Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@

Via Baltica będzie nasza?

Główne zdjęcie
Wacław Jastrzębski - Scott Wilson

Pracownicy firmy Scott Wilson mają przekazać dziś Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opracowanie pt. „Strategia rozwoju I Pan-Europejskiego Korytarza Transportowego”. Dokument, którego powstania zażądała od Polski Rada Europy, ma być podstawą do ostatecznego wyboru trasy, która przez północno-wschodnią część Polski będzie przebiegała tzw. Via Baltica. W projekcie dokumentu, przedstawianego podczas odbywających sie na przełomie maja i czerwca konsultacji społecznych, opracowujący go eksperci firmy Scott Wilson jako najlepszy wskazali tzw. „Wariant nr 42” prowadzący z Budziska do Suwałk, Ełku, Szczuczyna, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Warszawy. Jak napisano, Via Baltica poprowadzona tą trasa „zapewnia obsługę podstawowych relacji międzynarodowych i docelowych do Polski”.

Teoretycznie wskazanie najlepszej trasy mogło ulec zmianie po przeprowadzeniu konsultacji, ale jak podkreślali wówczas przedstawiciele Scott Wilson „jest mało prawdopodobne, aby podczas konsultacji pojawiły się nowe argumentu, o których byśmy nie wiedzieli i ich nie uwzględniali w badaniach.”
Przypomnijmy, Scott Wilson analizy odnośnie przebiegu trasy opracowywał przez ponad dwa lata. Warianty przebiegu trasy poddawano ocenie od wieloma względami: ruchowo-sieciowym, ekonomicznym, społecznym i środowiskowym.  „Zdaniem zespołu autorskiego wszystkie przeprowadzone analizy wskazują, że najbardziej optymalnym przebiegiem trasy I-go drogowego korytarza transportowego jest korytarz poprowadzony wg wariantu 42” – brzmi jedno z ostatnich zdań dokumentu.
Znalazł się tu także plan, co trzeba zrobić, aby faktycznie Via Baltica przebiegała przez Łomżę. „Do roku 2012 można wybudować odcinek trasy od Warszawy do Ostrowii Mazowieckiej. W latach 2008-2010 należy przeprowadzić uzgodnienia zmiany przebiegu trasy korytarza z Unią Europejską i podjąć stosowne decyzje na szczeblu rządowym. W latach 2010-2012 należy wprowadzić nowe odcinki tras do planów zagospodarowania przestrzennego i rozpocząć prace projektowe nad nowymi odcinkami. Przyjmując, że prace te zajmą (wraz z uzgodnieniami) ok. 4 lat w roku 2016 można będzie rozpocząć budowę tych odcinków i zakończyć inwestycję do roku 2018. Odcinki już uwzględnione w planach (Łomża – Szczuczyn i Suwałki Budzisko) powinny zostać zrealizowane do roku 2016.

Dokument, który dziś ma trafić do GDDKiA następnie zostanie przekazany do rządu, i to właśnie rząd  - zgodnie z planem - jesienią tego roku ma ostatecznie zdecydować, którędy będzie przebiegała Via Baltica.    

Oto proponowany przez Scott Wilson harmonogram budowy Via Baltica w wariancie nr 42
· Drewnica-Radzymin (14 km) – Zdecydowano o wyborze preferowanego wariantu w nowym orytarzu, planowane złożenie wniosku o decyzję środowiskową pod koniec 2007 roku. Przewidywany termin oddania do użytku maj 2012 (wg jw.).

· Radzymin-Wyszków (17 km) – w budowie, przewidywany termin oddania do użytku styczeń 2009 (wg jak wyżej)).

· Obwodnica Wyszkowa (13 km) – w budowie, przewidywany termin oddania do użytku lipiec 2008 (wg jak wyżej)

· Odcinek Wyszków-Ostrów Maz. (początek obwodnicy) - Obecnie są w przygotowaniu materiały do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Planowany termin złożenia wniosku do Wojewody Mazowieckiego o wydanie decyzji środowiskowej – 07.2007r. Zakładany termin uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – 11.2007r. Przewidywany termin oddania do użytku maj 2012.

· Ostrów Maz.-Łomża (początek obwodnicy) (38 km) – fragment trasy wymagający wprowadzenia do planów. Przewidywany czas trwania prac planistyczno-projektowych 8 lat. Przewidywany termin oddania trasy 2018.

· Obwodnica Łomży (21 km) – realizowane STE. Przewidywany termin oddania 2013.

· Łomża (koniec obwodnicy) – Stawiski (początek obwodnicy) (9 km) - odcinek uwzględniony jako droga ekspresowa w planach. Przewidywany termin oddania trasy 2016.

· Obwodnica Stawisk (6 km) - ukończone STE. Przewidywany termin oddania 2014.

· Stawiska (koniec obwodnicy) – Szczuczyn (początek obwodnicy) (17 km) - odcinek uwzględniony jako droga ekspresowa w planach. Przewidywany termin oddania trasy 2016.

· Obwodnica Szczuczyna (6 km) - ukończone STE. Przewidywany termin oddania 2014.

· Szczuczyn – Ełk (26 km) – fragment trasy wymagający wprowadzenia do planów. Przewidywany czas trwania prac planistyczno-projektowych 8 lat. Przewidywany termin oddania trasy 2018.

· Obwodnica Ełku (5 km) - Przewidywany termin oddania 2010.

· Ełk (koniec obwodnicy) – Kalinowo (18 km) – odcinek uwzględniony jako droga ekspresowa w planach. Przewidywany termin oddania trasy 2016.

· Kalinowo-Suwałki (początek obwodnicy) (33 km)- fragment trasy wymagający wprowadzenia do planów. Przewidywany czas trwania prac planistyczno-projektowych 8 lat. Przewidywany termin oddania trasy 2018.

· Obwodnica Suwałk (12 km) - Planowany przetarg na Projekt Budowlany i Wykonawczy na I kw 2008. Przewidywany termin oddania do użytku rok 2013.

· Suwałki (koniec obwodnicy) – Budzisko (21 km) - Przewidywany termin oddania do użytku 2015
Opierając się na harmonogramach oddania do użytku poszczególnych odcinków cała trasa może zostać do użytku w roku 2018.

Możliwości przyspieszenia

Krytyczne dla tego wariantu są odcinki Ostrów Maz.-Łomża, Szczuczyn – Ełk i Kalinowo-Suwałki. Biorąc pod uwagę uchwały samorządów lokalnych popierających analizowane przebiegi można liczyć na przyspieszenie procedur planistycznych, skrócenie procesu do 6 lat plus 2 sezony budowlane i oddanie całej trasy w roku 2016.
Możliwość przyspieszenia stwarza też wykorzystanie przepisów Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych Wg dotychczasowych doświadczeń stosowanie przepisów ustawy pozwala na przyspieszenie prac o 0,5-1 rok.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę