Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

O gen. Andersie wie prawie wszystko

Michał Mieczkowski z klasy Vb SP4 w Łomży wygrał pierwszą edycję Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Władysław Anders - Wielki Polak XX wieku”. W konkursie wzięło udział 26 uczniów z sześciu szkół z Białegostoku, Grajewa, Podgórza i Łomży.

Władysław Anders, był generałem Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku, gdy zaczynała się II wojna światowa walczył z wojskami niemieckimi. Po kolejnych porażkach wojsk polskich, przedzierając się na Węgry dwukrotnie ranny, dostał się do niewoli sowieckiej.  Przez blisko dwa lata był osadzony w więzieniu NKWD na Łubiance. Dopiero atak wojsk niemieckich na ZSRR w czerwcu 1940 roku i podpisanie miesiąc później układu gen. Władysława Sikorskiego ówczesnego premier rządu RP na uchodźstwie z Iwanem Majskim ambasadora ZSRR w Londynie dało mu wolność. Gen. Anders został wówczas twórcą i dowódca Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, a po ewakuacji latem 1942 wojska i ponad 20 tys. cywilów do Iranu, dowódcą Armii Polskiej na Wschodzie. Pod jego dowództwem wojska polskie zdobyły (maj 1944r.) Monte Cassino we Włoszech. Wobec wzięcia do niewoli, po upadku Powstania Warszawskiego, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego – gen. Anders przejął obowiązki Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych (października 1944r – maj 1945r.). Ostro skrytykował ustalenia konferencji w Jałcie (luty 1945r.), która ustaliła m.in. wschodnie granice Polski –  generalnie  wzdłuż tzw. linii Curzona – czyli bez Lwowa, Groda i Wilna. Władze komunistyczne Polski Ludowej w 1946 roku odebrały mu stopień generała i polskie obywatelstwo, które przywrócono mu pośmiertnie dopiero w 1989.

Konkurs, w którym uczniowie podstawówek musieli wykazać się wiedzą o jego życiu, zwłaszcza w okresie II wojny światowej, odbywał się  pod patronatem białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Maksymalna ilość punktów, jaką mogli zdobyć to 27. Laureatem pierwszego miejsca został Michał Mieczkowski z klasy V b SP4 w Łomży, który uzyskał – 25 pkt. Kolejni uczniowie zdobyli o 4 i 5 punktów mniej. 

Uczestnicy po napisaniu testu sprawdzającego wiedzę historyczną wzięli udział w prelekcji pana Andrzeja Muczyńskiego z białostockiego Oddziału IPN nt. losów Sybiraków w czasie II wojny światowej, roli gen. Andersa w ratowaniu szczególnie polskich dzieci wywiezionych na „nieludzką ziemię”.

Wręczenie nagród w Konkursie nastąpi 25 maja 2011r. podczas uroczystości posadzenia przed łomżyńską „czwórką” Dębu Katyńskiego i wizyty w szkole m.in.: kpt. Krzysztofa Flizaka, najmłodszego żołnierza z armii Andersa i dr Wiesława Adamczyka, autora książki „Kiedy Bóg Odwrócił wzrok”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę