Polska będzie bronić kwoty mlecznej
Polska będzie broniła kwoty mlecznej - zapewnił minister rolnictwa Marek Sawicki podczas IX Forum Polska Spółdzielczość Mleczarska, które rozpoczęło się 29.09 w Augustowie. Unia Europejska planuje zastąpić kwoty - kontraktowaniem, co według polskiego rządu ryzykownym rozwiązaniem mogącym doprowadzić do problemów z nadprodukcją mleka w całej Unii.
Polska kwota mleczna to blisko 10 miliardów kilogramów mleka, co w pełni zadowala krajowych producentów, ponieważ zapewnia im zbyt a nawet umożliwia zwiększenie produkcji. Unia Europejska chce jednak zastąpić kwoty kontraktowaniem, czego obawia się Polska. Rozwiązanie to, jak mówi minister Marek Sawicki, niesie ze sobą zbyt duże ryzyko. "To może doprowadzić do sytuacji, ze w krótkim okresie czasu na rynku europejskim pojawią się duże nadwyżki mleka" – tłumaczy. "Gdybyśmy byli pewni, ze rynek światowy jest na tyle chłonny, że każdą ilość produkcji z rynku europejskiego jest w stanie wchłonąć, wtedy możemy otwierać się na produkcję bez kwotowania" - dodaje.
Dlatego Polska i Portugalia zdecydowanie optują za pozostawieniem kwot mlecznych. "Mam nadzieję, ze rezolucja parlamentu europejskiego, która wzywa KE do tego, by nie podejmowała decyzji w chwili obecnej a dokonała analizy rynku za rok 2012 będzie uszanowana, do czego jako prezydencja będziemy mocno nakłaniali. Tym bardziej, ze czas na przygotowanie rozwiązań mamy" - podkreśla minister. Kwoty mleczne obowiązywały będą do pierwszego kwartału 2015 roku.
Branża mleczarska to ważna część sektora rolno-spożywczego w Polsce. Zaś jej liderem są producenci z Podlasia. W czwartek w Augustowie ogłoszone zostały wyniki ogólnopolskim rankingu spółdzielni mleczarskich, a jego niekwestionowanym zwycięzcą okazała się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy.