Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Narodowe Czytanie“ w Hali Kultury

Czytanie i literaturę promowano w sobotę w Łomży podczas 13 edycji „Narodowego Czytania“. W Hali Kultury fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego czytali posłanka, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, aktorzy Teatru Lalki i Aktora, dyrektorzy miejskich placówek kultury, młodzież, seniorzy oraz wiele innych osób. Muzyczne podkłady przygotował pianista i kompozytor Bogdan Szczepański, film z fragmentem „Kordiana” bibliotekarze, a finałem imprezy był poetycki recital Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Grzegorza Sekmistrza.

Miejska Biblioteka Publiczna uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” od jej pierwszej edycji. Wcześniejsze odsłony imprezy odbywały się przed jej siedzibą, a gdy padał deszcz w sali na poddaszu. Tym razem została przeniesiona do miejskiej Hali Kultury, co dało nie tylko możliwość rozbudowania dekoracji, ale też wykorzystania, dającego duże możliwości, zaplecza nagłośnieniowo-oświetleniowego tej placówki. Tegoroczna edycja odbyła się dzięki dzięki współpracy prezydenta Łomży, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Teatru Lalki i Aktora.

- 13 raz jesteśmy organizatorami łomżyńskiej odsłony tego ogólnopolskiego święta wspólnego czytania - mówiła dyrektor Teresa Fromelc-Pawelczyk. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski akcentował, że „Narodowe Czytanie“ to przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych, a posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś zauważała, że tego typu inicjatywy odbywają się w Łomży nie tylko od święta, ale trwają w placówkach bibliotecznych i edukacyjnych przez cały rok. 

„Kordian” Juliusza Słowackiego jako lektura został wybrany nieprzypadkowo, bo to jedno ze sztandarowych dzieł polskiego romantyzmu, ukazujące walkę z caratem, ale mające też znacznie bardziej uniwersalną wymowę, ukazało się 190 lat temu. Zaprezentowano wybrane fragmenty, obejmujące prolog i wszystkie trzy akty. Lekturę rozpoczął prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, po czym na scenie pojawili się aktorzy łomżyńskiego teatru, Julia Sacharczuk i Adam Piotrowski. W dalszej kolejności czytali posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, wicestarosta Anna Gawrych, radni miejscy, debiutujący w tej imprezie major Mariusz Sakowski, zastępca dowódcy 13 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT oraz Jacek Kocoń dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego Paulina Bronowicz-Chojak, która dzień wcześniej czytała również dzieciom w Szkole Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Olszynach, dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, bibliotekarze - poza przedstawicielami MBP również z Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli, muzealnicy, nauczyciele, dziennikarze, seniorzy i młodzież - nie tylko uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej i Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, ale też Amadeusz Szeligowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży i absolwent Mechaniaka.

Do tego chętni mogli też ozdobić swoje egzemplarze „Kordiana” okolicznościowym stemplem oraz wzbogacić księgozbiory na książkowym kiermaszu z mnóstwem różnorodnej literatury, w tym wieloma, nierzadko unikalnymi pozycjami, do nabycia za symboliczną złotówkę. Nie zabrakło również muzyki, dzięki mini-recitalowi „Sercem i duszą” wokalistki Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i pianisty Grzegorza Sekmistrza, na który złożyły się poetyckie utwory. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę