Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 14 stycznia 2025 napisz DONOS@

Z Nowogrodu na Wawel – c.d.

Ewa Chętnik-Donatowicz

W roku 1947 w Krakowie odbył się zjazd Rady Naukowej Biura Studiów Osadniczo-Przesiedleńczych. Adam Chętnik – ówczesny docent Uniwersytetu Poznańskiego wygłosił referat o roli etnografii w związku z zasiedleniem Mazowsza Pruskiego.
Autor pisze o kulturze plemienno – polskiej i słowiańskiej, której źródła są widoczne na całym starym Mazowszu, od Płocka po Ostrołękę, Ostrów, Łomżę, po okolice Wizny. Na Kurpiach, szczególnie nad środkową Narwią i nad dolnym Bugiem w Puszczy Białej, gdzie obszar zamknięty był gęstymi borami, są ostoje żywej kultury ludowej.
Podczas minionej wojny Niemcy przyłączyli ziemie nadnarwiańskie wraz z Kurpiowszczyzną do Prus Wschodnich, tworząc tzw. „Nowe Prusy”. Przed I wojną światową naczelnikami powiatów i straży ziemskiej w łomżyńskiej guberni byli Niemcy. Niemcami byli generałowie w wojsku rosyjskim. Przed I wojną światową niemieccy kartografowie urządzali pomiary terenowe na pograniczu rzekomo dla wspólnych celów gospodarczych, a przed II wojną światową filmowali Ostrołękę, jakoby jedynie w celu produkcji filmu pod tytułem „Rok 1831”.
Moje refleksje dotyczą ewentualnych zagrożeń, w wyniku których wpływy obcych wzorów kulturowych, dialektów, zwyczajów mogą ulec przemieszaniu z kulturą zachodu – która preferuje wzorce konsumpcyjne. Dziś problematyka ujęta w cytowanym referacie jest bardzo bliska naszym sercom i przekonaniom. Rola etnografii w walce o polskość to pojęcie złożone, które obejmuje ochronę wszelkich przejawów kultury ludowej – materialnej i duchowej.
Musimy być czujni i wrażliwi na postawy i działania z zewnątrz – wszak w związku z wejściem do kulturowo zjednoczonej Europy, kultura tradycyjna chłopska i chrześcijańska – kurpiowska i polska, była i będzie nadal kształtować naszą świadomość regionalną, a poczucie więzi z Ziemią Rodzinną nabierze szczególnego znaczenia.
Na aspekty „Swojszczyzny” 56 lat temu zwrócił uwagę Adam Chętnik w referacie wygłoszonym 12 grudnia 1947 r. w Krakowie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę