Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@
Biuletyn nr 44

„Miejsce człowieka jest tam, Gdzie jego wolność nabiera pełnego sensu”

(cyt. Ks. prof. Józef Tischer)

Pacjenci onkologiczni często zawdzięczają życie zespołowi lekarzy. Ale leczenie onkologiczne, czego by nie powiedzieć o jego wzrastającej skuteczności i dążeniu do zminimalizowania cierpień pacjentów, a także ich okaleczeń, nie może im dać chęci do życia. Samo leczenie niestety realnej fizycznej i psychicznej zdolności do życia nie może pacjentom przywrócić. Wielu z nich trafia na szczęście w doświadczone ręce zespołu rehabilitantów, psychologów i do klubu Amazonek. Potrzeba głębokiej wiedzy, potrzeba umiejętności, a także potrzeba cierpliwości i wyobraźni, żeby przez zabiegi i ćwiczenia, a także przez trwającą cały czas rozmowę z pacjentem, pomóc powrócić człowiekowi do życia.
Łatwo sobie odpowiedzieć na pytanie: po co w stosunku do pacjentów onkologicznych cierpliwość? Osoby mające za sobą dramat choroby nowotworowej miewają trudne usposobienie. Nie mniej od cierpliwości jest jednak potrzebna wyobraźnia. W smutnym, załamany, niesprawnym fizycznie człowieku, który żyje często na ruinach więzi uczuciowych i wszelkich w ogóle więzi społecznych, trzeba zobaczyć pełną ludzką istotę i konsekwentnie zmierzać do przywrócenia jej osobowej pełni. Pracując z pacjentem onkologicznym trzeba często nie tylko wierzyć w niego, ale też wierzyć za niego. Wyobraźnia jest do tego niezbędna.
Do gabinetu lekarza, pielęgniarki, rehabilanta, psychologa, klubu Amazonek przychodzą ludzie załamani, cierpiący, pozbawieni wiary w siebie. Często chorobę traktują jak zdradę ze strony własnego organizmu, zawsze niemal jak niesprawiedliwość losu. To teraz tutaj jest ich miejsce na ziemi. Tu zaczynają odczuwać polepszenie zdrowia, powracającą sprawność fizyczną i psychiczną, zdobywają poczucie pewności siebie, zaczynają sami sobie z powrotem ufać. Trzeba empatii, żeby poczuć problemy pacjenta i trzeba wiary i wyobraźni, żeby go z własnego piekła wyprowadzić.
Od wielu lat patrzę z podziwem na pracę rehabilitantów, psychologów, Amazonek. Cały dorobek naukowy i kliniczny lekarzy walczących z chorobami nowotworowymi, byłby w ludzkim wymiarze niewiele wart, gdyby nie ich praca. Hengel powiadał, że wolność, to: „bycie sobą u siebie”. Placówki rehabilitacji, gabinety psychologów i kluby Amazonek to właśnie miejsca, gdzie pacjenci odzyskują swoją wolność.

Dr hab. n med. Tadeusz Pieńkowski Kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę