Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 837

Herb Łomży na sztandarze Żelaznej Dywizji

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka ma swój sztandar. Tworzona od ubiegłego roku Żelazna Dywizja siedzibę dowództwa ma w Siedlcach, ale na jej sztandarze, obok herbu tego miasta, jest także herb Łomży. To nawiązanie do 18. Dywizji Piechoty, której dowództwo stacjonowało w Łomży, a tradycje dziedziczy nowa dywizja. W Łomży będzie także stacjonował wchodzący w skład Żelaznej Dywizji 18 Pułk Logistyczny. Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej już dziś zaprasza na uroczysty apel z okazji rozpoczęcia formowania i funkcjonowania 18. Pułku Logistycznego w Łomży. W najbliższy wtorek, 17. września 2019 roku, w mieście ma odbyć się największa od lat impreza wojskowa, podczas której będzie uroczyste odczytanie rozkazu o sformowaniu pułku oraz powitanie jego dowódcy.

- Sztandar wojskowy to symbol wierności, honoru i męstwa – mówił Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, który w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. W sobotę, podczas uroczystości w Siedlcach (gdzie znajduje się dowództwo Żelaznej Dywizji), minister wręczył jej sztandar dowódcy jednostki generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu. 
- Od dziś żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej są połączeni tym chwalebnym znakiem. Sztandar wojskowy jest symbolem wierności, honoru i męstwa. Sztandar wyróżnia żołnierzy. Jestem przekonany, że żołnierze 18. Dywizji, zasługują na miano tych obrońców Ojczyzny, którzy tak jak w 1920 roku żołnierze 18. Dywizji Piechoty, Żelaznej Dywizji wyróżniali się męstwem broniąc naszej Ojczyzny - mówił podczas uroczystości minister. 

Generał zaprasza 
Jak poinformowano, sztandar 18. Dywizji Zmechanizowanej ufundowała społeczność Siedlec oraz społeczność Łomży. Nowa dywizja dziedziczy tradycje dawnej 18 Dywizji Piechoty, której dowództwo stacjonowało w Łomży. W naszym mieście, na bazie Warsztatów Technicznych, powstanie, wchodzący w skład Żelaznej Dywizji, 18 Pułk Logistyczny. Pułk ma składać się z trzech batalionów: remontowego, transportowego i zabezpieczenia. W sumie służyć i pracować w nim ma około 650 żołnierzy i pracowników cywilnych. Datą rozpoczęcia jego formowania i funkcjonowania będzie 17. września 2019 roku, czyli dzień 80. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę, walczącą z Niemcami, w 1939 roku. Tego dnia w południe, na Starym Rynku, zostanie zorganizowana wielka uroczystość wojskowa. Do miasta przybyć mają przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. Będzie uroczyste odczytanie rozkazu/Decyzji o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego oraz powitanie dowódcy 18. Pułku Logistycznego w Łomży. Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, generał dywizji Jarosław Gromadziński, zaprasza na uroczysty apel z okazji rozpoczęcia formowania i funkcjonowania 18. Pułku Logistycznego w Łomży wszystkich mieszkańców miasta i okolicy. 

Odpowiedź na zagrożenia
W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, oraz pułki: logistyczny, który formowany będzie w Łomży, ale także artylerii, przeciwlotniczy, inżynieryjny i batalion rozpoznawczy. Formowanie Dywizji jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. To reakcja na ekspansywną i agresywną politykę Rosji, m.in. odpowiedź na aneksję Krymu, militarne zaangażowanie i działania hybrydowe na wschodzie Ukrainy. Zgodnie z opracowanym przez Sztab Generalny Wojska Polskiego harmonogramem 18 Dywizja ma osiągnąć gotowość bojową w I połowie 2021 r. Jednostki wsparcia i zabezpieczenia, w tym pułk logistyczny w Łomży, są tworzone w III etapie i proces ten będzie zakończony do 2026 r. Całkowity koszt utworzenia dywizji oszacowano na 27 mld zł w perspektywie 10 lat.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę