Pacjenci powinni przygotować się na zmiany - jest nowa lista leków refundowanych
Od środy (16.11) obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jest na niej prawie 3,5 tysiąca produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Za refundację płaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze składek ubezpieczonych. Tradycyjnie część leków staniała, jednak większość ma nowe wyższe ceny. Drożeją np. niektóre leki przeciwbólowe oraz stosowane w chorobach przewlekłych, jak astma czy padaczka. W białostockich aptekach tej zmiany na razie nie widać - twierdzą kupujący.
W wykazach refundacyjnych znalazły się nowe specyfiki, m.in. stosowane przy endometriozie, w nietrzymaniu moczu, przepisywane w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapalaniu stawów czy przy raku piersi.
"Od nowego roku zmiany cen leków mogą być jednak bardzo wyraźne" - uważa prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku Wacław Korzeniowski. Ma obowiązywać nowa ustawa refundacyjna.
Upusty oferowane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie i apteki będą zakazane, żadnego leku refundowanego nie będzie można sprzedać taniej niż ustali to resort zdrowia z producentem. Na dodatek leki na dane schorzenie - te droższe jak i ich tańsze odpowiedniki - znajdą się w jednej grupie terapeutycznej. A to od tych tańszych wyliczana będzie kwota refundacji przez NFZ. Jeśli pacjent będzie chciał albo musiał przyjmować inny lek, dopłaci różnicę z własnej kieszeni.