Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Witam Amazonki

Czas tak szybko płynie, że chyba dopiero po dzieciach widać ile minęło lat. Wydaje się, że wydarzenia, które miały miejsce wiele lat temu pamiętamy tak dobrze, jakby działy się wczoraj. Pamiętam, kiedy kończyłem studia medyczne w Gdańsku i przyjechałem do Łomży widać było już budynki „nowego" szpitala

Potem jako jedna z pierwszych przeniosła się tam i jest nadal Poradnia Onkologiczna. Wtedy szefowała w niej dr Arłukowicz i namówiła mnie do stworzenia możliwości badań ginekologicznych w tej poradni dla leczonych chemioterapia kobiet. Wiadomo, że każdy kurs powinien być poprzedzony kliniczną oceną i dobrany indywidualnie dla każdego.

              Dzięki pracy wielu kobiet zjednoczonych w ruchu Amazonek w Łomży powstawały plany, które owocowały wzajemnym wsparciem w chorobie. Zapoczątkowane dzięki pracy dr Iwanowskiej, potem dzielnie kontynuowane przez niesamowicie aktywna Anię Dąbrowską obozy rehabilitacyjne, Dni Walki z Rakiem, spotkania świąteczne, szkolenia, na które zapraszane były autorytety onkologiczne, osoby, które przedstawiały najnowsze odkrycia i sposoby leczenia nowotworów. Teraz ta praca jest prowadzona nadal i wspólnie tworzymy nowoczesną jakość w onkologii.

           Dzięki tym działaniom w szpitalu jest nowoczesny mammograf, co jest najważniejszym warunkiem w wykrywaniu raka piersi, najczęstszego nowotworu kobiet. 50% wszystkich nowotworów u kobiet to rak piersi. Każdego roku w Polsce notujemy ok. 12 tyś, zachorowań. Wydaje się, że trudno tego uniknąć, ale WYKRYĆ powinniśmy je jak najwcześniej. To daje blisko 100% szansę na wyleczenie - Wykrycie w najwcześniejszym stadium! Dlatego tak ważny jest dobry mammograf i możliwość wykonania na miejscu badań takich jak USG piersi, czy wreszcie bardzo ważnej w rozpoznaniu biopsji.

           Niestety zbył często spotykam jeszcze dziewczyny, które po stwierdzeniu guzka

w piersiach czekały, aż…….  sam zniknie………czekały czasem 3 miesiące, czasem

sześć ……….. .         

          Dać sobie szansę na zdrowie - to badać się profilaktycznie, a już na pewno w chwili, kiedy stwierdzamy jakiekolwiek niepokojące objawy. Koniecznie trzeba wyjaśnić, czy wykluczyć nowotwór. Czasem jednak nie dajemy sami sobie szans, bo zwlekamy z podjęciem działań. Podobnie jest w przypadkach zachorowania na raka szyjki macicy. Tu też badania cytologiczne przeprowadzane co rok pozwalają z dużym wyprzedzeniem leczyć zmiany podejrzane, czy już będące bardzo wczesną postacią nowotworu, gdzie skuteczność leczenia jest 100%. Jeśli mamy do czynienia z rakiem szyjki macicy w postaci zaawansowanej, to kobiety ze smutkiem same przyznają, że ostatnią cytologię robiły (najczęściej) 15 lat temu ……. .

          Dane  epidemiologiczne podają, że wykonanie jednego badania cytologicznego zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o 40%. Badanie niebolesne, proste, tanie, powtarzalne. Trzeba tylko znaleźć czas dla siebie i dać sobie szansę na zdrowie. Ostatnie kilka lat przyniosło nam wreszcie szczepionkę na wirusa wywołującego raka szyjki macicy. Ze wszystkich zaszczepionych dotychczas dziewczyn żadna nie zachorowała. Oczywiście szczepić się jest najlepiej wtedy, kiedy jeszcze nie rozpoczęto współżycia płciowego. Wtedy nabycie odporności jest największe. Nie ma jednak przeciwwskazań, by były szczepione kobiety w późniejszym wieku.

           Każdego roku nauka przedstawia nam nowe metody wykrywania i leczenia nowotworów. Badane są metody o wiele bardziej skuteczniejsze, przy dużo mniejszym działaniu ubocznym. Medycyna idzie w kierunku sprowadzenia nowotworów do miejsca, w którym obecnie jest cukrzyca. Choroby, która będzie poddawała się naszej kontroli - o ile nie uda się jej całkowicie wyeliminować. To jednak w dużej mierze zależy od nas samych poprzez rozsądne prowadzenie profilaktycznych badań okresowych, ale również od zgłaszania się do lekarza w chwili wystąpienia pierwszych niepokojących objawów. Czasem zachorowania nie można uniknąć, ale można wykryć chorobę jak najwcześniej, by dać sobie szansę na pełne zdrowie.

 

                                                                                                          Dr med. Tadeusz Oieszczuk

                                                                                                      specjalista ginekologii i położnictwa

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę