Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 grudnia 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

Alergia na roztocze kurzu domowego - objawy alergii, leczenie

Alergia na roztocza znajdujące się w kurzu to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Szacuje się, że jest to około 40% społeczeństwa, z czego 30% to objawowi alergicy, u których alergia wyraża się nieżytem nosa, dokuczliwymi zmianami skórnymi i astmą. Na alergię cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci. Według badań programu ECAP roztocza stanowią najczęstszą przyczynę uczuleń w populacji naszego kraju. Ze względu na to, że alergen znajduje się w domu, nie można ot tak od niego uciec. U dzieci alergia na roztocze może ujawnić się w każdym wieku. Nieleczona alergia na kurz może doprowadzić do dolegliwości skórnych i chorób górnych dróg oddechowych, zwłaszcza astmy. Dlatego też specjaliści zalecają odczulanie, którego efektywność sięga aż 80%. Jakie są objawy alergii na roztocza kurzu domowego, a także jak z nimi walczyć? O tym poniżej.

Co dokładnie uczula?
Roztocza kurzu domowego to często spotykany alergen w pomieszczeniach. Tak naprawdę mogą one występować w całym domu, jednakże szczególnie upodobały sobie wilgotne zakamarki oraz miejsca intensywnie zakurzone, które rzadko odkurzamy. Te mikroskopijne stworki żywią się martwym naskórkiem i chowają między włókna poduszek, materacy, w kocach oraz dywanach. Wbrew pozorom, uczulają nie tyle same roztocza, co białka zawarte w ich odchodach.

Objawy alergii na roztocza kurzu
Bardzo często objawy alergii na roztocza są mylone z typowym przeziębieniem. Zazwyczaj wszystko zaczyna się bardzo niewinne, od lekkiego drapania w gardle. Później pojawia się nieżyt błony śluzowej nosa, który cechuje się uczuciem zatkanego nosa i wodnistą wydzieliną, a także napadowym kichaniem i świądem nosa. Następnie pojawia się łzawienie, szczypanie lub pieczenie oczu, duszności, problemy z oddychaniem, kaszel i świszczący oddech. Typowym objawem alergii na roztocza jest nawracające zapalenie górnych dróg oddechowych. Charakterystyczna dla alergii na kurz jest chrypka i drapanie w gardle. Biorąc pod uwagę fakt, że uczulenie na roztocze kurzu domowego ma charakter przewlekły, mogą wystąpić także inne objawy alergii, jak: bóle głowy, zaburzenia koncentracji, uczucie zmęczenia czy senność.
Alergeny roztoczy mogą również działać jako alergeny kontaktowe i wywoływać skórne reakcje alergiczne, np. świąd, zaczerwienienie, pokrzywkę czy obrzęk. Alergia na kurz może powodować liczne choroby skórne, głównie zapalenie skóry i egzemę atopową. Objawy alergii na kurz odczuwa się przez cały rok. Ich nasilenie przypada na okres jesienno-zimowy, ze względu na słabą wentylację pomieszczeń oraz wiosnę, gdy stężenie alergenów jest największe. Wzmożenie objawów może też występować podczas takich czynności, jak zamiatanie, odkurzanie, trzepanie dywanów, wycieranie kurzu. Nieprzyjemne i męczące dolegliwości mogą nasilić się także po położeniu do łóżka, gdyż zarówno materace, jak i pościel stanowią świetne środowisko dla roztoczy.

Jak ograniczyć działanie alergenów?
Alergia na kurz potrafi znacznie obniżyć jakość i komfort życia. Potrafi również solidnie dać w kość. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy alergii, warto przestrzegać kilku zasad i odpowiednio zorganizować sobie przestrzeń. W usunięciu szkodliwych alergenów pomocne będzie częste pranie pluszowych zabawek, jak również odzieży, zasłon, pościeli, koców i poduszek. Poszewki należy zmieniać co 8-10 dni, a wsady (kołdry, poduszki) co 3 miesiące. Pościel i zabawki pierzemy w temperaturze min. 60°C. Raz na jakiś czas można także poddać pościel i zabawki działaniu niskich temperatur (zamrażaniu). Zamiast pościeli bawełnianej lepiej wybierać pościel barierową, wykonaną z tkanin syntetycznych, które nie przepuszczają alergenów. Na materace warto założyć antyalergiczne pokrowce, np. z poliestrowej mikrofazy. Zrezygnować należy z pokrowców plastikowych, ponieważ tworzą one wilgotne i ciepłe środowisko - idealne dla roztoczy. Unikać należy poduszek i kołder puchowych, a także wełnianych koców. Dobrze jest zrezygnować z dywanów oraz licznych bibelotów, które zbierają kurz. Unikać należy również tapicerowanych mebli, kotar, grubych narzut, suchych bukiecików, wiklinowych koszy i innych drobiazgów. Kurz gromadzi się także na liściach roślin doniczkowych, dlatego warto ograniczyć ich liczbę i często przemywać całe rośliny pod bieżącą wodą. Wszelkie książki czy zabawki należy trzymać w zamkniętych szafkach, szufladach lub pojemnikach. W domu powinno być sucho i chłodno, bo w takich warunkach roztocza się mnie rozmnażają. Zrezygnować należy z suszenia prania w domu, a także z używania nawilżaczy powietrza. Bardzo ważne jest systematyczne i częste wietrzenie pomieszczeń w domu. Do sprzątania mieszkania warto używać preparatów antystatycznych, które ograniczają gromadzenie się kurzu.

Leczenie alergii
Skutecznym rozwiązaniem na alergię są leki przeciwhistaminowe, które hamują działanie histaminy - substancji wywołującej dokuczliwe objawy alergiczne. Obecnie numerem jeden wśród leków na alergię jest CLARITINE ALLERGY (więcej tutaj: Claritineallergy.pl). Lek działa przez 24 godziny na dobę, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych oraz uczucia senności. CLARITINE skutecznie łagodzi objawy alergii, zwłaszcza uporczywy świąd skóry, swędzenie i łzawienie oczu, a także katar, zatkany nos, kichanie. Lek ma długotrwałe działanie - nawet do 12 godzin.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę