Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 stycznia 2025 napisz DONOS@

Na liście dobrych szpitali

Główne zdjęcie
fragment raportu „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”

W Polsce dochodzi do ok. 40 tys. poronień rocznie, ok. 27% rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku (głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa), 10% par, które straciły nienarodzone dziecko, przeżywa kryzys, a w konsekwencji – rozstaje się, 30% kobiet, które doświadczyły poronienia, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego, a 7% kobiet z nieleczoną depresją po poronieniu podejmuje krok targnięcia się na własne życie – alarmuje Fundacja Przetrwać Cierpienie i przedstawia raport „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”. To lista tylko dobrych szpitali. Jest na niej m.in. szpital z Łomży, choć znacznie lepiej ocenione zostały szpitale z Kolna i Grajewa.

Raport powstała jako podsumowanie kampanii „Ja też jestem dzieckiem”.
- Kampania ma zwrócić uwagę na to, że służby medyczne pozwalając rodzicom na pochowanie płodu lub dziecka, które zmarło przy porodzie mogą znacznie zmniejszyć skalę przeżywanej przez nich traumy – mówi Małgorzata Ostrowska-Czaja, prezes Fundacji Przetrwać Cierpienie . - Kampania porusza kontrowersyjny i bardzo bolesny temat utraty dziecka podczas ciąży, który dotyka rocznie ponad 40 000 rodzin w Polsce. Jej celem jest przekazanie wszystkim oddziałom położniczym, ginekologicznym oraz patologii ciąży w Polsce materiałów informacyjnych dla rodziców, w których zawarte będą informacje o prawach, jakie im przysługują po stracie dziecka, oraz dla personelu medycznego – jak zachować się wobec rodziców, którzy dowiadują się o śmierci swojego dziecka. 

Raport „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki” podsumowuje aktywność szpitali w dwóch kategoriach: „Opieka po utracie dziecka” – rodzice oceniali zachowanie personelu medycznego wobec rodziców po stracie dziecka – czy personel otoczył opieką rodziców, zaproponował psychologa, czy rodzice doświadczyli wsparcia ze strony placówki oraz „Informacje przekazane” – czy przekazano rodzicom informacje o przysługujących im prawach po stracie dziecka. Raport prezentuje listę 316 szpitali spośród 421, które mają oddział położniczy. 
- Raport jest rezultatem maili i informacji udzielanych drogą telefoniczną przez rodziców po stracie dziecka, którzy ronili w poszczególnych szpitalach – podaje  Małgorzata Ostrowska-Czaja. - Przedstawione są w nim tylko dobre szpitale (w obu kategoriach zaokrąglony wynik wynosił minimum 30%). Każdy z poniższych szpitali posiada ponad 100 ocen rodziców. 

W załączniku prezentujemy fragment raportu dotyczący województwa podlaskiego


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę