Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jak rozpoznać i radzić sobie z lękiem?

Każdy z nas doświadczył sytuacji, w której nagle ogarnął go niepokój, strach i panika. Czasami dzieje się to bez wyraźnego powodu. Ale nasza podświadomość i tak wie, w czym tkwi podstęp. Psychologowie mogą pomóc ci poradzić sobie z lękiem, a nawet możesz skonsultować się z nimi online. Dowiedzmy się jednak, czym jest lęk, jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić. Zapytaliśmy ekspertów i podzieliliśmy się kilkoma przydatnymi informacjami.

Czym jest niepokój?

Lęk to szczególny stan osobowości, którego głównym przejawem jest ciągły niepokój. Jest to poczucie zbliżającego się niebezpieczeństwa, nerwowość, czujność i ciągły niepokój. Może to być oczekiwanie wyimaginowanego lub rzeczywistego niebezpieczeństwa. Tylko dana osoba wie, czego się boi. A jeśli nie możesz się zdecydować, powinieneś skontaktować się z psychologami online, na przykład na stronie Pleso.

Mechanizm adaptacji jest nieodłącznym elementem wszystkich zwierząt wyższych. Jeśli wytwarzana jest duża ilość hormonów stresu, organizm przygotowuje się do walki lub ucieczki. Dzikie zwierzęta nadal potrzebują tego mechanizmu, podobnie jak ludzie wiele lat temu. Jednak współczesny świat ochronił nas przed większością niebezpieczeństw, ale mechanizm adaptacji nie zniknął. Może to powodować zaburzenia, gdy spodziewamy się wyimaginowanego zagrożenia, a nie rzeczywistego, ale nie zmniejsza to dyskomfortu.

Możesz być przytłoczony zwykłymi życiowymi zmartwieniami. Możesz łatwo sobie z nimi poradzić, rozwiązując problemy i robiąc sobie przerwę od martwienia się. Istnieje jednak również lęk patologiczny. Oto jego objawy:

  • obsesyjne negatywne myśli;

  • „denerwowanie się” bez powodu;

  • silny niepokój;

  • chęć unikania tłumów i zgromadzeń ludzi;

  • pragnienie bycia samemu, jak w kokonie;

  • objawy astenii - osłabienie, zawroty głowy, niska wydajność, zaburzenia snu i zaburzenia pamięci;

  • bóle głowy, wysokie ciśnienie krwi, dreszcze i zaburzenia rytmu serca.

Czy doświadczyłeś tych objawów? W takim razie zastanówmy się, jak sobie z tym poradzić.

Jak radzić sobie z lękiem?

Jeśli Twój stan nie jest krytyczny, spróbuj poradzić sobie z lękiem na własną rękę. Oto zalecenia ekspertów dotyczące tego, co należy zrobić.

  • Przestrzeganie harmonogramu snu

Nie wyspałeś się, jesteś przepracowany, zdenerwowany, nie możesz zasnąć z powodu niepokojących myśli? Postaraj się wyeliminować wszystkie irytujące czynniki i dobrze wypocznij. Wygodna pościel i ubrania, wietrzenie pokoju, brak telewizji i gadżetów przed snem. Nie zaleca się również jedzenia w ciągu dwóch godzin i intensywnych ćwiczeń w ciągu trzech do czterech godzin. Zaparz sobie kojącą naturalną herbatę, weź ciepłą (nie gorącą) kąpiel lub prysznic i natychmiast wejdź pod kołdrę. Jeśli musisz wcześnie wstać, połóż się wcześniej spać. A w weekendy możesz dać sobie wolną rękę na relaks i sen.

  • Alternatywne działania

Jeśli masz siedzącą pracę i stale koncentrujesz się na komputerze (dokumenty, obliczenia itp.), przeplataj ją aktywnymi przerwami. Ciągła monotonna praca jest główną przyczyną stresu i niepokoju. W ciągu dnia idź na krótki spacer, na balkon, otwórz okno. Ogólnie rzecz biorąc, spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu i spaceruj. Jeśli atak paniki dopadnie Cię nagle, przerwij to, co właśnie robisz. Zrób sobie herbatę, wstań i przejdź się, wyjrzyj przez okno. Dobrze jest znaleźć hobby, któremu można poświęcić wystarczająco dużo czasu.

  • Uprawiaj sport

Nie musi być aktywny, ponieważ jest przeciwwskazany w przypadku ostrego lęku. Joga i medytacja to świetne sposoby na odwrócenie uwagi. Spróbuj i idź na trening z dobrym trenerem, a zobaczysz rezultat już po pierwszej wizycie. Możesz uprawiać spokojne sporty - pilates, rozciąganie itp. Nawet nie jogging na świeżym powietrzu, ale zwykłe spacery i przechadzki mogą pomóc. A jeśli jesteś w dobrej formie fizycznej, idź na zajęcia fitness lub siłownię. Jak mówi przysłowie, sport „wybija” z głowy wszystkie złe myśli.

Oderwij się od okoliczności, które Ci przeszkadzają, spójrz na problem z innej perspektywy, zastanów się, czy będzie Ci przeszkadzał za rok. Wszystkie trudności prędzej czy później się kończą i nie ma co na to czekać i cierpieć z powodu niepokoju. Skorzystaj z naszych porad, a złagodzisz swój stan.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę