Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 767

Czas matur

Blisko 1100 osób w Łomży w piątek o godzinie 9.00 rozpocznie zdawanie egzaminu dojrzałości. Maturalny maraton, który zaczyna się od pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, potrwa trzy tygodnie. Każdy z absolwentów liceów ogólnokształcących i techników w tym czasie musi przystąpić do trzech takich egzaminów: także z języka obcego i z matematyki, oraz do co najmniej jednego, a maksymalnie sześciu, pisemnych egzaminów z przedmiotów do wyboru na poziomie rozszerzonym. Do tego dochodzą egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Aby uzyskać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, ale lepszy wynik pozwala na dostanie się na lepsze studia. Dlatego, obok tegorocznych absolwentów, do niektórych maturalnych egzaminów zasiądą też ci którzy chcą poprawić swoje wyniki. W tym roku ma ich być 329.

Egzamin maturalny na trenie Łomży i całego województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego   przeprowadza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. W 168 szkołach województwa podlaskiego przystąpi do niego 11 427 zdających, w tym 549 zdających egzamin w „starej” formule.
W Łomży egzaminy maturalne odbędą się w 21 szkołach średnich. W sumie przystąpić do nich ma 1420 osób, przy czym dla 1091 będzie to pierwsze podejście do matury. Wszyscy muszą przystąpić do egzaminów z języka polskiego i matematyki. W przypadku języka obcego zdecydowana większość - 1036 osób wybrało język angielski, 38 niemiecki, a 12 rosyjski. 
Z danych prezentowanych przez OKE w Łomży wynika, że w województwie podlaskim co trzeci z maturzystów wybrał absolutne minimum, czyli jeden dodatkowy przedmiot. Dwa lub trzy dodatkowe przedmioty będzie zdawało blisko 5 tysięcy maturzystów, a reszta podeszła dużo bardziej ambitnie. 320 absolwentów zapisało się na cztery dodatkowe egzaminy, 29 na pięć, a jedna osoba na maksymalne sześć dodatkowych.
Najczęściej wybieranym przedmiotem „z rozszerzenia” jest język angielski - 4434 osób, a później: matematyka – 2454, geografia – 2330, język polski – 1689, biologia – 1680 i chemia – 1035.

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na rozszerzonym - 180 minut. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9 i 14. 
W piątek, w pierwszym dniu matur, po południu przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja, ustane egzaminy zakończą się dwa dni później. Wyniki matur ogłoszone zostaną 3 lipca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, będzie miał prawo do poprawki pod koniec sierpnia, a ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, będzie mógł je poprawiać dopiero za rok.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę