Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wyjątkowa Walizka dla młodszych i starszych

Już w najbliższą środę rozpocznie się 36 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Impreza potrwa cztery dni, obejmując 12 spektakli konkursowych oraz szereg imprez towarzyszących. Będą wśród nich spektakle plenerowe, między innymi znanego już w Łomży krakowskiego Teatru KTO oraz ukraińskiego Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia oraz wystawa teatralnych plakatów Przemysława Karwowskiego. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach, planując na 1 czerwca aż dwa przedstawienia plenerowe dla najmłodszych widzów.

36 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka odbywa się pod hasłem „Teatr mówi…”! Jak wyjaśniał podczas konnferencji prasowej dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk spośród ponad stu zgłoszeń do tegorocznego konkursu, w tym z Afryki czy z Azji, wybrano spektakle, które nie pozostają obojętne wobec przemian zachodzących w nowej rzeczywistości oraz nie zamykają się w jednej stylistyce czy estetyce.

O Grand Prix oraz inne nagrody o łącznej wysokości 22 tysięcy złotych będą więc walczyć teatry z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Francji, Kanady,  Polski (pięć teatrów) i Słowenii. Niektóre z nich, jak choćb Białostocki Teatr Lalek, Fundacja Gra/Nice czy francuski Oriantheatre Dance Company („Ka-f-ka” w sali Filharmonii Kameralnej, która tym samym dołącza do festiwalowych scen) występowały już przed łomżyńską publicznością, zaprezentują jednak nowe spektakle. Inne, jak kanadyjski Nook Theatre czy gruziński Georgian State Puppet Theatre, zagrają w Łomży po raz pierwszy.

– Organizując festiwal nie chcę popadać w rutynę – podkreślał dyrektor Antoniuk, dodając, że Łomża co roku czymś zaskakuje: nie tylko bardzo interesującym programem, ale również tym, że Walizka nie jest festiwalem stricte lalkowym. To wszystko oraz fakt, że nawet w okresie pandemicznych obostrzeń lat 2020 i 2021 festiwal odbył się, mimo sanitarnych rygorów oraz hybrydowej formuły, sprawiło, że jego tegoroczna edycja otrzymała rekordowe dofinansowanie, bo aż 249 tysięcy złotych, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wniosek łomżyńskiego teatru został bardzo wysoko oceniony, uzyskując najwyższą punktację spośród ponad trzystu związanych z różnorodnymi działaniami teatralnymi. Doszło do tego jeszcze dodatkowe 10 tysięcy na nagrody oraz 60 tysięcy od zarządu województwa podlaskiego i 35 tysięcy od miasta Łomża, a są jeszcze inni sponsorzy, dzięki którym festiwal nie narzeka na braki finansowe. 

– Walizka to festiwal, na który się czeka, to wydarzenie, które wpisało się już na stałe w łomżyński kalendarz wydarzeń o randze międzynarodowej – podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zauważając, że tegoroczna edycja imprezy będzie wyjątkowa, a Dzień Dziecka będzie miał, dzięki festiwalowi, niepowtarzalny charakter.

Na Starym Rynku, który po remoncie ponownie stanie się wielką, plenerową sceną, dla najmłodszych widzów zagrają: Teatr Małe Mi („Księżycowe opowieści”) oraz ukraiński Teatr Vuala („Cyrkowe kolory”). W plenerze wystąpią również Teatr Migro („Echa”), ponownie Teatr Małe Mi („Sokrates w piaskownicy”), Lwowski Akademickie Teatr Woskresinnia („Testament Szewczenko”) oraz Teatr KTO („Arcadia”). 

To wszystko odbędzie się w nurcie offowym „Moje miasto”, który, jak zauważa Jarosław Antoniuk, cieszy się ogromnym powodzeniem, będąc otwartym na mieszkańców miasta, rozgrywając się w jego różnych punktach oraz dając możliwość obejrzenia bardzo ciekawych i różnorodnych przedstawień. Należy do nich również spektakl gospodarzy imprezy, to jest Teatru Lalki i Aktora, którzy ostatniego dnia pokażą poza konkursem w budynku teatru swoje najnowsze dzieło „Niesamowite przygody skarpetek”.

Związek z łomżyńskim teatrem i samym festiwalem będzie miała również wystawa promujących go plakatów, z jednym wyjątkiem przygotowywanych w latach 1987-2022 przez Przemysława Karwowskiego, zmarłego niedawno wieloletniego scenografa Teatru Lalki i Aktora oraz kierownika Galerii Pod Arkadami, w której ekspozycja zostanie zaprezentowana. Plakat Walizki 2023 przygotowała jego córka Dorota Karwowska, która miała też twórczy wkład w plakat ubiegłoroczny, ostatnie dzieło z tej serii przedwcześnie zmarłego artysty. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę