Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Muzeum obdarowane

Łomżyńskie Muzeum otrzymało w ostatnich dniach serdeczny list. Odezwała się do nas Pani Halina Eysymont z Warszawy, która, jak się okazało, zachowała w życzliwej pamięci wystawę zorganizowaną przed sześcioma laty w Galerii Sztuki Współczesnej i podjęła decyzję o podarowaniu do naszych zbiorów prac malarskich – własnych oraz męża – Janusza Eysymonta. Po spotkaniu w pracowni artystki przywieźliśmy do Łomży 58 obrazów i akwarel. Z bogatego dorobku malarskiego Pani Haliny do Muzeum trafiły pejzaże oraz prace nieprzedstawiające, w których pejzaż obecny jest w formie przetworzonej - pod postacią układów zrytmizowanych linii oraz pełnych powietrza, barw i światła przestrzeni. Będą one stanowiły znakomite uzupełnienie naszej kolekcji malarstwa podobnie jak przeznaczone do zbiorów akwarele Janusza Eysymonta przedstawiające pejzaże rozjaśnione światłem. Utrzymane w przytłumionej, szaro-białej tonacji z akcentami czerni i czerwieni kompozycje składają się na swoisty notatnik z motywami krajobrazowymi, niezwykle ciekawy w kontekście całej twórczości artysty, w której dominuje abstrakcja.

Halina Eysymont w swojej pracowni
Halina Eysymont w swojej pracowni

 

Halina Eysymont ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1958 roku. W latach 1963 - 1966 była członkiem grupy „Rekonesans”. Zadebiutowała w 1964 roku. W latach 1980-1990 uczestniczyła w działaniach kultury niezależnej. Jest autorką portretów dziewięciu zastrzelonych górników z kopalni Wujek, portretu małego Romka Strzałkowskiego i jego matki (dla Poznania), portretów księdza Jerzego Popiełuszki i jego matki (dla Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie). Artystka brała udział w aukcjach na rzecz NSZZ Solidarność (Warszawa: Muzeum Narodowe - 1980, Zachęta - 1981) oraz w aukcji na Fundusz Budowy Pomnika Poległych w Gdańsku (Białystok, 1980). Halina Eysymont ma w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz udział w wielu plenerach ( m.in. w Białowieży i Ciechanowcu) i wystawach poplenerowych. W 2006 roku podarowała Muzeum w Łomży obraz zatytułowany „Świecąca linia”. Artystka była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za swe dokonania twórcze. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Galerii Narodowej Zachęta, muzeów w Płocku, Toruniu, Ciechanowie, Fromborku, Koszalinie, Chełmie, Żyrardowie, Wieliczce, Pułtusku, Wrocławiu, Galerii Studio, Biur Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Łodzi, Opolu, Wydziałów Kultury w Poznaniu, Kraśniku, Urzędu Miasta w Śremie, Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Janusz Antoni Eysymont urodził się w 1930 roku we Lwowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1951-1956, u prof. Stanisława Czajkowskiego i Aleksandra Kobzdeja. Dyplom na Wydziale Malarstwa uzyskał w 1957 roku. W 1964 roku współorganizował grupę „Rekonesans”. W latach 1967-1980 współpracował jako projektant artystyczny z Centralnym Laboratorium Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie. W roku 1980 aktywnie działał w Związku Polskich Artystów Plastyków, popierającym strajk w Stoczni Gdańskiej i powstanie Solidarności. Reprezentował ZPAP w Komitecie Porozumiewawczym Stowarzyszeń Twórczych i Naukowych. W 1981 roku był współorganizatorem i jednym z przewodniczących Kongresu Kultury Polskiej. W okresie stanu wojennego brał udział w życiu artystycznym przy warszawskim Duszpasterstwie Środowisk Twórczych, współpracował z kościołem „Na Żytniej” i Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie oraz z innymi ośrodkami. Prowadził bogatą działalność wystawienniczą. Swoje obrazy i rysunki prezentował m.in. na wystawach indywidualnych: w Warszawie (Dom Artysty Plastyka – 1966, 1969; Galeria Sztuki Współczesnej –1971; Galeria „Zapiecek”–1973, 1978; Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – 1985; Galeria Kordegarda – 1990 ), Olsztynie (BWA – 1974), Zielonej Górze (BWA – 1975), Londynie (Polski Instytut Kulturalny – 1976 ), Łodzi (BWA – 1979), Chełmie (Galeria „72” – 1980), Krakowie (Galeria Klubu Inteligencji Katolickiej – 1989). Uczestniczył także (w latach 1964 – 1990) w licznych wystawach zbiorowych m.in. w: Warszawie (kościół Miłosierdzia Bożego, Muzeum Archidiecezjalne i kościół oo. Dominikanów), Mistrzejowicach (kościół św. M.M. Kolbego) oraz w Białymstoku, Poznaniu, Koszalinie, Toronto.

Często odbywał podróże artystyczne: Paryż (1962), Nicea (1964), Włochy (1969), Islandia (1972), Londyn (1976), Wietnam (1977), Berlin Zachodni, Chiny, Mongolia (1979), USA (1991).

Laureat nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida (1971), wyróżnienia na IV Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie (1972), nagrody krytyków na II Wystawie Sztuki Religijnej w Białymstoku (1984), nagrody Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (1986), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1987). Zmarł w 1991 roku.

 

Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Gwizdon
cz, 04 października 2012 15:57
Data ostatniej edycji: pon, 07 stycznia 2013 13:46:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę