Cietrzewiom i kraskom grozi wyginięcie
Co dwa lata z krajobrazu województwa podlaskiego znika jeden gatunek ptaka. Mamy już tylko kilka par kraski, całkowite wyginięcie grozi też cietrzewiowi. W całej Polsce zostało ich nieco ponad tysiąc. W Białowieży naukowcy z Europy zastanawiają się, jak ratować cietrzewie. Roman Kalski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków mówi, że kiedyś ptaki te były wszędzie. Dziś znamy je tylko z książek, dlatego trzeba zrobić wszystko, by ratować cietrzewie.
Bezpieczne gospodarstwo rolne w gminie Grajewo
Samobieżną kosiarkę - traktorek otrzymali Regina i Jan Zawadzcy z Ciemnoszyj (gm.Grajewo) za zajęcie IV miejsca w konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Symboliczne przekazanie nagrody odbędzie się 9. października podczas Targów FARMA w Poznaniu. Kosiarka jest jednak tak duża, że fundator nagrody dostarczył ją wcześniej do gospodarstwa państwa Zawadzkich. Sprzęt został od razu wypróbowany.
Nie wiadomo czy dziecko urodziło się żywe
Sekcja zwłok noworodka niczego nie wyjaśniła - mówi prokurator rejonowy w Kolnie, Dariusz Dziemianko. Badania miały rozstrzygnąć czy dziecko, którego ciało zakopane w stodole na jednej z posesji w Charubinie koło Turośli, w sierpniu znaleźli policjanci - urodziło się żywe.
Łomża: odnowiono groby na zabytkowym cmentarzu
Kilkanaście zabytkowych, kamiennych nagrobków oraz metalowych i żeliwnych ogrodzeń i krzyży odnowiono w tym roku na łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika. Pieniądze na ten cel pochodzą z kwesty, którą już od lat przed bramami nekropolii organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Większość prac przeprowadza się właśnie przed 1. listopada, aby ofiarodawcy podczas kolejnej kwesty widzieli efekty swojej hojności.
Specjalny zespół policji wyjaśni sprawę pobicia Czeczenek w Łomży
Specjalny zespół policji będzie wyjaśniał sprawę pobicia Czeczenek w Łomży Taką decyzję podjął Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku - inspektor Igor Parfieniuk. W ubiegłym tygodniu nieznany sprawca napadł na dwie Czeczenki idące ulicą Łomży. Pobił kobiety i wykrzykiwał pod ich adresem rasistowskie hasła. "Policjanci podkreślają, że cudzoziemcy nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców regionu" - mówi inspektor Igor Parfieniuk. "Od początku roku w województwie podlaskim odnotowano 18,5 tys. przestępstw. Sprawcami lub ofiarami 11 z nich była ludność Czeczeńska. Siedem z nich miało miejsce w Białymstoku, 4 w Łomży" - dodał.
Pracownicy łomżyńskiego Browaru zapowiadają strajk
Niedotrzymanie obietnicy podwyżki zarzucają dyrekcji pracownicy łomżyńskiego Browaru i nie wykluczają strajku. Oba działające w firmie związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Dyrektor generalna obiecała podwyżki pracownikom w maju, gdy obejmowała stanowisko. Jednak rozmowy w tej sprawie nie przyniosły efektu. "Kierownictwo firmy odrzuciło też propozycję powołania mediatora" - informuje szef łomżyńskiego oddziału "Solidarności", Henryk Piekarski. Jak mówi pojawiły się również obawy o utratę pracy protestujących. "Podejmowane są również różne próby nacisku na związki zawodowe i załogę" - dodaje Piekarski.
Zmiany w egzaminach po podstawówce i gimnazjum
Obowiązkowa matematyka i wybór aż z sześciu przedmiotów dodatkowych na maturze - to nie jedyne zmiany przygotowywane w egzaminach zewnętrznych. W najbliższym czasie nowe zasady zaczną obowiązywać także uczniów kończących podstawówki i gimnazja. Dotyczą one przede wszystkim języków obcych - mówi p.o. dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, Waldemar Kurpiewski. "Uczeń po zakończeniu szkoły podstawowej będzie pisał sprawdzian także z języka obcego. W gimnazjum także z języka obcego, ale będzie on na dwóch poziomach - na poziomie podstawowym dla osób, które po raz pierwszy w gimnazjum dopiero zaczynają się tego języka uczyć, i na poziomie rozszerzonym - dla osób, które już wcześniej danego języka obcego się uczyły" - mówi p.o. dyrektora.
Łomża: nie wiadomo, kiedy Jerzy W. rozpocznie odbywanie kary
Wciąż nie wiadomo, kiedy skazany na 3 lata więzienia łomżyński biznesmen Jerzy W. rozpocznie odbywanie kary. Sąd Rejonowy w Dębicy, który miał o tym dziś (24.09) zadecydować, bezterminowo odroczył posiedzenie w tej sprawie. Jerzy W. został skazany w 2006 roku prawomocnym wyrokiem za handel wyłudzonymi towarami w jednej ze swoich firm. Do tej pory nie rozpoczął odbywania kary. Sąd Rejonowy w Dębicy, trzykrotnie już odraczał mu jej wykonanie ze względu na stan zdrowia.
104 urodziny najstarszego żołnierza 33. Pułku Piechoty spod Łomży
104 lata kończy dziś najstarszy żołnierz 33. Pułku Piechoty - Stanisław Dardziński. Od urodzenia mieszka w podłomżyńskich Nowych Kupiskach. Opuścił rodzinną wieś tylko dwukrotnie - po raz pierwszy, gdy pod koniec lat 20. przez dwa lata służył w wojsku, a po raz drugi, gdy podczas II wojny światowej na niemal 6 lat trafił do niemieckiej niewoli.
Szpital Wojewódzki w Łomży ogranicza liczbę pacjentów
Łomżyński szpital ograniczania przyjmowanie pacjentów. Wszystkiemu winny jest Narodowy Fundusz Zdrowia, który nie płaci za tzw. nadwykonania - powiedział zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Jan Bajno. Według wyliczeń zastępcy łomżyńskiego szpitala, NFZ powinien przekazać placówce 4,5 mln zł. Brak tej sumy szpital musi rekompensować ograniczeniami w przyjęciach pacjentów. Przyjmowani będą głównie ci, których życie jest zagrożone. Pozostałe zabiegi będą przełożone na późniejsze terminy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za nadwykonania, bo nie ma na to pieniędzy.
Samorządowcy o Naturze 2000
Przedstawiciele podlaskich samorządów chcą, by sejmik wojewódzki zajął zdecydowane stanowisko w sprawie obszarów chronionych Natura 2000. Na ten temat dyskutowano na dzisiejszej sesji. Natura 2000 w niedługim czasie ma zajmować około 43 procent Podlasia, podczas gdy w kraju zajmuje obszar około 15 procent.
Próbny spis rolny w gminie Rutki
Przez pierwszy tydzień można było to zrobić osobiście przez internet, od dziś (21.09) rolników w gminie Rutki odwiedzają rachmistrzowie spisowi. W przyszłym roku w całej Polsce zostanie przeprowadzony powszechny spis rolny. Rutki wraz z trzema innymi gminami z różnych rejonów Polski zostały wybrane do spisu próbnego.
Nowi radni w gminach Szepietowo i Śniadowo
Szepietowo i Śniadowo mają nowych radnych. Mieszkańcy gminy Szepietowo wybrali Witolda Dawidowskiego, nowym radnym gminy Śniadowo został Kazimierz Głębocki.
Łomża: Tablica poświęcona tym, którzy trafili na Sybir
Sybirakom Kraski i Konarzyc, ofiarom deportacji w latach 1940- 1941 poświęcono tablicę, która odsłonięta została dziś (20.09) w łomżyńskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bo właśnie w sąsiedztwie dzisiejszej świątyni mieścił się wówczas punkt ewidencyjny, gdzie musieli meldować się mieszkańcy podłomżyńskich miejscowości, wywożeni w głąb Związku Sowieckiego. Wrócił co trzeci deportowany, chociaż niektórym, jak wspominający te wydarzenia Leon Wagner, powrót zajął ponad 6 lat.
Pijany kierowca z Zambrowa idzie do aresztu
Młody mieszkaniec Zambrowa, który w sobotę urządził pijacki rajd ulicami miasta idzie do aresztu. Tak postanowił Sąd w Zambrowie. Nie przychylił się jednak do wniosku prokuratury by były to dwa miesiące aresztu, a skrócił ten czas do miesiąca.
Kolneński Bison Bial będzie sprzedany
Kolneńska filia białostockiego Bison Bialu idzie na sprzedaż! Taką decyzję podjęło walne zgromadzenie akcjonariuszy Bisona. Borykająca się z długami i spadkiem liczby zamówień firma, od dawna chce pozbyć się filii w Bielsku Podlaskim i Kolnie. Kryzys utrudnił te plany.
Łomża: 50 osób oskarżonych o przestępstwa narkotykowe
W największych sprawach narkotykowych łomżyńska prokuratura okręgowa oskarżyła w tym roku ponad 50 osób. Pierwsze, zakończone już postępowanie zakończyło się aktem oskarżenia dla 11 osób, zaś 7 kolejnych poddało się dobrowolnie karze.
Nowy sposób oceniania szkół - edukacyjna wartość dodana
Wyniki egzaminów przeprowadzanych na zakończenie nauki w szkołach, to informacje nie tylko o uczniach, ale także o placówkach, w których się kształcą. Pozwalają one sprawdzić o ile powiększyła się wiedza i umiejętności ucznia. "Temu właśnie służy pojęcie edukacyjnej wartości dodanej" - mówił dziś (7.09) w Łomży przewodniczący ogólnopolskiego zespołu zajmującego się takim pomiarem, prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr Roman Dolata.
Sąd administracyjny w Białymstoku przyznał rację Wojnarowskim
Białostocki sąd przyznał rację małżeństwu Wojnarowskich z Łomży. Uznał, że rodziny, w których jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko są w trudniejszej sytuacji materialnej. Dlatego też zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy ustawa o świadczeniach rodzinnych jest zgodna z konstytucją. Przewiduje ona, że zasiłek rodzinny przyznawany jest tylko wtedy, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 583 zł na osobę - niezależnie od tego ile chorych osób jest w rodzinie. Wojnarowscy mają dwoje niepełnosprawnych dzieci i uważają, że ten zapis jest krzywdzący.
Komenda Główna winna policjantom z podlaskiego 5 mln złotych
Policjanci z województwa podlaskiego nie otrzymali około 5 mln złotych należności, które przysługują im poza wynagrodzeniem za służbę. Zaległości dotyczą tylko tego roku. Nie wypłacono ich z powodu braku pieniędzy, które powinny wpłynąć z Komendy Głównej Policji.