Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

66 rocznica śmierci Dmowskiego

Główne zdjęcie
Roman Dmowski (1864-1939)

W niedzielę minęła 66 rocznica śmierci Romana Dmowskiego. To jeden z najwybitniejszych polskich polityków XX wieku. Przywódca i ideolog Narodowej Demokracji zmarł 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie pod Łomżą. Przez kilka ostatnich miesięcy swego życia mieszkał w dworze Lutosławskich. Po śmierci jego trumnę niesiono pieszo z Drozdowa do Łomży skąd pociągiem przewieziono ją do Warszawy. Tam pogrzeb Romana Dmowskiego, mimo utrudnień ze strony władz sanacyjnych, był wielką manifestacją narodową.

Tablica poświęcona R. Dmowskiemu w Drozdowie
Tablica poświęcona R. Dmowskiemu w Drozdowie
Roman Dmowski, urodził się w 1864 roku w Warszawie na Pradze. Już jako student uczestniczył w życiu politycznym - w 1888 roku wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej "Zet", później do Ligi Polskiej, która w 1893 roku została przemianowana na Ligę Narodową, a Roman Dmowski wszedł w skład jej ścisłego kierownictwa. Od tego czasu aż Dmowski miał ogromny wpływ na kształtowanie się ideologii endeckiej.
Od 1919 Dmowski przewodzi Delegacji Polskiej do opracowania traktatu pokojowego po pokonaniu Niemiec. To on i Ignacy Paderewski podpisywali w Wersalu 29.VI.1919 roku, Traktat Pokojowy kończący I Wojnę Światową.
Roman Dmowski opowiadał się za państwem narodowym, gdzie większość obywateli będzie mówiła po polsku i wyznawała katolicyzm.
Był posłem na Sejm w 1919 roku i ministrem spraw zagranicznych w okresie od października do grudnia 1923 roku. W 1926 roku założył Obóz Wielkiej Polski, a następnie Stronnictwo Narodowe (1928).
Był głównym przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego.

Dmowski w Drozdowie
Roman Dmowski zapoznał Wincentego Lutosławskiego w 1900 roku w Krakowie. Wówczas rozpoczęła się przyjaźń Dmowskiego z tą rodziną i jak się później okazało była to przyjaźń dozgonna. Wszyscy bracia Lutosławscy byli aktywnymi członkami Ligi Narodowej i działali w różnych organizacjach obywatelskich. Dwór drozdowski był ważnym ogniskiem ruchu narodowego. Roman Dmowski gościł w nim pierwszy raz w 1911 roku, jako chrzestny ojciec Krystyny Niklewiczównej, córki Marii Wincentównej Lutosławskiej i Mieczysława Niklewicza, jednego z bliższych swoich współpracowników. W późniejszych latach bywał tu wielokrotnie zawsze radośnie witany przez domowników. Pod koniec życia Dmowski znalazł się pod opieką Niklewiczów i wraz z nimi w czerwcu 1938 roku przejechał do Drozdowa. Schorowany spędził tu ostatnie pół roku swego życia, by umrzeć 2 stycznia 1939 roku.
Dziś na ścianie frontowej Muzeum Przyrody w Drozdowie jest tablica upamiętniająca Romana Dmowskiego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę