Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Niezłomny Prymas Tysiąclecia wystawą przypomniany

Poświęconą błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu wystawę „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” otwarto w Muzeum Diecezjalnym. Wystawa ma przybliżyć dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia kolejnym pokoleniom, a w Łomży jest prezentowana z okazji ogłoszenia go patronem Powiatu Łomżyńskiego. – Był to prawdziwy ojciec narodu; z jednej strony wymagający w sprawach kluczowych, a z drugiej niezwykle ciepły i otwarty – po to, aby zanieść Chrystusa każdemu, kogo spotkał – podkreślał dyrektor muzeum ks. dr Tomasz Grabowski.

Muzeum Diecezjalne przypomniało przed dwoma laty postać kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) wystawą czasową, przybliżającą jego związki z Łomżą w latach szkolnych oraz oficjalne wizyty duszpasterskie w latach 1966, 1970 i 1975. Teraz, dzięki inicjatywie Starostwa Powiatowego w Łomży, do sali wystaw czasowych trafiła ekspozycja „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny”, przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, prezentowana w tej placówce po raz pierwszy jesienią 2021 roku, w przededniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Inicjatywa, którą podjęło Starostwo, nadania patronatu Prymasa Tysiąclecia, jest szczególna nie tylko z perspektywy Łomży, ale również z perspektywy Polski, bo patrzymy na nią kompleksowo – zauważał ks. dr Tomasz Grabowski, dodając, że wskazanie na kardynała Wyszyńskiego to nie tylko wybór patrona, ale też pokazanie bardzo jasnego i zdecydowanego modelu ojczyzny, w tym troski o człowieka, a wewnętrzna siła Prymasa Tysiąclecia wynikała z jego zawierzenia Maryi i osobistego programu modlitwy.

Podkreślał też, że wystawa ma przybliżyć zwiedzającym różne aspekty działalności kardynała Wyszyńskiego. Jego życie i dokonania można więc prześledzić na wielkoformatowych, bogato ilustrowanych planszach. Zdjęcia, niektóre rzadko dotąd prezentowane publicznie, pochodzą ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawiem Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Polony, a teksty stworzyli Rafał Kowalczyk, Rafał Łatka i Paweł Skibiński. Ukazują one Prymasa Tysiąclecia jako kapłana i zwierzchnika Kościoła w Polsce, również w momentach przełomowych, od internowania w latach 1953-56, Soboru Watykańskiego II, milenium chrztu Polski, aż do solidarnościowego zrywu lat 1980-81, ale też jego życie osobiste czy troskę nie tylko o życie duchowe narodu, ale też społeczne i polityczne, co w czasach ustroju socjalistycznego było szczególnym wyzwaniem, narażającym prymasa Wyszyńskiego na ustawiczną inwigilację PRL-owskich służb, trawającą na dobrą sprawę od roku 1946 aż do jego śmierci. Wystawa nieprzypadkowo została otwarta 28 maja, w 42 rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jeśli ktoś nie mógł obejrzeć jej w tym wyjątkowym dniu, ma na to czas aż do 15 września. 

Plansze dopełniają bezcenne przedmioty: ornat, w którym prymas Wyszyński sprawował Eucharystię w czasie obchodów tysiąclecia chrztu Polski w roku 1966, mosiężna pamiątkowa plakieta oraz list z roku 1952 do biskupa łomżyńskiego Czesława Falkowskiego; w formie maszynopisu, ale z odręcznym podpisem. 

– Ta wystawa jest wydarzeniem przygotowującym – podsumowuje starosta Lech Marek Szabłowski. – Wcześniej mieliśmy inną wystawę, którą cały czas można oglądać w budynku Starostwa Powiatowego, dzisiaj otworzyliśmy kolejną w Muzeum Diecezjalnym, ponieważ zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób, mieszkańców powiatu i Łomży, mogło ją zobaczyć, przypomnieć sobie pokazane na zdjęciach i w opisach wydarzenia oraz postać kardynała Wyszyńskiego. Te ważne wydarzenia z jego życia przekładają się na współczesność, a naszą intencją oraz moją, jako człowieka wierzącego, jest to, aby przyszłość mieszkańców naszego powiatu była oparta nie tylko na coraz lepszej infrastrukturze, co robimy, ale również na tych wartościach i doświadczeniach z życia tak zacnej i zasłużonej osoby, jaką był błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę