Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

wtorek 27.07.2004

Gazeta Wyborcza - Już jesienią urzędowe sprawy załatwimy przez internet Gazeta Wyborcza - Czarny weekend nad wodą Gazeta Współczesna - Dopłaty bez kolejki

Gazeta Wyborcza - Już jesienią urzędowe sprawy załatwimy przez internet
Projekt "Cyfrowy Urząd" powoli staje się rzeczywistością. Urząd Marszałkowski podpisał trzyletnią umowę z TP SA. Już od września można będzie załatwiać urzędowe sprawy przez internet
- Pierwszym krokiem będzie zinformatyzowanie wszystkich podlaskich urzędów. Nie da się przez internet załatwiać spraw z instytucją, w której stoją maszyny do pisania - tłumaczy Cezary Ołdakowski, dyrektor departamentu polityki regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim.
Obecnie elektroniczny obieg informacji testowany jest w 12 jednostkach samorządowych, m.in. w urzędach miasta w Siemiatyczach, Ciechanowcu, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie i Augustowie. Niedługo dołączy do nich kolejnych 36 urzędów. Docelowo będzie to 150 instytucji - jednostek samorządowych województwa oraz placówek im podległych, jak np. szkoły czy szpitale.
- Drugi krok to stworzenie szerokopasmowej sieci łączącej te instytucje - mówi Ołdakowski. - Wtedy obywatel będzie mógł załatwić różne sprawy, nie odchodząc od domowego komputera. Wystarczy, że wejdzie na stronę internetową www.wrotapodlasia.pl.
więcej: Gazeta Wyborcza - Już jesienią urzędowe sprawy załatwimy przez internet

Gazeta Wyborcza - Czarny weekend nad wodą
To był najtragiczniejszy weekend w tym roku. W wodach województwa podlaskiego utopiły się trzy osoby. Od początku roku woda pochłonęła 14 ofiar, w samym lipcu siedem
Przyczyny utonięć od lat są podobne: alkohol i kąpiel w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych - rzekach, stawach i gliniankach. Wiele osób przecenia swoje siły albo ulega szokowi termicznemu po długim przebywaniu na słońcu.
- Najczęściej do utonięć dochodzi na kąpieliskach niestrzeżonych nad rzeką Bug (w okolicy Drohiczyna, Wólki i Mielnika), rzeką Narew, a także na Pojezierzu Augustowskim - wylicza mł. bryg. Dariusz Sadowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP. - W rzekach jest silny nurt, powstają zawirowania. I jak podkreślają nasi ratownicy, jest tam bardzo zróżnicowane dno, jednego dnia jest płytko, a następnego dnia bardzo głęboko.
Co roku wiele osób topi się także w gliniankach i wyrobiskach pożwirowych.
więcej: Gazeta Wyborcza - Czarny weekend nad wodą

Gazeta Współczesna - Dopłaty bez kolejki
Prawie 8 tys. podlaskich rolników nie ubiegało się o dopłaty bezpośrednie. Wczoraj, w ostatnim dniu składania wniosków, zgłosiło się zaledwie kilkanaście osób chcących otrzymać unijne pieniądze. Podlaskie znajduje się na drugim miejscu wśród województw o największym zainteresowaniu rolników tymi dopłatami.
Jak powiedział Jerzy Leszczyński, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ponad 500 zarejestrowanych w województwie podlaskim producentów rolnych zgłosiło się w lipcu do powiatowych biur w sprawie dopłat (ok. 0,6 proc. uprawnionych do ich otrzymania). Najwięcej wniosków, nawet kilka tysięcy dziennie, wpływało przed 15 czerwca. Początkowo miał to być bowiem ostateczny termin ubiegania się o pełną kwotę należnych środków. Później przedłużono go do 30 czerwca. Tym, którzy zgłaszali się w lipcu, pomniejszano należną kwotę o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.
– W województwie podlaskim 91 proc. uprawnionych rolników (tj. ponad 80 tys.) ubiegało się o dotacje – powiedział Jerzy Leszczyński. – Wskaźnik ten jest największy w Polsce, po województwie wielkopolskim. Na Podlasiu najwięcej wniosków złożyli rolnicy z powiatów: grajewskiego (98,2 proc.), kolneńskiego (96,4 proc.), zambrowskiego (94,9 proc.) i augustowskiego (94,5 proc.). Najmniej natomiast z hajnowskiego (83,2 proc.).
więcej: Gazeta Współczesna - Dopłaty bez kolejki

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę