie Wszechnicy Biebrzańskiej

Wszechnica Biebrzańska to cykliczne spotkania informacyjne i wykłady tematyczne adresowane do miłośników Bagien Biebrzańskich oraz osób zaangażowanych w ich czynną ochronę i promocję. Zainaugurowana została w styczniu 2001 dzięki wspólnej inicjatywie WWF Polska, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Ekoturystycznego "Biebrza Koneserom", Towarzystwa Biebrzańskiego i Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. W najbliższy weekend odbędzie się kolejne spotkanie "biebrzniętych" tym razem poświęceone pradziejom doliby Biebrzy, a wśród atrakcji zaplanowano wizytę w Mamuciej Dolinie - osadzie z epoki kamienia.

Udział we Wszechnicy Biebrzańskiej jest bezpłatny!

Dzień: 11 grudnia 2004 sobota, godz. 9.30 (planowane zakończenie ok. godz. 17.00)
Miejsce:
Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego, Osowiec-Twierdza

Wykłady:

  • Kształtowanie się środowiska przyrodniczego Kotliny Biebrzańskiej. - dr Piotr Banaszuk, kierownik Zakładu Ekologii Krajobrazu, Politechnika Białostocka
  • Polodowcowa historia roślinności Kotliny Biebrzańskiej w świetle badań palinologicznych. – dr Mirosława Kupryjanowicz, Zakład Botaniki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Łowcy reniferów i leśni myśliwi. Kotlina Biebrzańska w starszej i środkowej epoce kamienia. - mgr Jerzy Siemaszko, starszy kustosz, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Suwałkach
  • Ostatni łowcy i zbieracze oraz pierwsi rolnicy nad Biebrzą. Od późnego mezolitu po wczesną epokę brązu. - mgr Jerzy Brzozowski, starszy kustosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
  • Bałtowie na północnym obrzeżu i w dolinie Biebrzy. - mgr Marcin Engel i mgr Piotr Iwanicki, Dział Archeologii Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
  • Epoka żelaza u zbiegu Biebrzy i Narwi. - mgr Katarzyna Rusin, kustosz Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego
  • Dolina Biebrzy we wczesnym średniowieczu. - mgr Krystyna Bieńkowska, starszy kustosz, kierownik Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego

Wystawa eksponatów archeologicznych (zachęcamy uczestników do zaprezentowania swoich znalezisk!)

Dzień: 12 grudnia 2004 niedziela, od godz. 10.00 (planowane zakończenie ok. godz. 16.00)
Miejsce spotkania:
Mamucia Dolina - Osada (100 metrów za wsią Szostaki jadąc od Wizny w kierunku Radziłowa) Gospodarze i prowadzący: Katarzyna Ramotowska, Marek Dąbrowski www.mamuciadolina.pl

Zajęcia terenowe: "Życie codzienne w osadzie z epoki kamienia - teoria i praktyka"

W programie: krzesanie ognia za pomocą zapalniczki łukowej, przygotowywanie i degustacja pradziejowej strawy, produkcja narzędzi krzemiennych (prowadzący: Piotr Dmochowski), otwarcie jamy dziegciowej, strzelanie z łuku i miotanie oszczepem, prezentacja innych pradziejowych zajęć oraz replik przedmiotów codziennego użytku z epoki kamienia.

Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, a jedynym schronieniem są paleolityczne szałasy. Należy więc ubrać się odpowiednio. Na terenie Osady nie praktykuje się używania plastikowych, szklanych i aluminiowych opakowań. Należy zaopatrzyć się w naczynia gliniane lub drewniane (dopuszczalne opakowania papierowe).

Uwaga!
Organizatorzy nie zapewniają noclegów. Noclegi w gospodarstwach agroturystycznych można zamawiać przez Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego "Biebrza Eco-Travel": tel. (86) 2720785. Organizatorzy zapewniają możliwość skorzystania z ciepłego posiłku w sobotę - koszty pokrywają uczestnicy. Na niedzielę należy zaopatrzyć się w prowiant we własnym zakresie. Tradycyjnie streszczenia wykładów będzie można pobrać ze strony www.wwf.pl/wszechnica oraz nabyć podczas spotkania po kosztach kserokopii.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę