Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

"Husarze i ułani"-otwarcie wystawy

zaproszenie-HiU-www.gif Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Husarze i ułani”, na której zaprezentowano repliki militariów związanych z dwiema niezwykle barwnymi epokami w dziejach polskiego oręża.

 

Relacja filmowa z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości portalu informacyjnego i telewizyjnego naszalomza.pl

Na wystawie eksponowane są zbroje i uzbrojenie z okresu świetności skrzydlatego rycerstwa polskiego. Szczególny nacisk położony jest na wiek XVII, w którym husaria święciła największe triumfy. Obok zbroi husarskiej prezentowane są zbroje norymberskie, maksymiliańskie, włoskie, burgundzkie i pappenheimery. Uzupełnieniem kolekcji są szable, miecze, buzdygany, nadziaki, piki, tarcze i wiele innych wyrobów sztuki płatnerskiej i mieczniczej. Zarówno zbroje płytowe jak i broń są dziełem dwóch płatnerzy: Andrzeja Sieńki z Warszawy i Sergieja Nurmatowa z Mohylewa.

Oprócz zbroi, na wystawie zobaczyć można także piękne, barwne mundury Legionów Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz umundurowanie i wyposażenie armii Księcia Józefa Poniatowskiego, w tym mundury piechoty, kawalerii i strzelców konnych. Pokaźną część wystawy stanowi kolekcja rogatywek szeregowców i oficerów pułków Księstwa Warszawskiego. Co warte podkreślenia, rogatywka, która była rozpoznawalnym nakryciem głowy żołnierzy polskich w epoce napoleońskiej, pozostała w Wojsku Polskim do dziś. Dodatkowo na ekspozycji znajdują się czapki obozowe, furażerki, konfederatki oraz manierki, plecaki, muszkiety, tasaki piechoty i szable oficerów.

Właścicielką tej unikatowej i niezwykle ciekawej kolekcji jest pani Natalia Czartoryska
z Ostrołęki, która kompletuje kopie zbroi i uzbrojenia z okresu XVII- wiecznej Rzeczypospolitej. Natomiast jako członek Grupy Rekonstrukcyjnej 4 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, uczestniczy w wielu rekonstrukcjach i inscenizacjach o charakterze patriotyczno-historycznym.

Prezentowane na wystawie w Muzeum w Łomży zbroje i umundurowanie częściowo były eksponowane m.in. w muzeach w Darłowie, Brodnicy, Olsztynie, Kościanie, Niepołomicach, Oświęcimiu i Opatówku. W ubiegłym roku zbroje husarskie były prezentowane w Sejmie RP w związku z obchodami 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem.

Wystawa „Husarze i ułani” stwarza wyjątkową okazję do poznania i porównania dwóch barwnych epok historycznych pod kątem sztuki wojennej i osiągnięć militarnych.

Ekspozycję uzupełniają obrazy i grafiki o tematyce militarnej oraz stroje kobiece z epoki napoleońskiej.

Wystawa będzie czynna do 29 czerwca 2014 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 24 kwietnia 2014 13:45
Data ostatniej edycji: cz, 05 marca 2015 16:51:11

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę