Mata grzewcza
Mata grzewcza do niezbędny element elektrycznego systemu ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie grzewcze gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu i jest coraz chętnie wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Sprawdź, co warto wiedzieć o matach grzewczych i jak wybrać odpowiednie produkty.
Mata grzewcza do ogrzewania podłogowego – co to jest i jak działa?
Mata grzewcza to cienki, elastyczny system elektryczny montowany bezpośrednio na jastrychu lub dodatkowej izolacji cieplnej. Jest on ważnym elementem wydajnego systemu ogrzewania podłogowego.
We wnętrzu maty znajdują się przewody grzewcze, które podczas pracy emitują ciepło. Mata grzewcza może być stosowana zarówno jako główne źródło ogrzewania – wtedy poprawia komfort cieplny całego pomieszczenia, jak i w roli dodatkowego systemu dający efekt ciepłej podłogi.
W praktyce mata grzewcza działa na zasadzie zamiany energii elektrycznej na energię cieplną. Po włączeniu prądu przewody zaczynają się nagrzewać, emitując ciepło, które nagrzewa równomiernie całą powierzchnię podłogi (sama mata nagrzewa się punktowo po przewodzie, a otaczająca zaprawa oraz ceramika rozprowadza to ciepło równomiernie). To sprawia, że temperatura w pomieszczeniu wzrasta w sposób stały i komfortowy. Ciepła podłoga szybko staje się idealnym rozwiązaniem dla domów, gdzie liczy się zarówno efektywność ogrzewania, jak i wygoda użytkowania.
Jak dobrać parametry maty grzewczej?
Dobór odpowiednich parametrów maty grzewczej zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak:
-
Moc grzewcza – najważniejszy parametr, który należy dostosować do wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. W przypadku łazienek i kuchni zaleca się wartości mocy, 150 W/ m²
-
Wielkość pomieszczenia – przed zakupem maty należy dokładnie zmierzyć powierzchnię podłogi, na której będzie instalowana. Ważne jest, aby mata pokryła możliwie jak największą część powierzchni, z uwzględnieniem obszarów, w których nie jest wymagane ogrzewanie lub jego instalacja nie jest dopuszczona.
-
Rodzaj podłogi – maty grzewcze należy montować pod odpowiednimi okładzinami wierzchnimi. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana okładzina jest odpowiednia do montażu nad matą grzewczą. Najczęściej stosowanymi okładzinami są: płytki ceramiczne lub kamienne, gresy i spieki kwarcowe/ceramiczne, aby zapewnić optymalną wydajność ogrzewania.
Dobrze dobrana mata grzewcza z okładziną wierzchnią nie tylko podniesie komfort cieplny, ale również zwiększy efektywność energetyczną systemu.
Wytrzymałość mat grzewczych
Maty grzewcze cechują się wysoką wytrzymałością oraz trwałością, co czyni je rozwiązaniem na lata. Zastosowane w nich przewody grzewcze wielosplotowe niwelują w dużym stopniu możliwość uszkodzenia maty podczas jej użytkowania. Izolacja zewnętrzna z powłoki teflonowej zwiększa odporność na wysokie temperatury (m.in. przy punktowych przegrzaniach).
Mata grzewcza – prawidłowy montaż
Montaż mat grzewczych jest stosunkowo prosty i można go przeprowadzić samodzielnie, o ile posiadamy podstawową wiedzę techniczną. Warto Jednak samo podpięcie do instalacji elektrycznej musi wykonać elektryk, aby mieć pewność, że instalacja została wykonana zgodnie z normami bezpieczeństwa.
Siatka samoprzelepna z włókna szklanego, na której jest osadzony przewód/kabel grzejny znacznie ułatwia oraz usprawnia montaż maty.
Najważniejsze kroki w montażu mat grzewczych obejmują:
-
Przygotowanie podłoża – podłoga musi być czysta, sucha i równa.
-
Rozwinięcie maty – matę należy montować zgodnie z instrukcją, w miejscach do tego dopuszczonych.
-
Zabezpieczenie i pokrycie maty – po prawidłowym ułożeniu, matę można przykryć warstwą zaprawy klejowej lub samopoziomującą, a następnie przystąpić do układania wybranego materiału wykończeniowego.
-
Podłączenie do termostatu – mata grzewcza musi być podłączona do termostatu wyposażonego w zewnętrzny czujnik temperatury podłogi, który umożliwia regulację temperatury oraz zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.
tekst płatny