Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Królowa Nauk zostawia tablety i puchar w Łomży

Główne zdjęcie
Jakub Dardziński, Magdalena Szarkowska, Kamil Olszewski

- Spodziewałem się raczej, że nie wygram, niż że wygram, ponieważ poziom wiedzy większości uczestników był wysoki – wyjawia Jakub Dardziński (lat 18), maturzysta z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, który w nagrodę za pierwsze miejsce w Trzecim Łomżyńskim Konkursie Matematycznym otrzymał nowoczesny tablet Sony, zaś jego szkoła po raz trzeci za największą liczbę finalistów konkursu – puchar przechodni rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Galę konkursu w PWSIiP, w którym wzięło udział 198 najtęższych głów matematycznych, i to nie tylko z Podlaskiego, uświetnił fascynujący wykład profesora PWSIiP Wojciecha Korneta pt. „Chaos – symulacje komputerowe i praktyczne zastosowania”.

Profesor PWSIiP Wojciech Korneta
Profesor PWSIiP Wojciech Korneta
Lech Szabłowski, Jakub Dardziński, dr Dariusz Surowik i prof. Romuald Kotowski
Lech Szabłowski, Jakub Dardziński, dr Dariusz Surowik i prof. Romuald Kotowski

Do pierwszego etapu Trzeciego Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego przystąpiło 198 uczestników z 11 miejscowości: Białystok, Ełk, Grajewo, Kolno, Łomża, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztyn, Ostrołęka, Suwałki, Wysokie Mazowieckie i Zambrów. Do drugiego etapu  przeszło 90, a do finału uzyskało 58 osób. Finaliści mieli do rozwiązania w ciągu 120 minut pięć zadań otwartych. Tuż za łomżyniakiem Jakubem Dardzińskim uplasowała się Magdalena Szarkowska z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Zdobyła za drugie miejsce tablet Apple, zaś trzeci tablet tej firmy trafił do Kamila Olszewskiego z I LO w Łomży. Maciej Borysewicz, przewodniczący Rady Miasta Łomża, ufundował specjalną nagrodę za najbardziej twórcze i niezwykłe podejście do rozwiązania trudnego zadania, na co zasłużył Adrian Jałoszewski z I LO w Białymstoku. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Jolanta Gołaszewska ufundowała z kolei swoją nagrodę najlepszemu uczniowi II klasy, aczkolwiek przyznała ją uczennicy, czyli Magdzie Szarkowskiej.

Kim jest zwycięzca III ŁKM Jakub Dardziński
Jakub Dardziński jest absolwentem Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, gdzie matematyki uczyła go Maria Tyszka, oraz renomowanego I LO, plasującego się na najwyższych pozycjach wojewódzkich i ogólnopolskich rankingów szkół średnich. W liceum rozwijaniem zdolnego chłopaka zajął się Piotr Łowicki. - Wydaje mi się, że mam smykałkę do matematyki, ale na mój sukces złożyła się w jakichś trzydziestu kilku procentach także praca nauczycieli – twierdzi skromnie triumfator rywalizacji na liczby, wzory i logiczne myślenie. - Nauczyciele mieli wkład nie tylko poprzez to, że dobrze i na poziomie uczą, ale i przez to, że potrafili zachęcić mnie do pracy. 
Sposób na pokonanie zawiłości matematycznych, które maturzystom nie dawały spać po nocach...?
- Podstawowym sposobem opanowanie zawiłości jest rozwiązywanie zadań – uważa zwycięzca III Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. - Można wprawdzie przyswoić ogólne metody działań i postępowania, ale matematyki nie da się nauczyć na pamięć. Wydaje mi się, że uczniowie głównie dlatego mają problemy z trudnym królewskim przedmiotem, że nie rozwiązują samodzielnie zadań.
Nasz laureat w drugiej edycji tegoż konkursu zdobył wyróżnienie, ale ma na swoim koncie, m.in., również wyróżnienie w konkursie matematycznym Politechniki Białostockiej rok temu i udział w ubiegłorocznej i tegorocznej regionalnej Olimpiadzie Matematycznej w Warszawie. Zresztą, Kuba wybiera się ponownie do stolicy, tym razem po maturze na Politechnikę Warszawską. Zanim to jednak nastąpi, w wolnym czasie wybierze się ze swoją dziewczyną na przejażdżkę rowerem lub na boisko, aby pograć z kolegami w piłką nożną czy koszykową. Nie tylko matmą żyje człowiek.

Jaki jest chaos i kto docenił Jakuba
Triumfator bardzo wysoko ocenił wykład profesora PWSIiP Wojciecha Korneta: - Fascynujące było zwłaszcza tworzenie obrazów, tak jak to czynią artyści, za pomocą losowo generowanych równań.
Wykładowca mówił ciekawie, soczystym językiem, i nawet kapiący kurek potrafił przedstawić naukowo jako model układu chaotycznego. - Zrozumieliśmy, że chaos jest piękny – dodaje Ewa Zawłocka, prowadząca galę w PWSIiP. - Wizualizacje symulacji chaotycznych tworzyły przepiękne wzory, jakby haftów, artystycznych tatuaży i ozdobnych motywów. Dowiedzieliśmy się, że w nauce odchodzi się od teorii deterministycznych, uporządkowanych, a stwierdza się coraz częściej, że we wszystkim teoria chaosu ma zastosowanie, że wszystko może zachować się nie do przewidzenia.
Wiedzę, umiejętności i pomysłowość w rozwiązywaniu zadań uczennic i uczni ów szkół średnich oceniała fachowa komisja w składzie: Agata Siwik - kierownik zespołu egzaminów z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych OKE w Łomży, pracownicy naukowi PWSIiP: Dariusz Surowik, Sławomir Koszelew i Aneta Anna Wiktorzak oraz nauczyciele matematyki: Jerzy Chodnicki (III LO Łomża), Robert Cichowicz (II LO i ZSTiO nr 4 Łomża), Wiesław Malaszewski (LO Zambrów i PWSIiP Łomża) oraz Jadwiga Trzaska (ZSMiO nr 5 Łomża). Warto zauważyć, że ważną postacią w konkursie był także Wojciech Kamiński, prowadzący stronę internetową i bazę danych uczestników, którzy przed finałem poznawali zadania i wysyłali własne rozwiązania drogą elektroniczną.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Bartosz J. Klepacki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę