Wyjątkowy „Poranek z Kulturą“ w MDK-DŚT
Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zaprasza w najbliższą niedzielę 26 stycznia na kolejną odsłonę „Poranka z Kulturą“. Teatr Latarnia zaprezentuje spektakl „Herody”, niezwykle oryginalne spojrzenie na tradycyjne przedstawienie bożonarodzeniowe - bardzo interesujące dla dzieci, ale ciekawe również dla starszych widzów. Będzie też druga atrakcja, warsztat plastyczny „Kukiełki“, podczas którego dzieci wykonają pod kierunkiem Anny Bureś lalki szopkowe, czyli tytułowe kukiełki.
W Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych od ponad trzech lat regularnie odbywają się familijne i jedyne tego typu w regionie wydarzenia z cyklu „Poranek z Kulturą“.
Adresowane do młodszych dzieci wraz z opiekunami, nastawione na prezentowanie odbiorcom w dopracowanej artystycznie, a zarazem w przystępnej formie, pełnego spektrum bardzo różnorodnych wydarzeń. To przede wszystkim spektakle teatralne, od bajkowej klasyki w rodzaju „Czerwonego Kapturka“ czy „Trzech świnek“, ale też nowoczesnych, by wymienić choćby „Podwodny świat”. Nie brakuje też spektakli teatru tańca, interaktywnych, edukacyjnych oraz improwizowanych, a to wszystko prezentują w Łomży teatry i aktorzy z całego kraju, zwykle z szeregiem osiągnięć i sukcesów, na czele z Teatrem Nemno i Sceną Lalkową im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie. Wysmakowaną ofertę teatralną dopełniają występy bardzo znanych artystów, jak: Anna Broda i Alicja Janosz (koncerty), Kacper Mysiorek (pokazy iluzji) czy Dominika Ostałowska (baśnioterapia). Te, bardzo ubogacające młodych odbiorców, rozwijające ich kreatywność i wrażliwość na sztukę, cykliczne spotkania z teatrem, zawsze dopełniają powiązane tematycznie ze spektaklami warsztaty plastyczne lub muzyczne, na przykład ostatnio logorytmiczny, przygotowywane przez pracowników MDK-DŚT lub przez zapraszanych gości.
W najbliższą niedzielę 26 stycznia odbędzie się już 24 odsłona „Poranka z Kulturą“.
Teatr Latarnia Moniki Kwiatkowskiej i Mateusza Tymury zaprezentuje kameralny spektakl „Herody”, oparty na tradycyjnym szopkowym przedstawieniu bożonarodzeniowym z wioski Miłkowice-Maćki, leżącej w gminie Drohiczyn.
„Niewielka walizka po starym akordeonie – w niej mieści się nie tylko świat Heroda, bohatera bożonarodzeniowego przedstawienia popularnego niegdyś na polskich wsiach, ale także coraz bardziej odległa tradycja dawnego kolędowania. Ta korespondencja, między starodawnym obrzędem, szopką i lalkarstwem oraz muzyką tradycyjną, składa się w teatralno-muzyczną całość, którą Teatr Latarnia chce przekazywać dalej, wierząc, że w ten sposób coś z tej magii starych świąt uda się przekazać dla najmłodszego pokolenia. Lalki do spektaklu zostały wykonane własnoręcznie ze starych przedmiotów oraz naturalnych materiałów gromadzonych przez nas od lat. Warstwa dźwiękowa spektaklu tworzona jest na żywo na tradycyjnych instrumentach: aurę spektaklu budują dźwięki przedwojennego akordeonu wraz z bębenkiem obręczowym, ręcznie kutym trójkątem oraz różnego rodzaju perkusjonaliami. Dopełniają je starodawne kantyczki i polskie kolędy śpiewane przez Mateusza Tymurę, aktora i muzykanta. W „Herodach” zabawa miesza się z ludowym patosem, a stara jak świat opowieść przynosi widzom nie tylko przestrogę, ale także sporo uciechy i bożonarodzeniowej otuchy” przybliżają jego przesłanie i treść twórcy spektaklu. Jego pomysłodawcą, wykonawcą oraz twórcą lalek, wraz z Moniką Kwiatkowską, jest Mateusz Tymura.
Po spektaklu odbędzie się warsztat plastyczny z Anną Bureś, wieloletnią instruktorką plastyki w MDK-DŚT. W jego trakcie będzie można wykonać tradycyjną kukiełkę, to jest osadzoną na kiju lalkę szopkowa, z luźno zwisającymi nogami i rękoma, poruszaną od dołu. Nie ma potrzeby przynoszenia własnych materiałów, poza foliowymi torebkami, z których wykonywane będą lalki.
Impreza rozpocznie się o godzinie 11:00, w siedzibie MDK-DŚT (ul. Wojska Polskiego 3). Bilet rodzinny (opiekun plus dziecko) kosztuje 30 zł.